دستور اعدام یک سرباز توسط بوش

پس از ۴۷ سال صادر می‌شود

دستور اعدام یک سرباز توسط بوش

جام جم آنلاین: “جرج بوش” رییس جمهوری امریکا ، حکم اعدام یک سرباز کشورش به نام “رونالد گری” را صادر کرد که با اجرای آن، این نخستین مورد از اعدام نظامیان امریکایی از سال ۱۹۶۱ میلادی یعنی ۴۷ سال پیش تاکنون خواهد بود.به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه “ال پاییس” اسپانیا، “دانا مرینو” سخنگوی کاخ سفید گفت:”هرچند تصویب حکم مرگ برای یک عضو ارتش، یک تصمیم دشوار و جدی برای فرمانده کل قوا است، اما رییس جمهوری اعتقاد دارد که اقدامات و بررسیهای انجام شده در این پرونده نشان می دهد که حکم صادره عادلانه است.”


گری ۴۲ ساله حدود ۲۰ سال پیش به اتهام ارتکاب یکسری قتل و تجاوز هنگام خدمت سربازی در منطقه “فورت براگ” در کارولینای شمالی بین سالهای ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷  به زندان افتاد و از سال ۱۹۸۸ تاکنون در حبس بسر می برد.
پیش از این، آخرین حکمی که برای اعدام یک نظامی در امریکا صادر شده،  سال ۱۹۵۷ بود که آیزنهاور مجوز اعدام یک سرباز از طریق دار را بخاطر تلاش برای قتل یک دختربچه ۱۱ ساله اتریشی صادر کرده بود،اما هیچ رییس جمهوری تاکنون راه او را ادامه نداده بود. برای جان اف کندی نیز در دوران ریاست جمهوری اش در سال ۱۹۶۲ مورد مشابهی رخ داد اما ، او حکم مرگ را به زندان مبدل ساخت.
 
گری هنوزامکان فرجام خواهی را دارد، اما در صورت تایید نهایی حکمش، هنوز مشخص نیست او کی و کجا اعدام خواهد شد اگرچه  شکل اعدام مشخص است: مرگ با تزریق سم .


اگرچه مجازات اعدام در افکار عمومی امریکا پذیرفته شده است، اما پیش بینی می شود اعدام یک نظامی با جنجال و تنش همراه باشد. در این صورت، شاید کاخ سفید تصمیم بگیرد در آخرین ماههای مانده از ریاست جمهوری بوش، اجرای دستور او را تا زمان روی کار آمدن رییس جمهوری بعدی به تعویق بیندازد.


با این حال، بوش – آنگونه که سخنگوی کاخ سفید گفت- تاکید کرده است که مرگ، عادلانه ترین حکمی است که برای مجازات گری صادر شده زیرا او،‌ “جنایتهای وحشتناک” انجام داده است.


به نوشته ال پاییس، بوش از هواداران سرسخت مجازات اعدام است. او زمانی که فرماندار تگزاس بود، اجرای ۱۵۲ حکم مرگ را تایید کرد و در طول دوران ۸ ساله ریاست جمهوری خود نیز مجوز سه اعدام دیگر را از جمله محکومان دادگاههای فدرال صادر کرده است. یکی از آنها، “تیموتی مک ویج” مسئول قتل عام اوکلاهما در سال ۱۹۹۵ بود که در آن ۱۶۸ نفر جان باخته بودند.