در دیدار روحانی و وزیر خارجه ارمنستان چه گذشت؟

روحانی بر ضرورت استفاده هر چه بیش‌تر از امکانات و فرصت‌‌ها برای توسعه، تعمیق و تحکیم همه‌جانبه مناسبات میان تهران و ایروان تأکید کرد.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر یکشنبه در دیدار “ادوارد نعلبندیان” وزیر امور خارجه ارمنستان با اشاره به روابط دوستانه و همکاری‌‌های دو کشور در زمینه‌‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، تجاری، انرژی، ترانزیت و حمل و نقل، کشاورزی و گردشگری، بیان کرد: امروز و در شرایط پس از تحریم، فرصت خوبی برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور فراهم شده که باید  با بهره‌گیری از فرصت سطح همکاری‌‌های دو کشور را در همه عرصه‌‌ها ارتقاء دهیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در راستای توسعه همکاری‌‌های ایران و ارمنستان در زمینه ترانزیت و حمل و نقل کالا، امروز شرایط مناسبی وجود دارد تا بتوانیم از راه ارمنستان دریای سیاه را به خلیج فارس متصل کنیم که در این راستا آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی به ارمنستان هستیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ارمنستان همواره کشوری دوست برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌ رود، بیان کرد: توسعه و تحکیم روابط تهران – ایروان، خواست و اراده دو ملت است که مسوولان دو کشور باید در این راستا تلاش کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری ‌ها و نظرات مشترک ایران و ارمنستان در زمینه مسائل و موضوعات منطقه ای و بین المللی، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار برقراری  امنیت، ثبات و آرامش در منطقه و حل و فصل مسالمت آمیز مناقشات منطقه ای بوده و در این مسیر از هیچ کمکی به کشورهای منطقه دریغ نخواهد کرد.

روحانی تأکید کرد: امروز باید در شرایط نامناسب منطقه با افزایش همکاری ‌ها و گسترش دوستی ‌ها اجازه ندهیم تا مسائل کوچک به بهانه ‌های جدید برای انجام فعالیت ‌های تروریستی تبدیل شود.

“ادوارد نعلبندیان” وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهوری کشورمان و ابلاغ سلام  گرم و پیام کتبی رییس جمهوری ارمنستان به دکتر روحانی، بیان کرد: ارمنستان همواره خواستار توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر امور خارجه ارمنستان با اشاره به همکاری ‌ها و انجام پروژه ‌های مشترک میان ایران و ارمنستان در بخش ‌های مختلف از دسته زیرساخت، انرژی و حمل و نقل، ادامه داد: امروز پس از توافق هسته‌ای ایران، شرایط خوبی ایجاد شده که می‌ توانیم از آن در راستای تحکیم روابط دو کشور و صلح و ثبات منطقه ای استفاده کنیم.

در پایان این دیدار،  سند همکاری در خصوص لغو روادید میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان به امضای دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و همتای ارمنستانی وی رسید.