درخواست مادر یکی از سه آمریکایی دستگیر شده در ایران

دیروز ۲۸ آذر آسویشتد پرس پیامی ویدویی را از مادر یکی از سه آمریکایی دستگیر شده در خاک ایران را منتشر کرد.

در این پیام تصویری که دیروز جمعه بر خروجی این خبرگزاری قرار گرفته بود از رهبر جمهوری اسلامی ایران خواست تا به مناسبت فرا رسیدن سال جدید میلادی دختر وی و همراهانش آزاد شوند.

این خبرگزاری در مطلبی در این رابطه نوشت: تقریبا ۵ ماه از زمان زندانی شدن سه آمریکایی که به صورت غیر قانونی وارد خاک ایران شده اند می گذرد. خانواده های این افراد دو ماه است که از وضعیت فرزندانشان اطلاعی ندارند.

«نورا شرود» مادر «سارا شرود» در این پیغام ویدیویی منتشر شده در وب سایتی که برای آزاد شدن این سه تن راه اندازی شده است، گفت:” سارا، شین و جاش آدم های خوبی هستند. آنها نمی خواستند هیچ خطری برای جمهوری اسلامی ایران بوجود بیاورند! آنها به تمدن اصیل و کهن شما احترام می گذارند. ورود آنها به خاک ایران فقط یک اشتباه و بدون غرض بوده است!.”

خانواده های این افراد پیش از این از «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور ایران درخواست آزادی آنها را کرده بودند ولی پیغام ویدئویی روز جمعه اولین خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران ، بالاترین مقام سیاسی و مذهبی ایران است.

خانم «شرود» که با حجاب روسری در این پیغام ویدیویی حاضر شده بود، گفت:” ما فقط می گوئیم تعطیلات کریسمس نزدیک است. با هم همدردی و دلسوزی کرده و انها را به خانه بفرستید.”

این خبر گزاری در ادامه می نویسد:انتشار این ویدیو همزمان با آغاز ماه محرم انجام شد. این ماه برای مسلمانان اهمیت داشته و مسلمانان مراسم بزرگی را برای عزاداری شهادت «امام حسین» برگزار می کنند.

«سارا شرود» ۳۱ ساله، «شین باور» ۲۷ ساله و «جاش فتال» ۲۷ ساله با هم از دانشگاه کالیفرنیای برکلی فارغ التحصیل شده و بنا بر گفته خانواده هایشان زمانی که در حال کوهنوردی در منطقه کردستان واقع در شمال عراق بودند بطور تصادفی وارد خاک ایران شدند.

روز دوشنبه هفته گذشته وزیر امور خارجه ایران گفت این افراد در دادگاه محاکمه خواهند شد. خانواده های آنان از ایران درخواست کرده بودند که محاکمه آنان را به تعویق بیندازند. وزیر امور خارجه ایران از زمان برگزاری محاکمه و حتی اتهامات وارده به انان سخنی نگفت.

آمریکا هیچ روابط دیپلماتیکی با ایران نداشته و در نتیجه خانواده های کوهنوردان ( آنچه که آمریکاییها به این سه تن نسبت می دهند) با امید برگزار نشدن دادگاه برای انان تاکنون اقدام به گرفتن وکیل نکرده اند.

تنها اخبار به دست آمده از آنها ، دو بار دیدار ملاقات این سه تن با دیپلمات های سوئیس که حافظ منافع امریکا در ایران هستند، بوده است.

خانواده های زندانیان درخواست ملاقات بیشتر مقامات سوئیسی را داشته اند که این درخواست از سوی ایران رد شده است.

در پایان این این ویدئو «نورا شرود» افزود: “ما به در ، بسته خورده ایم و نمی توانیم هیچ اطلاعی در مورد آنها به دست بیاوریم. آنها می گویند وضعیت جسمی این افراد خوب است ولی نگرانی ما وضعیت روحی و روانی آنها و احساس تنهایی آنها است.”