درخشش ستاره ۱۳ ساله

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم ورزشی ، ستاره ما رقیه جلال‌نسب است، بازیکن ۱۳ ساله تیم ملی دختران زیر ۱۴ سال ایران که بتازگی با مقام سومی رقابت‌‌های قهرمانی زیر ۱۴ سال جنوب و مرکز آسیا به ایران برگشته است.

رقیه جلال‌نسب نه خانم گل این رقابت‌‌ها شد و نه با تیم ایران به مقام قهرمانی این رقابت‌‌ها دست یافت. اما رقیه ستاره بود و اگر به او بها بدهند ستاره هم می‌‌ماند.

رقیه جلال‌نسب در رقابت‌‌های زیر ۱۴ سال جنوب و مرکز آسیا روی هم رفته ۹ گل زد. البته نمی‌توان او را تنها ستاره تیم ملی فوتبال دختران زیر ۱۴ سال ایران معرفی کرد، بازیکنان نوجوان و ۱۲، ۱۳ ساله‌‌های دیگری مانند مریم محمدی، بهار سیروس و آیناز حق وردی هم درخشش قابل توجهی در این رقابت‌‌ها داشتند، اما رقیه چیز دیگری بود.

دختری بدون امکانات درجه یک

تیم‌‌های مختلفی از جنوب و مرکز آسیا گام به رقابت‌‌های زیر ۱۴ سال آسیا گذاشتند، تیم‌هایی همچون بنگلادش، تاجیکستان، قرقیزستان، هند و نپال. بازیکنان این تیم‌‌ها، بخصوص بازیکنان نوجوان تیم‌‌های بنگلادش و قرقیزستان و البته هند برخاسته از آکادمی‌‌های حرفه‌ای فوتبال هستند که این آکادمی‌‌ها تا حدودی هم بُعد بین‌المللی دارند. به این ترتیب که مدرسان و مربیان این آکادمی‌‌ها از کشورهای مختلف گام به این آکادمی‌‌ها می‌‌گذارند و برنامه‌ریزی‌‌های آن‌ها نیز براساس استانداردهای بین‌المللی فوتبال دنیاست. براساس استانداردهای بین‌المللی فوتبال دنیا نوع تمرین و بازی کردن یک دختر ۱۲، ۱۳ یا نهایت ۱۴ ساله تفاوت بنیادین با آن‌چه که بازیکنان بزرگسال پشت سر می‌‌گذارند دارند.

https://khabarineh.ir/wp-content/uploads/2020/09/635984903126965922.jpg

این تیم‌‌ها با چنین شرایطی وارد رقابت‌‌های جنوب و مرکز زیر ۱۴ سال آسیا شدند، اما در مصاف با تیم ایران با مشکلاتی جدی روبه‌رو شدند و در مقابل ستاره‌‌های ایرانی به زحمت افتادند، ستاره‌هایی که حتی نیمی از امکانات آن‌ها را نداشتند.

رقیه جلال‌نسب که برترین بازیکن این رقابت‌ها شد و از بازیکنان پر امکانات کشورهایی همچون بنگلادش وهند جلو زد استعداد چشمگیری است که در ایران نه عضو باشگاهی است و نه تا همین چند ماه پیش اصول ابتدایی فوتبال را می‌دانست.

جام جم آنلاین