در عربستان یک زن را گردن زدند

اعدام یک زن در عربستان

شفقنا: یک زن که به قتل دختر هفت ساله همسرش متهم شده بود، در ملاء عام در شهر مکه مکرمه گردن زده شد.

این زن برمه‌ای به نام لیلا بنت عبدالمطلب بصیم که اصالتا برمه‌ای بود در حالی که فریاد می‌کشید او قاتل نیست و قتلی مرتکب نشده است به میان جمعیت آورده شد.

دادگاه برای این زن، گردن زدن به شیوه زجر آور را حکم کرده بود. بر اساس قوانین در عربستان دادگاه می‌تواند دو شیوه را برای اعدام با شمشیر در نظر بگیرد: در یک شیوه به متهم داروهای بی‌حسی بسیار قوی تزریق می‌شود و او درد شمشیر را چندان حس نمی‌کند و در شیوه دیگر از تزریق مواد بی‌حسی پرهیز می شود که بسیار درد آور است.

این زن که حاضر نبود برای اعدام و به شیوه مد نظر مأمور اعدام بنشیند و پیوسته اعتراض می‌کرد، توسط دو مامور سعوی نگاه داشته شد و سپس مامور اجرای اعدام با ضرباتی سرش را از تنش جدا کرد. به گونه‌ای که تنها فیلم منتشر شده از صحنه اعدام به دلیل خشونت بیش از حد و غیر قابل تحمل بودن به سرعت از روی یوتیوب حذف شد.

اعدام یک زن در عربستان
بسیاری از افراد در شبکه‌های اجتماعی حتی کسانی که با اعدام این زن موافق بوده‌اند از شیوه اعدام او انتقاد کرده و ابراز داشند مگر شیوه بهتری برای اعدام وجود ندارد؟ چرا باید یک زن در ملاء عام آن هم به این شیوه مجازات شود؟

وزیر کشور سعودی اعلام کرد این اعدام برای تامین ثبات و امنیت صورت گرفته است و هشداری است برای کسانی که بخواهند امنیت این کشور را بر هم زنند.

در ایران چنین رفتارهایی انجام نمی‌شود اما محافل حقوق بشری دنیا مدام در حال رصد رفتارهای ایران هستند. این توجه شدید در حالی صورت می‌گیرد که معمولاً کمترین اشاره به این قبیل اقدامات در عربستان نمی‌شود.