دستور پخت خوشمزه‌ترین چیپس جهان

یک گروه محقق فرانسوی در موسسه ای در نیویورک به نام فرنچ کولینری، چندی پیش دریافتند که می توانند با استفاده از یک آنزیم و ایجاد یک تغییر شیمیایی، روی بافت سیب زمینی تاثیر بگذارند و باعث شوند سیب زمینی سرخ شده در دهان شما تردتر شود. اما داستان به همین جا ختم نشد.
به گزارش سه نسل ، خبرآنلاین نوشت: شاید تا به حال چیپس زیاد خورده باشید، اما این چیپس ها حسابی فرق می کنند. آن ها طی سه مرحله با فناوری های روز قرن ۲۱ تهیه می شوند و از نظر تردی و مزه، با هر خلال سیب زمینی که قبلا خورده اید فرق دارند
چیپس، خلال های سیب زمینی سرخ شده و انواع خوراکی های از این دست در طرح های مختلف نزدیک به سه قرن است که تولید و مصرف می شوند، در واقع چیپس یکی از پرمصرف ترین خوراکی ها است. شاید فکر کنید سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی سرخ شده است دیگر، خیلی ساده! دیگر چیزی برای افزودن به آن باقی نمانده! اما در واقع نسل تازه ای از چیپس ها در راه است که تا به حال نچشیده اید و از تکنولوژی روز برای هر چه لذیذتر شدن آن استفاده شده است.
هستون بلومنتال، سرآشپز انگلیسی از چند سال پیش به همراه سرآشپز محقق خود کریس یانگ، روی بهبود چیپس کار می کرده است. آن ها بالاخره به ترکیبی سه مرحله ای برای تهیه چیپس رسیدند که تحولی در تولید چیپس از نظر بافت و مزه بود.
یک گروه محقق فرانسوی در موسسه ای در نیویورک به نام فرنچ کولینری، چندی پیش دریافتند که می توانند با استفاده از یک آنزیم و ایجاد یک تغییر شیمیایی، روی بافت سیب زمینی تاثیر بگذارند و باعث شوند سیب زمینی سرخ شده در دهان شما تردتر شود. اما داستان به همین جا ختم نشد.
به گزارش ساینتیفیک امریکن، ماکسیم بیلت و جانی ژو به همراه عده ای دیگر از محققین سرآشپز (از جمله کریس یانگ) در آزمایشگاهی در واشنگتن، با الهام از تلاش های قبلی برای بهبود چیپس، دست به آزمودن راه های متنوع برای تولید چیپس های خوشمزه تر زده اند. مواد اولیه چیپس البته به همان سادگی است که قبلا بود، این طرز تهیه است که تغییر می کند.
در روش جدید، آن ها سیب زمینی ها را با آب نمک ۲ درصد در خلاء بسته بندی می کنند که در حین جوشیدن دست نخورده باقی بمانند. سپس سیب زمینی ها با همان دستگاهی که جواهرسازها و دندانپزشک ها استفاده می کنند، توسط امواج صوتی بمباران می شوند. امواج فراصوت ۴۰ کیلوهرتزی باعث می شوند سطح سیب زمینی ترک بخورد و با حباب هایی که به شکل هزاران تاول ریز روی سطحش ظاهر می شوند پوشیده شود.
بعد خلال های سیب زمینی در مرحله بعد در خلاء خشک می شوند و بعد سرآشپز آن ها را می گذارد تا با رطوبت اطراف سازگار شوند. حالا نوبت سرخ شدن است! سیب زمینی ها برای مدت کمی در روغن ۳۴۰ درجه فارنهایت (۱۷۱٫۱۱ درجه سانتیگراد) ریخته می شوند تا شبکه در هم بافته نشاسته ای درون سیب زمینی به هم نزدیک تر شود.
بعد از خنک کردن سیب زمینی ها، نوبت آخرین مرحله می رسد. این دفعه سیب زمینی ها را ناگهان در روغن ۳۷۵ درجه فارنهایت (۱۹۰٫۵ درجه سانتی گراد) می ریزند. بدین ترتیب آب درون ریزحباب های خلال های سیب زمینی ناگهان به بخار تبدیل می شود و حجم سیب زمینی ها بیشتر می شود و به اصطلاح پف می کنند. با تنها چند دقیقه غوظه ور ماندن در روغن، خلال های سیب زمینی ظاهر جذابی پیدا می کنند.
به ادعای محققین، این خلال های سیب زمینی حاصل فناوری قرن ۲۱، با هر خلال سیب زمینی یا چیپسی که تا به حال خورده اید فرق دارد. از لایه بیرونی حسابی تردی که زیر دندان صدا می دهد گرفته تا مغز حسابی نرمی که در دهانتان آب می شود.
درست است که مراحل تهیه این خلال های سیب زمینی زیاد است، اما به راحتی می توان دستگاهی طراحی کرد که این مراحل را به طور اتوماتیک انجام دهد. پس منتظر خلال های سیب زمینی مدرن خوشمزه باشید!