در انتظار هنرنمایی فروشنده در کن

جشنواره امسال کارشناسان و منتقدان را سرخورده کرده است

در انتظار هنرنمایی فروشنده در کن

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – «بسیار ناامیدکننده!»؛ این توصیف تاد مکارتی منتقد مشهور هالیوود ریپورتر از شصت و نهمین جشنواره فیلم کن است که امروز با ۲ نوبت نمایش «فروشنده» اصغر فرهادی در کاخ جشنواره به پایان می‌‌رسد و شمارش معکوس برای معرفی برنده نخل طلا آغاز می‌‌شود.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از همشهری، درحالی‌که انتظار می‌رفت شرکت سونی حق پخش هفتمین تجربه کارگردانی تنها فیلمساز ایرانی برنده اسکار را در آمریکای شمالی از آن خود کند، این آمازون استودیوز بود که پیشدستی کرد و حقوق اکران فروشنده را در آمریکا و کانادا به‌دست آورد. فرهادی از تجربه پیشین همکاری با سونی در پخش «جدایی نادر از سیمین» خاطره‌ای خوش داشت اما باید دید آمازون می‌تواند فروشنده را به مسیر اسکار برساند یا نه؟

شرکت فرانسوی ممنتو فیلمز که در تولید فیلم تازه فرهادی همکاری و مشارکت داشته، قصد دارد آن را پاییز امسال و هم‌زمان با آغاز فصل جوایز سینمایی در اروپا روانه پرده کند. ترانه علیدوستی و سیدشهاب‌الدین حسینی بازیگران اصلی فروشنده هستند که بامداد روز جمعه تهران را به مقصد سواحل جنوب فرانسه ترک کردند. فرهادی هم پیش‌تر به کن رفته بود. او امروز همراه ستارگان فروشنده روی فرش قرمز می‌رود و مقابل دوربین عکاسان قرار می‌گیرد.

  • جشنواره ناامیدکننده؟

آن‌چه مکارتی درباره کن۲۰۱۶گفته، در دنیای رسانه‌‌ها هم نمود بیرونی دارد. بسیاری معتقدند کن خلوت‌تر از همیشه است و شاید تا امروز فقط ۲تا ۳فیلم ارزش دیدن داشته باشند؛ یکی «دانش‌آموخته» کریستین مونجیو فیلمساز سرشناس رومانیایی که پیش‌تر با «۴ماه، ۳هفته و ۲روز» نخل طلا را برده و دیگری «تونی اردمان» مارن آده یکی از ۳فیلمساز زن حاضر در بخش مسابقه این دوره که به نمایندگی از سینمای آلمان برای بردن نخل طلا رقابت می‌کند.

«عاشقانه» جف نیکولز هم گرچه یادآور روزهای اوج کارگردان آمریکایی نیست اما به مذاق منتقدان و تماشاگران تا حدودی خوش آمده و قطعا در فصل جوایز سینمایی از آن بیشتر خواهیم شنید. نکته عجیب ناامیدی محض منتقد سرشناس هالیوود ریپورتر از «عزیز آمریکایی» آندریا آرنولد و «غول مهربان گنده» استیون اسپیلبرگ است. البته فیلم دوم در بخش خارج از مسابقه کن روی پرده رفت و مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

  • انیمیشن اوکراینی در ایران

یک شرکت ایرانی حاضر در بازار جشنواره کن حق پخش انیمیشن اوکراینی «شاهزاده ربوده‌شده» را به‌دست آورد. این فیلم ۸۵دقیقه‌ای برای نمایش در تابستان و پاییز ۲۰۱۷آماده می‌شود و سینما۲۴ایران آن را در شبکه نمایش خانگی عرضه می‌کند. شاهزاده ربوده‌شده براساس شعری کلاسیک از الکساندر پوشکین، شاعر نامدار روس ساخته شده است. فیلم فانتزی «دژ» ساخته یوری کوالیف و ۲فصل سریال جنایی «اسنیفر» دیگر خریدهای سینما۲۴از شرکت Film.UA است.

  • ستاره‌های رو به خاموشی

نمایش تازه‌ترین ساخته زاویه دولان فیلمساز ۲۶ساله کانادایی تقریبا تمام حاضران در کن را ناامید کرد. دولان که از چهره‌های محبوب کن است و ۲سال پیش با «مامان» جایزه هیأت داوران را برده بود، در «این فقط پایان دنیاست» حرفی تازه برای گفتن ندارد. در جدول ارزشگذاری منتقدان اسکرین هم این فیلم فقط ۱.۳ستاره از ۴ستاره ممکن را به‌دست آورد تا ناکام مطلق کن شصت و نهم لقب بگیرد.

فیلم تازه ژان‌پیر و لوک داردن هم چندان در کن امسال مورد توجه قرار نگرفت. ۲برادر بلژیکی که چهره‌های ثابت جشنواره هستند و تقریبا همیشه با دست پر از کن رفته‌اند، با «دختر ناشناس» نشانی از روزهای خوب گذشته نداشتند. در جدول اسکرین، ۵منتقد به آن ۲ستاره داده و ۵منتقد دیگر هم با ۳ستاره از فیلم پیشواز کرده‌اند تا نمره نهایی آن ۲.۵باشد؛ رتبه‌ای که خیلی‌‌ها عادت ندارند داردن‌‌ها را در آن ببینند.

  • نوعی نگاه کن به ایران

«وارونگی» بهنام بهزادی بروجنی تنها نماینده ایران در بخش نوعی نگاه کن است که روز چهارشنبه با حضور کارگردان و برخی بازیگران و عوامل به‌نمایش درآمد. سحر دولتشاهی، علی مصفا و علیرضا آقاخانی در مراسم فرش قرمز نمایش رسمی وارونگی حضور داشتند. منتقد ورایتی هم در یادداشتی که بر فیلم نوشته، خیلی کوتاه از بازی دولتشاهی در نقش اصلی تعریف کرده و بقیه یادداشت خود را به تعریف کردن داستان اختصاص داده است.