دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی خودروهای مسابقه «فرمول» شدند

دانشجویان تیم «فرمول» دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان از طراحی موفقیت‌آمیز نخستین خودرو «فرمول» خاورمیانه خبر دادند.


محمد مهدی داوری، دانشجوی کارشناسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان و از اعضای این تیم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار داشت: مرحله طراحی خودرو «فرمول» دانشگاه صنعتی اصفهان بعد از شش ماه به پایان رسیده و در حال حاضر آماده ساخت خودرو هستیم.


در این مرحله تمام قسمت ها و سیستمهای این خودرو در نرم افزار تحلیل و بهینه سازی شده اند.


وی با بیان این که تیم دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار در خاورمیانه و به عنوان سومین کشور آسیایی پس از کره و ژاپن موفق به طراحی خودرو فرمول در کلاس دانشجویی شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسابقات دانشجویی خودروهای «فرمول» در کشورهای پیشرفته مورد توجه جدی قرار گرفته و دانشجویان فعال در این مسابقات پس از فارغ‌التحصیلی جذب تیم‌های فرمول -۱ شرکت‌های بزرگ خودروسازی می‌شوند. به گفته وی، خودروهای فرمول-۱ علاوه بر این که در رقابت‌های جذاب اتوموبیل‌رانی به کار می‌روند، از نظر مهندسی نیز اهمیت شایان توجهی دارند و در واقع شرکت‌های بزرگ خودروسازی از آن‌ها به عنوان آزمایشگاهی برای تست دستاوردهای تحقیقاتی، تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید استفاده می‌کنند.


عضو تیم خودرو «فرمول» دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که ساخت خودرو طراحی شده حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه‌ در بر دارد، ابراز امیدواری کرد با جلب حمایت شرکت‌های خودروسازی کشور زمینه ساخت خودرو و شرکت تیم در دوره بعدی مسابقات خودرو «فرمول» دانشجویی انگلستان که در سال ۲۰۰۷ برگزار می‌شود فراهم شود.


وی در عین حال تصریح کرد: پیش از مسابقات «فرمول» انگلستان و حدود سه ماه دیگر، مسابقات دانشجویی دیگری در استرالیا برگزار می‌شود که در صورت جلب حمایت به موقع شرکت‌های خودروساز آمادگی ساخت سریع خودرو و شرکت در این مسابقات را نیز داریم.


داوری در پایان درباره مشخصات فنی خودرو طراحی شده نیز به ایسنا گفت: حداکثر سرعت این خودرو ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت، حداکثر شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳/۳ ثانیه و وزن خودرو بدون راننده حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم است.