داریوش مهرجویی: ما را از نان خوردن انداختند

داریوش مهرجویی در ادامه انتقادهایش به توقیف فیلم سنتوری گفت: جناب وزیر عملاً ما را از نان خوردن انداخت و فیلمسازان ما احساس نا امنی می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات اسلامی هنرمندان ، مهرجویی گفت: والله ما آن قدر گفته ایم که دیگر خسته شده ایم. هر چه هم بگوییم تکراری است. الان جلوی ۱۰۵ فیلم را گرفته اند، این به آن معناست که لاقل ۱۰۵ کارگردان ناراضی هستند. چطور ممکن است کسی ناراضی نباشد؟

در مورد فیلم “سنتوری”، آن را برداشتند قیمه قیمه کردند و سوزاندند؛ آن هم بدون هیچ دلیلی، فقط به دلیل غرض شخصی. من اینجا نکته ای را یادآوری کنم. برای اینکه فیلمی ساخته شود، اول از همه باید سه تا فیلمنامه به بخش فرهنگی فارابی بدهید. بعد سه نسخه از فیلمنامه را هم به وزارت ارشاد بفرستید. وزارت ارشاد، هیأتی دارد که می نشینند و فیلمنامه را می خوانند. فارابی هم هیأتی دارد که کارشان همین است. بعد از بالا و پایین کردن های متعدد، بالاخره مجوز می دهند.

بعد که کارگردان شروع به ساخت فیلم کرد، هیأتی می آید و مجوز ساخت می دهد. بعد که ساخت فیلم تمام شد، هیأتی دیگر اثر را بررسی می کند و به آن مجوز نمایش می دهد. بعد فیلم به جشنواره می رود. در جشنواره هیأت دیگری فیلم را می بیند، آن را بالا و پایین می کند و مجوز می دهد. بعد از آن هیأت داوران فیلم را می بینند و به آن جایزه می دهند و … می خواهم بگویم یک فیلم دو هزار مرحله را طی می کند تا ساخته شود!

این چه صیغه ای است که می گویند فلان فیلم مجوز نداشته یا قابل نمایش نبوده؟! هر فیلمی تمام این مراحل را طی می کند تا ساخته شود. به هر حال با اینکه سنتوری از تمام این مراحل عبور کرد ولی اجازه نمایش پیدا نکرد. جناب وزیر عملاً ما را از نان خوردن انداخت! همین طور در خانه نشسته ایم. فیلمسازان ما احساس نا امنی می کنند. دیگر دست و دل کسی به کار نمی رود چون شما امروز مجوز می دهید، فردا به راحتی زیرش می زنید. وقتی مجوز می دهید یعنی آقا، جمهوی اسلامی پشت سر تو است؛ برو کارت را انجام بده و فیلمت را بساز.

حتی وام هم می دهید. بعد نمی دانم به علت خواب نمایی یا غرض شخصی، اجازه نمایش را می گیرید. در این صورت دیگر می شود فیلم ساخت؟