آیا ریزش بورس سنگین خواهد بود؟

دلایل ریزش و اصلاح عمیق در بورس تهران مرداد 99

خبرینه: چند روزی است بورس ایران روزهای نزولی را تجربه می‌کند. شاخص کل چند هفته پیش عدد ۲ میلیون را رد کرد ولی خبر لغو دارا دوم (بعداً تکذیب شد)، فروش به یکباره سهام عدالت توسط کارگزاری‌ها (بعداً‌ قرار شد به صورت بلوکی عرضه شوند نه خرده)، خبر فروش برگه‌های سلف نفتی (که با مخالفت مجلس و قوه قضاییه روبه‌رو شد)، شایعه سود ۲۲ درصدی سپرده‌های بانکی (تکذیب شد) و… سبب شد رشد رویایی بورس متوقف شود و حتی روند نزولی به خود بگیرد.

همان‌طور که در پرانتزها اشاره کردیم عوامل ریزش بورس همگی برطرف شده‌اند و تنها جو روانی منفی در بازار وجود دارد که به دلیل تازه کار بودن اکثر سهام‌داران است. خوشبختانه یا متأسفانه امروز بیشتر کسانی که در بورس فعالیت می‌کنند سابقه‌ای حتی یک ساله هم ندارند. این افراد تاکنون ریزش‌های بورس را تجربه نکرده‌اند و تصور می‌کنند در صورت به وجود آمدن روزهای نزولی در بورس، تمام سرمایه‌ی آن‌ها از دست می‌رود. به همین دلیل از ترس نابود شدن سرمایه‌شان به صف های فروش می‌پیوندند و همین باعث ریزش بیش‌تر خواهد شد.

اما در این وضعیت باتجربه‌های بورس چه می‌گویند؟

نکته‌ی جالب، نظر افراد حرفه‌ای بورس ایران است که همگی متفق القول معتقدند چیزی که این روزها تجربه می‌کنیم ریزش بورس نیست؛ بلکه یک اصلاح قیمتی است که به طور طبیعی در تمام بازارهای مالی از جمله بورس اتفاق می‌افتد.

بنابراین به جای سهامبازی، باید سهامداری کرد؛ چرا که اصلاح در بازار، صعود آن را تضمینی‌تر می‌کند و حالا با خیال راحت‌تر می‌توان از تارگت‌های بالاتر حرف زد.

نگاهی کنیم به چرخه‌های بورس در چند دهه اخیر:

چرخه های رونق و رکود در بورس ایران

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید بازار همیشه به همین شکل بوده است. (شامل یک دوره رونق و یک دوره رکود) برعکس چیزی که مردم تصور می‌کنند، بعد از رونق، قرار نیست چیزی به اسم ترکیدن حباب بورس داشته باشیم و بورس نابود شود. صرفاً نزول کم یا در جا زدن قیمت خواهیم داشت و بعد از مدتی دوباره بورس وارد کانال صعودی خودش می‌شود. حتی در سال‌هایی که شاخص رشد نکرده هم خیلی از سهام‌های خوب رشد خوبی را تجربه کردند.

پس روی سهام خوب و ارزنده به صورت بلند مدت سرمایه گذاری کنید تا همیشه پرسود باشید. رفتر هیجانی، خرید و فروش‌های متعدد، تلاش برای نوسان‌گیری و… همگی باعث ضرر در بازار بورس می‌شوند. علت این‌که خیلی از مردم از ریزش بورس می‌ترسند این است که زمین و ملک و ماشین خود را فروخته‌اند و در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ آن هم نه این‌که سبد سهامی متشکل از چند گروه مختلف بورسی را خریده باشند. مثلاً شخصی ۲۰۰ میلیون تومان ماشینش را فروخته و تنها سهام ۲ شرکت را خریده! مشخص است که این فرد با هر منفی بازار استرس می‌گیرد.

توجه داشته باشید تا زمانی که سهامی را نفروخته‌اید نه سود کرده‌اید نه ضرر! این نکته‌ی بسیار مهمی است که بیشتر سهامداران به آن توجه نمی‌کنند. یعنی اگر در سهمی در سود باشید، تا زمانی که آن را نفروشید به صورت قطعی نمی‌توان گفت که شما از این معامله سود کرده‌اید. همچنین وقتی سهمی از شما در ضرر است، شما هنوز پولتان را از دست نداده‌اید. بنابراین می‌توانید صبر کنید تا بازار صعودی شود. تا زمانی که سهامتان را نفروشید پولی از دست نداده‌اید.


برای خرید اینترنتی نرم‌افزار و کتاب‌های آموزشی بورس تهران به زبان ساده بر روی اینجا کلیک کنید.


برچسب‌ها: سرمایه گذاری بلندمدت در بورس، سهام‌داری به جای سهام‌بازی، نزول بورس تهران، چرایی ریزش روزهای اخیر بورس، آیا بورس سقوط می‌کند؟ آیا بورس حباب دارد؟ بورس جای نوسان‌گیری نیست، روش کسب سود بلند مدت در بورس، دوره‌های رونق و رکود در بورس، نمودار چرخه‌های صعود و نزول در بورس