داستان نیمه نهایی اروپایی


 
images/20060702/worldcup.jpg
 
با ورود ۴ تیم اروپایی به نیمه نهایی جام هجدهم ، توجه بسیاری از فعالان رسانه های دنیا ناخواسته به سوی جملات سپ پلاتر ، رئیس سوئیسی فیفا معطوف شده است.
بلاتر پیش از آغاز جام اعلام کرد: این جام شاید از آن اروپایی ها باشد. اگر چه هیچ قضاوت یا حرکت مشکوکی دیده نشد که آن را با صحبتهای رئیس فیفا مرتبط بدانیم ، اما باید پذیرفت که این صحبتها سیاستمدارانه گفته نشد.فارغ از صحبتهای بلاتر، باید گفت اروپایی ها در جامهایی که در قاره سبز برگزار شده ، عملکرد قابل دفاعی داشته اند.
در جام جهانی ۱۹۳۸ (فرانسه) ایتالیا ، مجارستان و سوئد از اروپا در کنار برزیل به نیمه نهایی رسیدند.
در جام جهانی ۱۹۵۴ (سوئیس) آلمان ، مجارستان و اتریش اروپایی در کنار اروگوئه به جمع ۴ تیم پایانی راه یافتند.
در جام جهانی ۱۹۵۸ (سوئد) نیز فرانسه ، آلمان و کشور میزبان همراه با برزیل به نیمه نهایی راه یافتند.
در جام جهانی ۱۹۷۴ (آلمان) ، لهستان و هلند در کنار میزبان و برزیل تا نیمه نهایی پیش رفتند.
در جام جهانی ۱۹۹۰ (ایتالیا) نیز آلمان ، انگلیس و ایتالیا از اروپا و آرژانتین به نیمه نهایی رسیدند و در جام شانزدهم (۱۹۹۸) نیز فرانسه ، کرواسی و هلند از اروپا تا نیمه نهایی پیش رفتند و فرانسه در فینال برزیل را شکست داد.
این نشان می دهد که اروپا در خاک خود ، عملکرد قابل قبولی دارد. در میان جامهای جهانی ۴ جام برای اروپایی ها فوق العاده مبارک بوده است :
جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا که ایتالیا ، چک اسلواکی سابق ، آلمان و اتریش با کنار زدن همه رقبای غیراروپایی تا نیمه نهایی پیش رفتند ، جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس که پرتغال ، آلمان ، شوروی سابق و کشور میزبان با کنار زدن قدرتهای فوتبال تا پایان پیش رفتند ، جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا که آلمان ، فرانسه ، لهستان و ایتالیا تا نیمه نهایی آن پیش رفتند و سرانجام جام جهانی ۲۰۰۶ در نیمه نهایی این جام نیز اثری از تیمهای غیراروپایی دیده نمی شود. با نگاهی به آمار ارائه شده از سوی سایت رسمی بازیهای جام جهانی ۲۰۰۶ ، به نکات جالبی می رسیم.
آلمان نقطه مشترک ۴ جامی است که نیمه نهایی آن صددرصد اروپایی بوده است. آلمان در نیمه نهایی ۱۹۳۴ ، ۱۹۶۶ و ۱۹۸۲ حضور داشته و در هیچ کدام از این جام ها به قهرمانی نرسیده است اما شاید داستان این جام با ۳ جام قبلی متفاوت باشد. آلمان در سال ۱۹۳۴ اصلا به فینال نرسید و در سالهای ۱۹۶۶ و ۱۹۸۲ که به فینال رسید در برابر انگلیس و ایتالیا شکست خورد.
مسابقه ای که قرار است ساعت ۲۲:۳۰ فردا شب در ورزشگاه جام جهانی دورتموند برگزار شود ، در فینال ۱۹۸۲ اسپانیا هم انجام شد که با برتری ۳ بر یک ایتالیا خاتمه یافت.
نکته جالب این است که فرانسه ، ایتالیا و آلمان که در نیمه نهایی جام هجدهم حضور دارند ، ۲۴ سال قبل به نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۸۲ هم رسیده بودند. در آن جام لهستان در نیمه نهایی حضور داشت و در این جام پرتغال.
به هر حال باید گفت اروپا بجز یک بار که در سال ۱۹۵۸ ، جام را از قاره خود تقدیم امریکای لاتین کرد ، در دیگر موارد ، اجازه نداد جام طلایی از جغرافیای قاره سبز خارج شود. این بار هم خیال اروپا از بابت جام قهرمانی راحت شده و حالا رقابتی داخلی آغاز شده تا قهرمان جام جهانی از دل جام ملتهای اروپا معرفی شود.