دانشمند ایرانی دانشگاه«اوترخت» موفق به خلق گربه‌ای رباتیک با قابلیت بروز احساسات شد

دکتر مهدی داستانی و تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه «اوترخت» هلند به یک گربه روبوتیک مجموعه‌ای از قوانین احساسی و منطقی اعطاء کردند.


به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان معتقدند که با معرفی متغیرهای احساسی به یک سیستم تصمیم گیری می‌توان تعاملات طبیعی‌تری بین انسان و رایانه برقرار کرد.


پروفسور داستانی، محقق هوش مصنوعی در دانشگاه Utrecht در این زمینه گفت: ما واقعا بر این باور نیستیم که رایانه ها هم می‌توانند احساس داشته باشند اما می‌بینیم که احساسات عملکرد قطعی در تعقل عملی انسان دارند.


وی می‌افزاید: محققان امیدوارند که با اعطاء کردن عوامل هوشمند با احساسات مشابه به رایانه، روباتها نیز بتوانند از این تعلق انسانی تقلید کنند.


سخت افزار این روبات موسوم به iCAT توسط یک شرکت تحقیقاتی هلندی ساخته شده و به عنوان یک سکوی روباتیک رقابتی کلی طراحی شده است.


ربات مزبور این قابلیت را دارد که احساسات خود را با حرکات چهره‌اش بیان کند که با استفاده از ابروها و پلک‌ها، دهان و وضعیت سر این کار را انجام می دهد و محققان می خواهند این ربات را طوری طراحی کنند که برای مثال در تعامل با کاربر خود حالت و احساس گیج شدن را در چهره‌اش نشان دهد.


به گزارش ایسنا، هدف نهایی از این پروژه این است که از نرم افزار احساسی، منطقی طراحی شده توسط داستانی برای کمک به تعامل بین انسان و حیوان استفاده شود اما فعلا محققان می‌خواهند از iCAT برای نمایش وضعیت احساسات درونی ربات در هنگامی که تصمیم می‌گیرد استفاده کنند.


عملیات منطقی این نرم افزار که با سرپرستی داستانی و دستیاران وی جان جولز مایر و باس استون بریک طراحی شده شامل مجموعه‌ای از قوانین برای تعریف ۲۲ احساس از جمله عصبانیت امیدواری، ترس و احساس لذت است.داستانی می‌گوید: به کمک این فن‌آوری می‌توان رفتار سیستمی را کنترل کرد که با به کارگیری آن تصمیم گیری و برنامه‌ریزی در مواقع کاملا اضطراری انجام می‌گیرد و این نرم افزار به تصمیمگیری های منطقی به گونه‌ای واقع بینانه تر و محاسباتی تر کمک می کند.


وی خاطر نشان کرد: نکته مهم در این نوآوری این است که ما می‌توانیم خطاها و شکست های لحظه به لحظه را در کنترل داشته باشیم.


عملکردهای احساسی در نوآوری داستانی از یک مدل روانشناسی معروف به مدل OCC در سال ۱۹۸۸ نشات می‌گیرد که توسط سه روانشناس ارائه شده بود.


به گزارش ایسنا، داستانی می‌گوید: روانشناسان مختلف با مجموعه ای از احساسات مواجه شده‌اند اما این گروه تحقیقاتی تصمیم دادند که از این مدل خاص به دلیل این که احساسات را بر حسب اشیاء، اعمال و رویدادها، تخصیص می‌دهد، استفاده کنند.