دستگیری جاعلان و مامورهای قلابی با میلیاردها تومان سرقت

رئیس پلیس آگاهی تهران روز گذشته از دستگیری ۳ شبکه جاعلان حرفه‌ای که با جعل چک‌های بانکی، خودروهای گران‌قیمت می‌خریدند، خبر داد.


به گزارش جام‌جم، سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به این پرونده در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای تیرماه سال ۸۶ شکایت‌های متعددی به پلیس آگاهی تهران ارسال شد که نشان می‌د‌اد، برخی شهروندان پس از درج آگهی فروش خودرو در جراید، خودروهای صفرکیلومتر و گران‌قیمت خود را در قبال دریافت چک‌های جعلی به فروش رسانده‌اند که با افزایش این شکایت‌ها، موضوع در دستور کار ماموران اداره ۱۳ پلیس آگاهی قرار گرفت و با آغاز تحقیقات تخصصی از سوی ماموران مشخص شد، اعضای ۳شبکه از جاعلان حرفه‌ای پس از مشاهده آگهی فروش خودرو در جراید و تماس با فروشنده، با ارائه چک‌های بین بانکی جعلی، اقدام به خرید خودرو کرده، سپس با استفاده از مدارک شناسایی جعلی، هویت مالک اصلی را جعل و به بهانه‌های مختلف از جمله نیاز به پل بیمارستان، این خودروها را به فروش رسانده و متواری می‌شوند.


شناسایی اعضای ۳ باند


رئیس پلیس پایتخت تصریح کرد: با جمع‌بندی اطلاعات بلافاصله تیم‌های اطلاعاتی و عملیاتی پلیس آگاهی در چندین مرحله  عملیات ۱۵ نفر از اعضای این ۳ باند را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه‌های آنها  مقادیر قابل توجهی اسناد و مدارک جعلی را کشف و ضبط کردند.

سرهنگ محمدیان اضافه کرد: در مرحله بعدی از تحقیقات، اعضای این ۳ باند به سرقت ۴۰ دستگاه انواع خودروی مدل بالا، ۵۰۰ دست کت و شلوار به ارزش ۲۶ میلیون تومان و مقادیر قابل توجهی لوازم برقی و تلویزیون‌های ال . سی.دی با ارائه چک‌های جعلی به ارزش میلیاردها تومان اعتراف کردند. وی افزود: در این پرونده تعامل خوبی میان بازپرس صفری، سرپرست دادسرای ناحیه خارک با پلیس آگاهی برقرار شد که در نوع خود قابل تقدیر است.


دستگیری فیوج‌ها


سرهنگ محمدیان در ادامه درباره دستگیری ۳سارق فیوج که پیش از این تحت تعقیب پلیس آگاهی تهران قرار داشتند، گفت: اواسط سال گذشته در پی چندین فقره شکایت،‌ مردی در ارتباط با این که فرد یا افرادی با استفاده از خودروهای مدل بالا با معرفی خود تحت عنوان ماموران انتظامی، از مردم سرقت می‌کنند، ۴۲ پرونده از شاکیان در پلیس آگاهی تشکیل شد و با پیگیری‌های ویژه از سوی پلیس آگاهی، ماموران موفق شدند تعدادی از این مجرمان را که از متخلفان طایفه فیوج هستند، دستگیر کنند.

با دستگیری این متهمان مشخص شد ۳ عضو دیگر این باند که از زندانیان فراری هستند، پس از فرار بار دیگر اقدامات مجرمانه خود را از سر‌گرفته‌اند که در این ارتباط پلیس آگاهی ناجا به صورت کشوری جستجو برای دستگیری آنها را آغاز کرد و سرانجام با سرنخ‌هایی که در این ارتباط به دست آمد، مخفیگاه این ۳ متهم فراری در شهریار شناسایی شد و آنها در اقدامی ضربتی دستگیر شدند.

سرهنگ محمدیان افزود: با گزارش موضوع به دادیار قریشی‌زاده در شعبه ششم بازپرسی دادسرای جنایی تهران، وی دستور قضایی لازم را مبنی بر چاپ تصویر متهمان بدون پوشاندن چهره صادر کرد تا شهروندانی که از آنها شکایت دارند، به اداره ۵ پلیس آگاهی مراجعه کنند.

محمدیان اضافه کرد: در حال حاضر این متهمان به چندین فقره سرقت در پوشش ماموران اعتراف کرده‌اند که تحقیق در این زمینه ادامه دارد.