دستور بوش برای حمله به پاکستان

نیویورک ‌تایمز فاش کرد

دستور بوش برای حمله به پاکستان

جام جم آنلاین: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی از دستور محرمانه رئیس‌جمهور۳ آمریکا در ماه ژوئیه (تیر و مردادماه سال جاری) برای انجام حملات زمینی در خاک پاکستان بدون اطلاع از دولت این کشور خبر داد.به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه “نیویورک‌ تایمز” در شماره امروز پنجشنبه به نقل از مقامات بلندپایه آمریکایی نوشت: “جرج بوش” در ماه ژوئیه (تیر و مرداد) به طور محرمانه دستور داد تا برای اولین بار نیروهای “عملیات ویژه آمریکا” حملاتی زمینی در خاک پاکستان انجام دهند بدون اینکه تایید قبلی از دولت پاکستان دریافت کرده باشند.


این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت: این دستور محرمانه نشان دهنده نقطه عطفی برای دولت بوش پس از تقریبا هفت سال همکاری با پاکستان در مبارزه با طالبان و القاعده است.


این خبر در حالی منتشر می‌شود که نیروهای آمریکا چهارشنبه هفته گذشته روستایی را نزدیک مرز افغانستان و پاکستان هدف حمله خود قرار دادند و باعث کشته شدن افراد غیرنظامی شدند.


نیویورک‌تایمز در ادامه نوشت: مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت پاکستان را هنگامی که قصد انجام چنین حملاتی داشته باشند مطلع خواهند کرد اما برای این کار از اسلام‌آباد اجازه نخواهند گرفت.


یک مقام بلندپایه آمریکایی که مانند دیگر مقاماتی که برای نگارش این مقاله با آنها مصاحبه شده و نخواستند نامشان فاش شود، گفت: اوضاع در مناطق قبیله‌ای قابل تحمل نیست.ما باید قاطع‌تر باشیم.دستورها صادر شده‌اند.


به نوشته این روزنامه آمریکایی دستورات جدید منعکس کننده نگرانی درباره پناهگاه‌های امن القاعده و طالبان در داخل خاک پاکستان و همچنین دیدگاه آمریکا درباره بی‌تمایلی و ناتوانی پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان است.


این دستورات همچنین بیانگر بی‌اعتمادی مداوم به ارتش و نهادهای اطلاعاتی پاکستان و این عقیده است که برخی عملیات‌های آمریکا به دلیل اینکه یکبار به دلیل رایزنی با مقامات پاکستان به خطر افتاد.


این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: سازمان جاسوسی آمریکا از چند سال گذشته اقدام به شلیک موشک به شبه‌نظامیان در داخل خاک پاکستان توسط هواپیمای بدون سرنشین (پردیتور) کرده است.اما این دستورات جدید که برای نیروهای عملیات ویژه ارتش آمریکا صادر شده است، محدودیت‌های شدید درباره انجام حملات در خاک یکی از هم پیمانان مهم واشنگتن بدون اجازه آن را برطرف کرده است.


این نشریه آمریکایی در ادامه نوشت: دقیقا روشن نیست که کدام مراجع قانونی ایالات متحده را بر آن داشته تا حملات زمینی محدودی در یک کشور دوست انجام دهد.


بر همین اساس یک مقام آمریکایی دیگر تصریح کرد که دولت پاکستان به طور خصوصی از قبل با ایده کلی حملات زمینی محدودی که توسط نیروهی عملیات ویژه آمریکایی علیه اهداف شبه‌نظامی مشخص انجام می‌شود، موافق کرده است اما هر کدام از این عملیات‌ها را به طور جداگانه تایید نکرده است.


این مقام آمریکایی اعلام نکرد که کدام یک از اعضای دولت پاکستان انجام عملیات‌های نیروهای آمریکایی را تایید کرده‌اند.


در همن حال فرمانده نیروهای مسلح پاکستان نسبت به حملات ارتش آمریکا به خاک این کشور هشدار داد. سفیر آمریکا در اسلام آباد نیز به وزارت خارجه پکستان احضار و مراتب اعتراض دولت این کشور نسبت به اقدامات تجاوزکارانه ارتش آمریکا به وی ابلاغ شد.