دفاع آقای وزیر از حقوق‌های میلیونی در نفت

در حالی که رئیس‌جمهور صبح امروز، به پنج عضو کابینه خود، مأموریت تازه‌ای برای بررسی نظام هماهنگ پرداخت حقوق داده است، اظهارات دو روز پیش وزیر نفت، سؤال‌برانگیز و به نظر مغایر با سیاست‌های دولت است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، سیدکاظم وزیری هامانه، روز دوشنبه، با زیر سؤال بردن نظام هماهنگ پرداخت حقوق گفته است: ایجاد نظام هماهنگ در پرداخت حقوق در وزارت نفت، به صلاح نفت و کشور نیست. ما کار پنهانی در پرداخت‌ها انجام نمی‌دهیم و رئیس‌جمهور نیز از همه جزییات پرداخت‌ها خبر دارد. از طرفی، در وزارت نفت، پرداخت‌ها انواع گوناگون ندارد و همه حقوق‌ها در یک صورت حساب شفاف پرداخت می‌شود.

وزیر نفت، در حالی این سخنان را بر زبان می‌راند که شکاف عمیق پاداش و حقوق کارکنان وزارت نفت؛ اعم از شرکت گاز، پتروشیمی، شرکت ملی پخش و دیگر بخش‌های این وزارتخانه، با کارمندان دیگر وزارتخانه‌ها و ادارات، نارضایتی شدیدی به وجود آورده است، به گونه‌ای که مدیران نه چندان عالی‌رتبه این شرکت، حتی تا ده میلیون تومان دریافتی داشته‌اند.

اگر پرداخت‌های بالا، تنها مدیران، کارگران و نیروهای عملیاتی این وزارتخانه را که در مناطق بد آب و هوا و در شرایط سخت مشغول به کارند، شامل شود، جای اعتراض چندانی نیست، اما اشکال کار اینجاست که نیروهای ستادی قریب به اتفاق واحدهای این وزارتخانه، که در تهران و دیگر شهرهای کشور مشغول به کارند، بعضا حقوق‌های نجومی دریافت می‌کنند که در مقایسه با ارگان‌های دیگر، به ویژه حقوق ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومانی معلمان زحمتکش آموزش و پرورش، نارضایتی شدیدی را از بی‌عدالتی میان کسانی که هم‌زمان و با مدرک و سنوات یکسان در دیگر ارگان‌ها مشغول به خدمت هستند، دامن زده است.

قانون نظام هماهنگ پرداخت مصوب ۱۳/۶/۱۳۷۰ هیأت دولت است که در صورت اجرای آن، تعادلی نسبی بین کارمندان و کارکنان حقوق‌بگیر دولت برقرار می‌شود و رده‌بندی و رتبه‌های علمی و سازمانی آنان در همه ادارات به طور یکسان مورد توجه قرار می‌گیرد.

این قانون، مدت‌هاست تصویب شده، اما اجرا نشده است و به نظر می‌رسد، علاوه بر کم‌کاری مجلس، اظهارات اخیر وزیر نفت، بخشی از علل اجرا نشدن قانون مذکور در این پانزده سال را مشخص‌تر می‌کند.