در آرام و قرار نیستم مى‏خواهم عاشق شوم عاشق خدا، اما چگونه مى‏توانم؟
جواب :  


  آدمى موجودى است شیفته محبت کردن و محبت دیدن. البته به مقتضاى سن، روزى به سینه مادر عشق مى‏ورزد و روزى به اسباب بازى و روز دیگر به هنر و … در حقیقت به هر مقدار که رشد عقلانى و روانى فرد کامل گردد، عشق ورزى او نیز متحول شده و به فراز بالاترى صعود خواهد کرد، البته این تمایل در همه افراد یکسان نیست؛ برخى در همان سطح ابتدایى باقى مى‏مانند و برخى نیز صعود را ادامه مى‏دهند. شما در سطورى از نامه خود در توصیه این تلاطم و دغدغه‏ها مانده‏اید، ولى همه اینها در نظام تکاملى انسان معنادار و هدفدار است. جاذبه‏ها و کشش‏هاى مختلف حیات جملگى براى به حرکت درآوردن آدمى است تا او وارد صحنه عمل شود و در این سیر از «بودن» به «شدن» برسد. گرچه برخى در همین جاذبه‏ها مى‏مانند و حرکتى به جانب بالا نمى‏کنند؛ ولى برخى نیز خسته دل در تمناى محبتى عمیقند و تا آن را در نیابند آرام نمى‏شوند. آرى فرزندم:
المجاز قنطره الحقیقه‏؛ مجاز پل حقیقت است‏. دل‏باختگى‏هاى گذراى زندگى، پلى است تا آدمى ظرفیت دل‏باختن به حقیقت هستى را دریابد و آن گاه است که آرام خواهد گرفت: أَلا بِذِکْرِ اَللَّهِ تَطْمَئِنُّ اَلْقُلُوبُ‏. نظامى گنجوى در پایان ماجراى لیلى و مجنون سخن حکیمانه‏اى را آورده که در واقع تمام داستان را براى همین نکته سروده است. گوید: وقتى لیلى در بستر مرگ افتاد وصیتى براى مجنون به مادر خود کرد و گفت: به او بگو عاشق چیزى باش که جاودان و ماندگار است، نه شیفته و دلباخته کسى چون من که هیچ چیزش در اختیار خود نمى‏باشد و همواره در معرض مرگ و زوال و دستخوش تحوّل و بى‏قرارى است. به گفته اقبال لاهورى :
 
نعره زد عشق که خونین جگرى پیدا شد         حسن لرزید که صاحب نظرى پیدا شد
 
و به گفته حافظ :
 
یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب‏         کز هر زبان که مى‏شنوم نامکررست‏
 

 
عرضه کردم دو جهان بر دل کار افتاده‏         به جز از عشق تو باقى همه فانى دانست‏
 

 
سلطان ازل گنج غم عشق به ما داد         تا روى در این منزل ویرانه نهادیم‏
 

 
اى دل مباش یکدم خالى زعشق و مستى‏         وانگه برو که رستى از نیستى و هستى
 
و بالاخره :
 
با مدعى مگویید اسرار عشق و مستى‏         تا بى‏خبر بمیرد در درد خودپرستى‏
 

 
عاشق شو ارنه روزى کار جهان سرآید         ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستى‏
 

 
قلم را آن زبان نبود که سرّ عشق گوید باز         وراى حد تقریرست شرح آرزومندى‏
 
جهت مطالعه بیشتر در این زمینه‏ها ر.ک: اسرار الصلوهمیرزا جواد ملکى تبریزى المراقبات‏میرزا جواد ملکى تبریزى در آسمان معرفت‏حسن زاده آملى نامه‏ها و برنامه‏هاحسن زاده آملى خودشناسى براى خودسازى‏مصباح یزدى کیفیت زیارت در مفاتیح الجنان آمده است، مراجعه نمایید. تشرف خدمت امام زمان (عج) نیز نیازمند سنخیت یافتن است. ان‏شاءاللَّه با حرکت در مسیر تهذیب نفس و انجام وظایف، لیاقت آن را خواهید یافت.