دزدان مسلح در مخفیگاه به محاصره بسیج درآمدند


 
images/20061117/basij.jpg
 
۵ سارق مسلح طلافروشی های زنجان که از چندی پیش ، تحت تعقیب ماموران قرار داشتند؛ به دنبال یک اقدام ضربتی از سوی نیروهای بسیجی محاصره و دستگیر شدند.
به گزارش جام جم ، سرهنگ سیدمهدی موسوی ، فرمانده سپاه منطقه زنجان با اشاره به این خبر در جمع خبرنگاران گفت : ۱۰ مهرماه چند سارق مسلح با ورود به یک مغازه طلافروشی در بازار زنجان ، با سرقت مقادیری طلا ، اقدام به تیراندازی و ایجاد رعب و وحشت کرده سپس از محل حادثه متواری شدند. فرمانده سپاه زنجان افزود: به دنبال این سرقت و گزارش آن به ماموران انتظامی ، موضوع به دستور خسروی ، بازپرس پرونده در دستور کار ماموران قرار گرفت و تلاش برای دستگیری عاملان این سرقت مسلحانه آغاز شد.


ردپا


سرهنگ موسوی اضافه کرد: مدتی پس از وقوع این سرقت مسلحانه ، ماموران بسیج در یکی از روستاهای همجوار زنجان با ظنین شدن به چند نفر که در میان آنها یک مجرم سابقه دار نیز حضور داشت ، نسبت به موضوع حساس شده و با گزارش موضوع به سپاه ، تحقیقات غیرمحسوس در این ارتباط آغاز شد. وی افزود: با جمع بندی اطلاعات مربوط به این متهمان و گزارش موضوع به بازپرس پرونده ، این فرضیه که متهمان همان سارقان مسلح طلافروشی باشند که ۱۰ مهرماه ۲۰ کیلو طلا و جواهر از بازار زنجان سرقت کرده اند ، قوت گرفت و با دستور قضایی ، محل به محاصره ماموران درآمد.


دستگیری متهمان


فرمانده سپاه منطقه زنجان افزود: با ورود ماموران بسیج به مخفیگاه متهمان ، ۵ نفر از اعضای اصلی باند و ۴ نفر که به نوعی در جرایم مربوط به مجرمان در ارتباط بودند ، در یک اقدام ضربتی شناسایی و دستگیر شدند. با تحقیق از متهمان ، آنها ابتدا عنوان کردند ، هیچ نقشی در سرقت از بازار طلافروشان زنجان نداشته اند اما در ادامه ، اعتراف کردند ، آنها پس از سرقت ، سلاحهای خود را در ارتفاعات منطقه مخفی می کرده اند. وی در ادامه گفت : به دنبال این اعترافات ، ماموران با عزیمت به مخفیگاه متهمان در کوهستان ، چند سلاح شامل کلت کمری ، یک قبضه کلاشینکف ، یک قبضه اسلحه ژ۳ ، ۲ قبضه مسلسل یوزی و یک قبضه کلت شاه کش را با فشنگ های مربوطه کشف و ضبط کردند.


ادامه تحقیقات


سرهنگ موسوی تصریح کرد: سرکرده این باند ، مجرم سابقه داری است و برخلاف شایعات ، متهمان دستگیر شده منتسب به هیچ سازمان و نهادی نیستند و همه آنها دارای مشاغل آزاد هستند. در ادامه این گزارش ، بازپرس خسروی نیز با اشاره به این پرونده گفت : در پی وقوع این سرقت ، تحقیقات اولیه حاکی از این بود که متهمان با میانگین سنی ۲۵ تا ۳۰ ساله بوده و با لهجه خاصی حرف می زده اند لذا با راهنمایی رئیس کل دادگستری استان ، دادستان زنجان و بسیجیان ، سارقان یکی پس از دیگری شناسایی و در یک عملیات هماهنگ که در ساعت مشخصی انجام گرفت ، تمام اعضای باند دستگیر شدند. بازپرس خسروی میزان طلاهای به سرقت رفته از سوی متهمان را ۱۴ تا ۲۰ کیلو اعلام کرد و افزود: پس از دستگیری متهمان و اعتراف آنها ، نزدیک به ۴ کیلو از طلاهای به سرقت رفته کشف شده است.
وی افزود: نحوه سرقت به گونه ای است که متهمان با طراحی یک نقشه حساب شده ، مغازه ای را که سرمایه بیشتری داشته شناسایی و سپس اقدام به سرقت می کردند. وی تاکید کرد: تحقیق از متهمان همچنان ادامه دارد و این تحقیقات ، مشخص کرده است که سرکرده این باند ، سابقه سرقت مشابه در تهران را نیز داشته است.