دایی: کفاشیان قرارداد را بگذارد در کوزه آبش را بخورد

سرمربی پرسپولیس گفت: اگر کفاشیان یا یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال حاضر شد در برنامه زنده تلویزیونی با من مناظره کند مچ دستم را می‌زنم. علی دایی در گفت‌وگویی با فارس درباره آخرین شرایط پرسپولیس و همچنین ناگفته‌های حضورش در تیم ملی صحبت کرد.

– وضعیت پرسپولیس را پس از شکست مقابل سایپا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تمرینات خوبی انجام داده‌ایم اما متاسفانه مصدومان زیادی داریم. ما کار خودمان را انجام می‌دهیم تا تمام بازیکنان به مرز آمادگی برسند و اگر خواست خدا بود مصدوم‌ها نیز در بازی بعدی ما را یاری کنند.

– دلیل مصدومیت‌های پی در پی بازیکنان چیست؟

بازی مقابل سایپا سخت و حساس بود. بالاخره مصدومیت هم قسمتی از فوتبال است و نمی‌‌توان آن را صد در صد از یک بازیکن دور کرد. برای هر بازیکنی هر چه خدا بخواهد همان اتفاق می‌افتد. تمرینات ما با توجه به برنامه‌ریزی که کرده‌ایم انجام می‌شود و ما مراقب بازیکنان خودمان هستیم. در این شرایط از بازی‌ها مصدومیت مسئله‌ای عادی است البته خوشبختانه مصدومیت زیاد جدی نداریم.

– دلیل لغو اردوی ۵ روزه کردان چه بود؟

این اردو ۱۰۰ درصد برنامه‌ریزی نشده بود که آن را لغو کنیم. ما نگاه کردیم تا بهترین گزینه را برای بازیکنان خودمان در تعطیلات برای تمرین انتخاب کنیم سپس با بازیکنان مشورت کردیم و صلاح را این دیدیم که در تهران بازیکنان در کنار خانواده خود تمریناتشان را ادامه بدهند، بهتر است. اینطور بهتر می‌توانیم کارمان را برای ادامه لیگ پیگیری کنیم.

– برای بازی جمعه آینده با تراکتورسازی ۱۰۰ درصد آماده هستید؟

خوشبختانه تعطیلات خوبی پیش‌رو داریم و سعی می‌کنیم روی تاکتیک‌های تیمی و نقاط ضعف و قوت حریف کار کنیم. شرایط بسیار سخت است و به نظر من سخت‌ترین بازی فصل را باید در تبریز برابر تراکتورسازی انجام دهیم.

– حضور دایی در جمع هزاران هوادار تبریزی در ورزشگاه یادگار امام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

الان وضعیت فرق می‌کند. به نظر من تبریزی‌ها بیشتر از دایی تیم خودشان را دوست دارند تا موفق شوند. ما هم سعی می‌کنیم این بازی را ببریم چون راه دیگری غیر از بردن نداریم. انشاالله می‌رویم که با ۳ امتیاز به تهران برگردیم چون به اندازه کافی امتیاز از دست داده‌ایم. برای ما بازی داخل یا خارج از خانه فرقی ندارد.

– تجربه بازی برابر پتروشیمی می‌تواند به شما کمک کند؟

بله ۱۰۰ درصد یک کمک خیلی بزرگ برای ما است. در بازی برابر پتروشیمی در جام حذفی با توجه به اینکه استادیوم یادگار امام شاید فقط یک پنجم آن پر شده بود بچه‌های ما کمی احساس سختی کردند اما خوشبختانه بازیکنانم با شرایط یادگار زمین و جو ورزشگاه آشنا شدند و انشاالله سعی می‌کنیم بازی خوبی را مثل بازی با پتروشیمی این بار در برابر تراکتورسازی انجام دهیم تا باخت برابر سایپا را جبران کنیم.

– هنوز برای قهرمانی به میدان می‌روید یا می‌خواهید اعاده حیثیت کنید؟

ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و به جدول نگاه نمی‌کنیم. ۴ بازی داریم که در آن ۱۲ امتیاز نهفته است. پرسپولیس برای کسب ۱۲ امتیاز بازی‌های لیگ برتر به دیدار حریفان خواهد رفت و از هیچ تیمی ترس نداریم.

– درباره مشکل مهدی شیری که باعث شد به او اجازه تمرین ندهید صحبت کنید.

متاسفانه شیری یک روز غیبت غیرموجه داشت. به همین خاطر روز بعد البته در تمرین صبح به او اجازه تمرین ندادم اما نمی‌دانم چرا این موضوع اینقدر به اشتباه در برخی از رسانه‌ها بزرگ شد. آقایان مطمئن باشند خودمان چنین مسائلی را حل می‌کنیم و مشکلی نیست که برای ما دلسوزی کنند. فوتبال همین است. کسی که غیبت غیرموجه داشته باشد بازخواست می‌شود.

– با این حرف‌ها می‌خواهید بگویید نظم و انضباط در پرسپولیس حرف اول را می‌زند…

بله، برای من فرقی نمی‌کند بازیکنی که در زمین به میدان برود یا روی نیمکت نشیند یا اصلا جزو ۱۸ نفر یک دیدار نباشد. همه باید نظم و انضباط را رعایت کنند و حق ندارند حتی یک جلسه غیبت غیر موجه داشته باشند چون قانون باشگاه پرسپولیس است.

– گفته می‌شود امکان دارد باقری مثل بازی مقابل تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی در دیدار برگشت در تبریز نخواهد برابر این تیم قرار گیرد…

اصلا اینطور نیست. کریم در بازی با تراکتورسازی که من هم سرمربی نبودم در تهران به دلیل مصدومیت بازی نکرد. این حرف‌ها و حدیث‌هایی است که فقط شما خبرنگاران به آن می‌پردازید، البته ببخشید من کلی حرف می‌زنم. بعضی‌ها شب می‌خوابند و صبح می‌آیند در روزنامه خود خواب خود را می‌نویسند. باقری خیلی خوب تمرین می‌کند و اهل این حرف‌ها نیست.

– اگر یک روز بخواهد برابر تراکتورسازی بازی نکند چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر او نخواهد برابر همشهری‌های خود بازی نکند به عقیده‌اش احترام می‌گذاریم و مشکل خاصی نیست. من مطمئن هستم کریم آنقدر حرفه‌ای است که پایبند قراردادش با پرسپولیس باشد و با تعصب به میدان می‌رود. تا الان کوچکترین حرفی راجع به اینکه در دیدار برابر تراکتور دوست ندارد به میدان نرود نزده است.

– برای فصل آینده با بازیکنان جدیدی وارد مذاکره شده‌اید؟
خیر، این هم از صحبت‌هایی است که شماها می‌نویسید. من با هیچ کس تاکنون حرف نزده‌ام و این شایعه است. البته در این زمینه حرف‌هایی شنیده‌ام ولی اصلا آن‌ها را قبول ندارم.

– ظاهرا خیلی از این موضوع ناراحت هستید.

من با کسی بجز خبرنگارانی که در تمرین حاضر می‌شوند اصلا مصاحبه‌ای نمی‌کنم اما آقایان می‌نویسند مصاحبه اختصاصی با علی دایی. نه تنها روزنامه‌ها بلکه مجلات خانوادگی را هم دیده‌ام که این کار را می‌کنند. اینها مجلاتی هستند که من اصلا اسمشان را نمی‌دانم اما سه صفحه مصاحبه از من چاپ می‌کنند که این جای هزاران سوال دارد. فکر می‌کنم با این حرف‌ها برخی‌ها با قلم خود به دنبال فریب مردم هستند.

– بالاخره باید قبول کنیم شما با بازیکنی برای فصل آینده صحبت نکرده‌اید؟

هر کاری دوست دارید انجام دهید. من به بچه‌ها گفتم همه چیز دست خودتان است. انشاالله اگر نتیجه‌ای در جام حذفی بگیریم و در بازی‌های لیگ خوب باشیم مطمئنا طبق قولی که قبلا دادم درصد کمی از تیم تغییر خواهد کرد یعنی همه چیز را به خود بازیکنان سپردم.

– به این حرف پایبند خواهید ماند؟

من علی دایی هستم. دیوانه نیستم وقتی که ببینم تیمم خوب کار می‌کند نفراتش را تغییر دهم. مثل یک مرد قول می‌دهم اگر نتایج پرسپولیس در چند بازی بعدی خوب باشد درصد کمی از تیم تغییر خواهد کرد.

– نظر شما درخصوص سالگرد درگذشت سیروس قایقران چیست؟

متاسفانه من با قایقران هم‌بازی نبودم اما می‌دانم هر کس راجع به سیروس حرف می‌زند به نیکی از او یاد می‌کند و هیچکس از او بد نمی‌گوید. منش پهلوانی داشت که چنین منشی الان در فوتبال ما کلا از بین رفته یا خیلی‌خیلی کم دیده می‌شود. درباره این موضوع زیاد نمی‌خواهم حرف بزنم چون اینقدر با جاهای مختلف مثل فدراسیون فوتبال مشکل دارم که نباید به چیز‌های دیگر بپردازم.

– خبر دارید کفاشیان در نامه‌‌ای به شریفی قراردادی از شما به نام متمم که بدون امضای شما است را داده است؟

آیا قرارداد متمم یک طرفه می‌شود؟ واقعا خنده‌دار است. مگر می‌شود منی که قرارداد سه ساله امضا کرده‌ام قرارداد متمم امضا کنم؟ مگر من دیوانه هستم؟ واقعا این موضوع خنده‌دار نیست؟ شما به من بگویید آیا قرارداد متمم را یک نفره می‌نویسند و آن را امضا می‌کنند؟ این کاری است که فقط آقای کفاشیان انجام می‌دهد. به نظرم باید ایشان این قرارداد را که به آقای شریفی داده در کوزه بگذارد و آبش را بخورد نه به دنبال این باشد که دایی امضا نکرده و از دایی امضا بگیرد. من دوست ندارم راجع به جزئیات قرارداد متمم حرف بزنم اما مطمئن هستم حرف‌هایی که می‌زنند اشتباه است.

– دلیل بیان این گونه حرف‌ها از سوی مسئولان فدراسیون چیست؟

فقط از روی بی‌اطلاعی است. هر ارگان دولتی یا باشگاهی که الان قرارداد دارم با توجه به قوانینی که در ایران است حداقل ۵ درصد از آن را به خاطر مالیات طبق قانون کم می‌کند. اگر آقایان چنین ادعایی دارند بیایند بگویند ما در پول‌هایی که به دایی داده‌ایم ۵ درصد از قرارداد آن را به دلیل مالیات کم کرده‌ایم.

وقتی آقایان پول من را کامل دادند و قرار بود کلا مالیات من را بدهند و نداده‌اند و این کار را نکردند من نمی‌توانم جوابگو باشم.

– می‌شود در خصوص موضوع مالیات از قراردادتان با تیم ملی بیشتر صحبت کنید.
هر جایی که من کار می‌کنم یا هر بازیکنی که توپ می‌زند و پولی در قبال این کار می‌گیرند باید ۵ درصد آن را با هماهنگی با باشگاه از حقوق خود کسر شده ببینند و آن را به عنوان مالیات پرداخت کند. همه ما بازیکنان یا مربیان روز آخر هر سال به اداره مالیات می‌رویم و به این موضوع رسیدگی می‌شود و اضافه مبلغ مالیات را خودمان از جیب‌مان می‌دهیم اما من و فدراسیون بر سر این موضوع مشکل داشتیم.

– با این حرف‌ها آیا شما قرارداد متممی که کفاشیان ارائه کرده قبول دارید؟

متمم چیست، متممی که آقایان خودشان برای خودشان صد چیز در آن قید و آن را امضا کنند چه فایده‌ای دارد؟ موقعی که من این قرارداد متمم را قبول ندارم چه اعتباری دارد؟ متاسفانه آقای کفاشیان با مطرح کردن چنین چیز‌هایی به دنبال فریب است. ایشان باید مدرک ارائه دهد. اگر چنین متممی است، عذر می‌خواهم بیاید امضای من را زیر آن نشان دهد و بگوید دایی هم این قرارداد را قبول دارد. اگر من امضا نکردم پس این قرارداد را قبول ندارم.

– شنیده‌اید فدراسیون فوتبال به دنبال مربی جدید برای تیم ملی است؟

شما نگاه کنید آقای کفاشیان به پیروانی سرمربی سابق تیم ملی امید گفته است با شما می‌خواهیم قرارداد ۶ ماهه امضا کنیم. واقعا این موضوع خنده‌دار نیست؟ یک تیمی که برای المپیک آماده می‌شود باید با مربی‌اش قرارداد ۶ ماهه ببندند؟ مصاحبه تمام آقایان وجود دارد که با من ۳ سال قرارداد بستند. از خودشان بپرسید که آیا درست است یا نه اما چرا زیر آن زدند؟ من می‌پرسم مگر می‌شود با یک مربی ۶ ماه قرارداد بست یا با مربی دیگر قرارداد متمم امضا کرد که مثلا دایی قراردادش سه ماه دیگر تمدید شود، کجای این دنیا این حرف‌ها است؟

– دلیل این بلاتکلیفی‌ها چیست؟

بی‌اطلاعی محض از قوانین فوتبال و قراردادهایی که بسته می‌شود. آقایانی چنین مسائلی را عنوان می‌کنند که بی‌اطلاع هستند. اصلا یک سوال از شما دارم اگر آقایان درباره قرارداد متمم با من حرف می‌زنند چرا مالیات من را ندادند؟ جواب این سوال را بدهند. چرا باید اداره مالیات به من ابلاغ کند که من باید سریعا به خاطر فدراسیون فوتبال و تناقض‌‌گویی‌ها مالیاتمان را پرداخت کنم؟ پس معلوم است که خودشان هم قرارداد متمم را قبول ندارند. اگر ۵ درصد از مالیات من را کم نکردید پس باید همه پول من را بدهید. چطور می‌شود نه مالیات من را بدهند و نه پول کامل مرا؟ از این حرف‌‌ها فقط خنده‌ام می‌گیرد و حرف‌هایی که به مربی تیم ملی می‌زنند که بیا با ما قرارداد ۶ ماهه امضا کن. خیلی از مسائل در فوتبال ایران وجود دارد که من فعلا درباره آن حرفی نمی‌زنم.

– درباره آوردن مربیان اروپایی و خداحافظی با مربی حال حاضر تیم ملی صحبت نکردید.

این هم جای بحث دارد. اگر شما به مربی اعتقاد دارید و آن را آورده‌اید تا آخر پایش بایستید. من کاری به اسم‌ها ندارم اما این در شان یک مربی نیست که وقتی دارد کارش را می‌کند آقایان با مربیان دیگری حرف بزنند. این کار چه جیزی را می‌رساند؟ اگر شما با مربی حال حاضر تیم ملی قرارداد بسته‌اید پایبندش باشید و اگر با او قرارداد نبسته‌اید این موضوع را بگویید. اینها همه سوال‌های بی‌جواب در فوتبال ما است. اصلا نمی‌دانیم چه کار می‌کنیم و همه جا متاسفانه هرج و مرج حرف اول را می‌زند.

– آیا این اتفاقات بازی با اذهان عمومی نیست؟

سوال خیلی خوبی بود. ۱۰۰ درصد بازی با اذهان عمومی است. ما همیشه دوست داریم مردم را فریب دهیم. سوال می‌پرسیم، آقایان جواب نمی‌دهند یا به حاشیه می‌روند یا هزار حرف دیگر. اینها فقط در فوتبال ما پیدا می‌شود

– این اتفاقات باعث شده بود از شما در تیم ملی چهره‌ای عصبانی را ببینیم؟

خیر شرایط تیم ملی خاص بود. ببخشید؛ من اینجا در پرسپولیس راحت‌تر هستم. در تیم ملی هزار حرف می‌زدم و یک چیز دیگر اتفاق می‌افتاد که من فقط می‌خواهم یک مورد از آن را برای شما بگویم. ۱۸ روز با تیم ملی به اروپا رفتیم اما یک دلار به ما ندادند. آقایان می‌ترسیدند خودشان به اسپانیا بیایند چون امکان داشت برایشان مشکل پیش بیاید و یقه آنان را بگیرند همه چیز را به من سپردند.

– در این اردو چه اتفاقی افتاد؟

من در این اردو مدیر تیم، سرمربی و سرپرست بودم بدون حتی یک دلار. قراردادش را می‌آورم. قرارداد اصلا به من ربط نداشت و فقط به خاطر تیم ملی تلاش کردم. تمام مدارک این موضوع را دارم اما تیم ملی را دست من داده بودند تا همه کار آن را انجام دهم. این تازه یک نمونه است که اعلام می‌کنم.

– گفته می‌شد شرکتی که شما را به اسپانیا برده، جریمه شد پس پول آن چه شد؟

بله درست است. این شرکت ۵۰ هزار یورو جریمه شد و من این پول را گرفتم و در بین بچه‌ها تقسیم کردم. البته از طریق یک سری بن‌کارت‌های خرید اما جالب این است که بدانید علیرغم تمام تلاش‌ها و غیبت آقایانی که در فدراسیون فوتبال بودند و می‌ترسیدند به اسپانیا بیایند تیم ملی ایران را در راه برگشت از اسپانیا بخاطر اضافه بار سوار هواپیما نکردند. هیچکس این موضوع را برای مردم توضیح نداد و همه چیز تا امروز پنهان ماند که الان فقط می‌خواهم بخشی از مشکلاتم را بگویم آن‌ها را بازگو می‌کنم.

– بالاخره چطور از اسپانیا برگشتید؟

وقتی که داخل گیت پرواز در فرودگاه اسپانیا شدیم و ما را به خاطر اضافه بار و فقط بخاطر ۱۰ هزار یورو سوار هواپیما نکردند گفتم حاضرم از حساب شخصی‌ام این پول را پرداخت کنم اما در تهران به من بدهید که کار از کار گذشته بود و این اتفاق نیفتاد، یعنی تیم ملی ایران را از گیت بیرون کشیدند و مقابل چشم هزاران نفر و فقط به خاطر ۱۰ هزار یورو سوار هواپیما نکردند. بعد از این موضوع، سریعا با یک دستگاه اتوبوس وارد وین شدیم و فردا با هواپیمای ایران ایر به ایران برگشتیم.

– با این تغییرات در پرداخت هزینه‌ها صرفه‌جویی شد؟

خیر ۱۰ هزار یورو را اگر می‌دادیم از طریق اسپانیا با هواپیما در مسیرهای مختلف به ایران می‌آمدیم اما وقتی به وین رفتیم و با ایران ایر به سمت ایران حرکت کردیم حدود ۲۰ هزار یورو برای ما خرج برداشت. دلیل این کار فقط بی‌برنامگی بود و این کارشان مثل قراردادی است که آقای کفاشیان الان به عنوان متمم آن را نامگذاری کرده است. آیا این قرارداد متمم شما را علی دایی امضا کرده که آن را در اذهان عمومی اعلام می‌کنید؟ شما باید پول من را بدهید.

– اگر می‌شود درخصوص دریافت پول خود از فدراسیون فوتبال بیشتر توضیح دهید.

– در قرارداد من همه چیز مشخص بود؛ چه وقتی پول خود را می‌گیرم و قرار است چگونه تیم ملی را به جلو ببرم. حاضرم در مقابل دیدگان ۷۰ میلیون ایرانی برابر کفاشیان در یک برنامه زنده تلویزیونی بنشینم و با مدرک با ایشان صحبت کنم تا ببینید من دروغ می‌گویم یا آقای کفاشیان. من تمام مدارک خودم را نگه داشتم و برای این اتفاق لحظه شماری می‌کنم.

– یعنی می‌خواهید کفاشیان را به دوئل دعوت کنید؟

خیر نه با کسی دعوا دارم و نه مشکل. من از آقای کفاشیان یا یک نفر از فدراسیون فوتبال که مسئول است خواهش می‌کنم بستری آماده کنند که این برنامه زنده تلویزیونی برگزار شود. البته کسی نباید در آن دخل و تصرفی داشته باشد یا نباید برنامه را قیچی کنند. هر کسی هم حرفی می‌زند مدارک خود را به مردم نشان دهد بعد ببینید حق با کیست. اگر یکی از مسئولان فدراسیون جرات کرد در این برنامه حاضر شود مچ دستم را می‌زنم. برای من زمان این برنامه نیز فرقی نمی‌کند.

– می‌شود بگویید در این رویارویی با مسئولان فدراسیون فوتبال چه هدفی دارید؟

مطمئن باشید دعوا ندارم اما شما را به خدا در این برنامه کفاشیان حضور پیدا کند. همه چیز را نشان می‌دهم؛ قراردادی که با فلان شرکت بستیم و یا وظیفه علی دایی در اردوها چه بود و یا قرارداد متمم آقای کفاشیان را. ایشان دوست دارند هر چقدر لذت می‌برند قرارداد متمم بنویسند و امضا کنند. این موضوع به من ربطی ندارد و فقط خنده‌دار است. خدا وکیلی این حرف‌ها را می‌شنوم فقط خنده‌ام می‌گیرد.

– به نظر شما کفاشیان در حد ریاست فدراسیون فوتبال است؟
ببینید پست ریاست فدراسیون فوتبال جزء چهار پست مهم هر کشور در دنیا است. در همه جای دنیا فدراسیون فوتبال برای خودش اندازه یک وزارتخانه است اما در فدراسیون ما خیلی آدم‌هایی هستند که دارند چیز‌هایی را به راحتی این ور و آن ور می‌گویند. اگر کفاشیان حرفی دارد بیاید بگوید و من هم سایر مشکلات و تیم ملی را بگویم. رفتاری که با من شد از روی بی‌اطلاعی و ناآگاهی بود و آن را باید یک کار نسنجیده قلمداد کرد.

فکر می‌کنم همه شما مصاحبه تاج و کفاشیان را در آرشیوهای خود دارید. روزی که من مربی تیم ملی شدم همه اعلام کردند قرارداد با دایی سه ساله است. حالا چرا بعد از یک ماه و نیم که من شکایت کرده‌ام قرارداد متمم را رو کرده‌اند؟ پس معلوم است که این متمم برای دیروز یا پریروز است نه زمان مربی‌گری من. من هم می‌روم یک قرارداد می‌نویسم به مدت ۱۰ سال و زیرش را امضا می‌کنم. وقتی که طرف مقابل در فدراسیون فوتبال آن را امضا نکردند چه ارزشی دارد؟ امیدوارم به مردم راست بگوییم و به فکر فریب افکار عمومی نباشیم. همچنان امیدوارم شریفی با درایتی که دارد هر چه زودتر جواب من را بدهد.

– درباره صعود بایرن مونیخ و حذف منچستر یونایتد نظری ندارید؟

من طرفدار بایرن هستم و دوست داشتم این تیم در دیدار برابر منچستر برنده باشد اما به نظرم بایرن مونیخ شانس آورد. با اخراج رافائل منچستر از هم پاشید ولی فوتبال همین است. شما فکر می‌کنید منچستر وقتی باخت و حذف شد همه چیز برایش تمام شد؟ خیر آنها با عظمت، سرمایه و هوادارانی که دارند از فردا سعی می‌کنند تیمی جدید بسازند و برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند. ما هم باید این کار را یاد بگیریم.
۲۰ فروردین ۱۳۸۹
– درباره هیات مدیره پرسپولیس نظری ندارید؟

من هیچ نظری درباره هیات مدیره ندارم چون کار من فنی است و امیدوارم هر اتفاقی که می‌افتد باعث سربلندی پرسپولیس شود و ما بتوانیم جوابگوی طرفداران بی‌شمار و میلیونی این تیم در ایران و خارج از ایران باشیم. فقط باز هم از هواداران پرسپولیس می‌خواهم در ۴ بازی آینده در لیگ برتر و جام حذفی پرسپولیس را فراموش نکنند و این تیم را تا دقیقه نود همراهی کنند.