دخترانی که مجبورند با معتادان زناشویی کنند/حکایت تلخ نو عروس‌‌ها در آغوش خیابان

به گزارش خبرینه و به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،پدیده زناشویی در دوران کودکی از نمونه ناهنجاری ‌های اجتماعی به شمار می‌ رود که که کم و بیش در بسیاری از نقاط دنیا،رگه هایی از آن مشاهده و احساس می‌ شود.

زناشویی کودکان و بخصوص دختران کم سن و سال،وابسته به عوامل و دلایل متعددی است،اما بر بنیاد مطالعات اجتماعی انجام شده در اقصی نقاط دنیا دو مولفه بنیادین فقر و باورها و اعتقادات قومی،طایفه ای یا سنتی در میان برخی از اقوام و تیره ‌ها،از اصلی ترین دلایل چنین زناشویی هایی محسوب می‌ شود.

بر بنیاد مطالعات انجام شده،قریب به ۷۰۰ میلیون زن در جهان،زناشویی در دوران کودکی را تجربه کرده اند،این آمار در کشورهای کمتر توسعه یافته با شدت هر چه بیشتری ظهور و بروز پیدا می‌ کند به نحوی که آمارها از زناشویی بیش از ۳۰ درصدی دختران در برخی کشورهای جهان سومی حکایت دارد.

زناشویی در سنین کودکی بر بنیاد یک شاخص ارزیابی تعریف شده،مشخص می‌ شود،در این چارچوب،هر دختری که پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی زناشویی کند،جزء افرادی محسوب می‌ شود که مشمول تعریف زناشویی در دوران کودکی خواهد شد.

یکی از اجزای لاینفک اکثریت قریب به اتفاق چنین زناشویی هایی،زندگی با مردان معتاد است، به تعبیری می‌ توان گفت اعتیاد جزء جدایی ناپذیر اکثریت قریب به اتفاق چنین زناشویی هایی است.

مواجه بودن با چنین معضل خانمانسوزی(اعتیاد) به تدریج عامل و باعث بروز دیگر آسیب ‌های اجتماعی همچون تکدی گری و…است.

بر مبنای مطالعات انجام شده توسط پژو هشگران، بالاترین نرخ زناشویی در دوران کودکی، مشمول کشورهای آفریقای مرکزی، چاد، بنگلادش، نیجر، مالی،  بورکینافاسو،گینه و موزامبیک می‌ شود که در واقع با بالاترین نرخ شیوع زناشویی در دوران کودکی مواجه هستد.

چندی پیش،شیرین احمدنیا یکی از اساتید دانشگاه در نشست زناشویی در سنین پایین که در باشگاه هواداران جمعیت امام علی(ع) برگزار شد در تشریح آمار یونیسف در خصوص این پدیده عنوان کرد:سه درصد از دختران در جهان، زیر سن ۱۵سال و ۱۷ درصد نیز زیر سن ۱۸ سال زناشویی کرده اند،بر بنیاد قوانین وضع شده در کشورمان، حداقل سن زناشویی به ترتیب برای دختران و پسران ۱۳ و ۱۵ سال تعیین شده است.

*زناشویی،استراژی گسترش پیوندهای خانوادگی؟

یکی از دلایل زناشویی در سنین پایین به گسترش پیوندهای خانوادگی معطوف می‌ شود،امری که در واقع بواسطه آن،دو گروه،قوم،طایف،تیره یا قبیله بر بنیاد پیوند حاصل شده،ارتباطات مستحکمی با یکدیگر پیدا می‌ کنند،البته دلایل و عوامل بسیار دیگری نیز در واقع شدن چنین زناشویی هایی موثر و تاثیر گذار است،فقر و رهایی خانواده از هزینه کرد هرچه بیش‌تر برای فرزند یا فرزندانشان و جلوگیری از انحراف و لغزش اخلاقی احتمالی آن‌ها در آینده،از دیگر عوامل موثر در چنین زناشویی هایی به شمار می‌ رود.

* تبعات یک پیوند کودکانه

زناشویی در سنین کودکی با مخاطرات و تهدیدات جسمی و روحی خاص به خود همراه است که می‌ تواند هزینه ای معادل جان یک انسان را در پی داشته باشد.

احمد نیا،در ارتباط با پیامدهای چنین زناشویی هایی عنوان می‌ کند:زمانی که زناشویی در سنین ناکافی رخ می‌ دهد،عمدتا بارداری زودتری بوجود می‌ آید که در این شرایط،زایمان، شیردهی،بقاء و سلامت مادر و کودک توامان با یکدیگر به مخاطره می‌ افتد.

وی معتقد است،حلقه اطرافیان یک نوعروس کودک،تنها به بستگان و دوستان او خلاصه می‌ شود و حامی دیگری در زندگی او وجود ندارد و با توجه به شرایط خاصی که کودک با آن مواجه است نوعی از عدم امنیت همراه وی خواهد بود.

* پدیده کودکان بیوه،ثمره یک زناشویی نارس

احمد نیا،به نکته تامل برانگیز دیگری نیز اشاره می‌ کند و آن پدیده کودکان بیوه است،کودکانی که در سن ۱۲ سالگی زناشویی می‌ کنند و بعد از یک یا دو سال زندگی در سنین ۱۳ یا ۱۴ سالگی طلاق می‌ گیرند و عملا به بیوه هایی مبدل می‌ شوند که از سن کمی نیز برخوردار هستند.

*کودکان کار،نتیجه یک زناشویی بسیار زود هنگام

یکی دیگر از نتایج و تبعات چنین زناشویی هایی،رواج و شیوع کودکان کار است،کودکانی که با مادر مطلقه ای همراه هستند که از لحاظ روحی و روانی در شرایط نامناسبی قرار دارد و احتمال بروز و رفتارهای پرخاشگرانه و نامعمول در آن‌ها بالا است،از سوی دیگر ضعف و ناتوانی در تأمین مایحتاج زندگی باعث می‌ شود تا آن‌ها برای اداره امور روزمره خود به کارهای خیابانی تحت عنوان کودکان کار روی آورند.

فرار از خانه از دیگر تبعات چنین زناشویی هایی است،هراس از تکرار تجربه مادر خویش،از اصلی ترین انگیزه ‌های فرار از منزل در کودکان چنین زناشویی هایی به شمار می‌ رود،کودکانی که خود با مادری مواجه هستند که کودک وارانه زناشویی کرده و حالا کودک وارانه مسیر اضمحلال و نابودی را با سرعت و شتاب طی می‌ کنند، مسیری که ناهموار و پر فراز و نشیب و آکنده از ناملایمات و دشواری ‌ها است.

انتهای پیام/