در واکنش به ترانه جام جهانى

پژمان راهبر


 از سر زبان ها تا وبلاگ ها. خبر مجرى یکى از شبکه هاى لس آنجلسى زودتر از آنچه تصور مى شد از این گوش به آن گوش رسید و تیتر اول شد. رسانه ها البته غیررسمى بودند، اما جذابیت خبر کار خودش را کرده بود. فردا یک روزنامه ورزشى نوشت: «یکى از برنامه هاى فیفا عرضه سى دى موسیقى ویژه جام جهانى ۲۰۰۶ است. در این سى دى ۳۲ آهنگ در ارتباط با فوتبال از ۳۲ خواننده مطرح کشورهاى جام جهانى گنجانده شده و از قرار معلوم تمامى ۳۲ خواننده به سفارش فیفا آهنگ هایى در ارتباط با تیم ملى کشورشان و جام جهانى ارائه داده اند. اما بد نیست بدانید از ایران هم که یکى از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانى آلمان است، یک آهنگ  در این سى دى گنجانده شده است. شعر این آهنگ از شاهکار بینش پژوه است و اجراى آن را نیز دو خواننده و آهنگساز صاحب نام ایرانى ساکن سوئد به نام هاى آرش و على مواسات (دى جى على گیتور) برعهده داشته اند.»
واکنش اولیه چه بود؟ کمى استقبال، شاید. چه، این دو خواننده در بازار غیررسمى موسیقى پاپ ایران حضور پررنگى دارند، به خصوص آرش که آلبوم او در سال گذشته در اکثر چارت هاى اروپایى حضور داشت.


 وبلاگ هواداران سعید شهروز در این باره مى نویسد: «مسئولین برگزارى جام جهانى ۲۰۰۶آلمان دو خواننده لس آنجلسى را به عنوان نماینده ایران و خواننده در جام جهانى انتخاب کرده اند. این دو خواننده آرش و دى جى على گیتور بودند که به نظر انتخاب بسیار اشتباهى بود. چون جام جهانى تجلى گاه ارزش ها و نمادهاى هر کشور است. حال چرا دو خواننده اى که اصلا با فرهنگ ایران آشنایى ندارند براى این کار در نظر گرفته شده اند، بر ما پوشیده است.


على پور نماینده امور فرهنگى تیم هاى ملى با ارسال اعتراض به مسئولین مربوطه مانع این امر شد و مقرر شد که خود ایران خواننده ها را معرفى کند. مسئولین فدراسیون از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى خواهان معرفى دو خواننده جهت خواندن در این سى دى و در فستیوال جام جهانى شدند. واحد موسیقى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى محمد اصفهانى و علیرضا عصار را براى این کار در نظر گرفت. ولى نکته قابل توجه این است که علیرضا عصار اصلا تمایلى براى این کار از خود نشان نداد و عنوان کرد که اصلا دوست ندارد در جام جهانى بخواند چون قصد دارد شخصا به آلمان رفته و بازى ها را از نزدیک تماشا کند و خواندن در آلمان مانع این کار مى شود. اما مدیر برنامه هاى عصار عنوان کرد که در حال مذاکره با مسئولین است که اگر بر سر مسائل مالى به توافق برسند شاید این امر محقق شود. در هر صورت مسئولین که از عصار تقریبا ناامید شده اند روى مجید اخشابى و على لهراسبى و مهراج محمدى دست گذاشته اند که یکى از اینها را به عنوان جانشین عصار انتخاب کنند.»


به رغم این اخبار و با وجود اینکه هیچ خبرى درباره این آهنگ یا CD در فضاى مجازى وجود ندارد، جمعه گذشته بلاگرها به لینک هایى برخوردند که از طریق آن مى شد آهنگ این دو خواننده را دانلود کرد. آهنگى که البته ممکن است هیجان انگیز و مناسب اجراى زنده باشد، اما چندان هنرمندانه نیست، ضمن اینکه ریتم آن تکرارى و مربوط به آهنگ دیگرى از همین دو خواننده است.


على پور مسئول فرهنگى فدراسیون فوتبال مى گوید: «اول قرار بود مراسم افتتاحیه به شکل دیگرى برگزار شود اما قرارهاى اولیه لغو شد. اما برنامه هاى جنبى جام جهانى سر جاى خود هست، از جمله «شب ایرانى» که توسط بنیاد فرهنگى آلمان و فدراسیون فوتبال برگزار مى شود و جشنى است به افتخار ایران.»


على پور مى گوید مسئولان برگزارى براى مراسم افتتاحیه هیچ درخواستى از فدراسیون فوتبال نداشته و اطلاع رسانى خاصى هم نکرده اند: «اما اگر قرار باشد کسى به عنوان نماینده ایران به اجراى برنامه بپردازد، باید نشان دهنده رسم و رسوم و فرهنگ ما باشد و مطمئن باشید در این صورت کار از کانال فدراسیون انجام خواهد گرفت.»


آیا از انتخاب دو خواننده ایرانى مقیم اروپا براى CD جام جهانى خبر داشتید؟

ممکن است این کار توسط خود فیفا انجام شده باشد. به هر حال ما نمى توانیم برخى مسائل را در انحصار خود بگیریم، اما آنچه که به ما مربوط است قطعا با عناصر داخلى پیش خواهد رفت.

 

 

نظر شخصى خود شما….؟

 شاید این دو خواننده که زحمت هم کشیده اند مى خواهند فضاى ذهنى مخاطبان را براى جام جهانى و تیم ملى در آلمان آماده کنند.

 


 

 

به نظر، شما خیلى هم مخالف نیستید.

اگر آهنگ و متن و محتوا خوب باشد، چه اشکالى دارد؟ 

آهنگ را گوش کرده اید؟

نه. کارشناس ها باید نظر بدهند، اما ما دلیلى براى طرد افراد نداریم. در واقع نمى توانیم و حق نداریم بگوییم که ایرانیان سایر نقاط جهان نسبت به تیم ملى ابراز علاقه نکنند.

 

 

به هر حال نگرانى هایى هست…؟

فکر نمى کنم. شرایط ما در آلمان شرایط دشوارى نخواهد بود. ما باید فارغ البال به تیم ملى و مسائل فنى بپردازیم تا نتایجى در خور شأن ایران کسب کنیم که در این صورت همه چیز حل است. البته قطعا برخى بدشان نمى آید براى ما مشکل درست کنند اما ما براى مقابله با این شرایط برنامه ریزى کرده ایم.

 

 

و حرف آخر؟

از تریبون  شما اعلام مى کنم هر کس طرحى یا پیشنهادى در زمینه فعالیت هاى تبلیغى و فرهنگى در زمینه حضور در جام جهانى دارد، به دیده منت خواهیم پذیرفت