اولین سریال اینترنتی ایرانی را رایگان دانلود کنید!

نخستین سریال اینترنتی ایران با عنوان “نفوذ” و با موضوع “جوانان و فضای مجازی” از آبان ۹۱ بر روی اینترنت قرار گرفت. فصل نخست این سریال در ۱۰ قسمت و فصل دوم در ۱۲ قسمت ۱۰ دقیقه ای تهیه شده که از دی ماه ۹۲ برای دانلود رایگان با سه کیفیت مختلف در وب سایت www.3rial.tv عرضه شده است.

سریال اینترنتی نفوذ

سریالهای اینترنتی، برای جوامع پر مشغله و زندگی های شتابناک امروز طراحی شده است، تا افراد دراندک فراغت روزانه خود، لذت دیدن و دنبال کردن ماجراهای سریالی و جذاب را در اختیار داشته باشند.

تاریخچه سریال‌های اینترنتی به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد، در این سال، شرکت Bullseye Art نخستین سریال اینترنتی جهان را تولید کرده است. دربین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ نیز چند سریال اینترنتی مستقل موفق به کسب محوبیت جهانی شده اند که می توان از شاخص ترین آنها با عنوان Red Vs. Blue نام برد . شاخص‌ترین سریال اینترنتی ۷ سال اخیر دنیا نیز، ( Electric City ) می باشد که تهیه کنندگی آن را هنرپیشه مشهور، تام هنکس بر عهده دارد، هر یک از قسمت‌های شهر الکتریکی بین ۵ تا ۷ دقیقه است. زمان هر وبیزود (به قسمتهای سریال اینترنتی وبیزود اطلاق می شود، بر وزن اپیزود) از سریالهای اینترنتی، مطابق با استاندارهای جهانی حد اکثر ۱۰ دقیقه می باشد .

از جمله مزیتهای سریالهای اینترنتی می توان به :

۱- پخش همزمان جهانی به محض آپلود شدن بر روی اینترنت .
۲- انتخاب ساعت مناسب برای دیده شدن از سوی مخاطب در هر لحظه از شبانه روز ( نیاز نیست مخاطب در زمان و مکان معینی حاضر باشد تا مشاهده فیلم را از دست ندهد )
۳- ماندگاری ابدی در فضای مجازی به علت دانلود و به اشتراک گذاری فراوان به نحوی که صاحب اثر توانایی جلوگیری از تکثیر و یا جمع آوری آن را ندارد.

اشاره کرد.

از سال ۲۰۰۹ آکادمی بین المللی سریال های اینترنتی تاسیس گردیده است و در ۴ کشور آمریکا، انگلیس، استرالیا و ایتالیا جشنواره های سالیانه “وب سریال” برگذار می گردد که معروف ترین آنها holly web festival مربوط به کشور آمریکاست .

در سایت ۳rial.tv ضمن پخش سریال نفوذ با سه کیفیت مختلف و قابل دانلود، بخشهای دیگری چون گالری عکس هر قسمت، فیلمهای پشت صحنه، اخبار و نظرات در نظر گرفته شده است.

آرش تیمورنژاد کارگردان این سریال در گفتگو با خبرگزاری ها گفت: ما به لحاظ بحث بودجه‌ای تبلیغات زیادی انجام ندادیم ولی مردم با دیدن این سریال “نفوذ” را تبلیغ می‌کنند.

آرش تیمور نژاد

این کارگردان بیان کرد: قرار بود سریال فصل اول و دوم “نفوذ” در قالب یک تله فیلم از شبکه سه سیما پخش شود اما با صحبت‌هایی که شد هرگونه بحث درخصوص اینترنت همچون “سریال اینترنتی” و یا رادیو اینترنتی در تلویزیون در حال حاضر انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: با شبکه‌های تماشا، نمایش، آی فیلم گفتگو کردیم که شاید این سریال از این شبکه‌ها پخش شود.

تیمورنژاد اظهار داشت: “سریال اینترنتی” به عنوان یک اتفاق جدید در ایران ۱۰ سال است که در جهان ساخته می‌شود و تا حدی سریال‌های اینترنتی مورد توجه است که آکادمی “سریال‌های اینترنتی” در جهان وجود دارد و چند جشنواره بزرگ برای سریال‌های اینترنتی برگزار می‌شود.

وی در ادامه گفت: ساخت سریال‌های اینترنتی قواعد خاصی دارد و مدت زمان اینگونه سریال‌ها ۵ تا ۱۵ دقیقه تعریف شده است و به طور معمول این سریال مدت زمانش زیر ۱۰ دقیقه است.

وی تصریح کرد: هنوز در ایران فرهنگ سریال اینترنتی جا نیافتاده است و به این سریال‌ها نگاه تلویزیونی دارند و یا تصور می‌کنند که یک فیلم سینمایی را قسمت، قسمت کرده‌اند و بر روی سایت قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: سعی می‌کنیم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب رسانه به مردم اطلاع‌رسانی کنیم که سریال اینترنتی را با نگاه سریال‌های تلویزیونی نبینند و این دو با هم فرق می‌کند.

تیمورنژاد افزود: سریال‌های اینترنتی پدیده دنیای امروز است و برای کسانی بوده که وقت دیدن سریال‌های طولانی را ندارند و علاقه‌مند به تماشای سریال کوتاه هستند.

چرا آدرس این سایت فیلتر شد؟

در سایت این سریال آمده است:

در دسترس نبودن سایت سریال اینترنتی «نفوذ» به مدت حدودا ۶ روز، به هیچ وجه مشکل فنی نبود. مشکلاتی در میان پخش سریال پیش آمد که ما را مجبور به پایین آوردن سایت کرد.

پس از نزدیک شدن به پخش قسمت پایانی این سریال، بدون هیچ گونه اطلاع و هماهنگی با مدیریت سایت، در حالی که سریال نفوذ خود در بخش سایتهای پیشنهادی پیوندها (www.peyvandha.ir)  قرار داشت و دارد، فیلتر شد و با دستور قضایی از طرف دادستانی کل کشور، بنا بر شکایت صدا و سیما مبنی بر قانون مصوب سال ۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی که در آن ذکر گردیده حق انتشار گسترده صوت و تصویر در انحصار صدا و سیما می باشد به طور کل از روی سرور و فضای مجازی حذف گردید. این امر در حالی صورت پذیرفت که سریال فوق از سوی مرکز ملی فضای مجازی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تایید و تشویق قرار گرفته بود و قبل از پخش نیز با معاونت فضای مجازی صدا و سیما در این باره گفتگو انجام پذیرفته بود.

هم اکنون فیلترینگ به طور کامل رفع گردیده و سریال نفوذ نیز بر روی سایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (http://eirib.ir) برای دانلود رایگان ارائه گردیده  است .

با تشکر

روابط عمومی سریال اینترنتی «نفوذ»

یک نظر برای "اولین سریال اینترنتی ایرانی را رایگان دانلود کنید!" ارسال شده
  1. سریال گفت:

    سریال چند قسمتی هست

نظرات بسته شده است.