* دهمین روز دستگیری تفنگداران متجاوز انگلیسی

در حالی که حدود ۱۰روز از تجاوز ملوانان انگلیسی به آبهای سرزمینی کشورمان می‌گذرد، عدم عذرخواهی دولت انگلیس و تهدید کشورمان به منزوی شدن و اقدام آنها در قطع رابطه اقتصادی با ایران، روابط دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز سوم فروردین ماه سال جاری برای نخستین بار وزارت‌ دفاع‌ انگلیس‌ با انتشار بیانیه‌ای‌ اعلام کرد که نیروهای‌ ایرانی‌ ۱۵‌ تفنگدار دریایی‌ آن کشور‌ را که‌ در حال بازرسی‌ از یک‌ کشتی‌ تجاری‌ در آب‌های‌ مرزی‌ بودند بازداشت کرده‌اند.

وزارت دفاع انگلیس در این بیانیه‌ مدعی شد: این افراد در راستای قطعنامه ۱۷۲۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت از دولت عراق مشغول فعالیت بودند و بازرسی عادی از یک کشتی تجاری در آب های ساحلی عراق را به پایان رسانده بودند که کشتی های ایرانی آنها و قایقشان را محاصره و به سوی آب های ساحلی ایران هدایت کردند.


این درحالی بود که ورود غیر مجاز نیروهای انگلیسی به مرزهای کشورمان پیش از این نیز سابقه داشته و با اعتراض رسمی مقامات کشورمان مواجه شده بود. 


با انتشار این خبر اظهار نظر‌ها و واکنش‌ها در قبال موضوع از هر دو طرف ایرانی و انگلیسی آغاز شد. در اولین اقدام سفیر کشورمان به وزارت خارجه انگلیس احضار شد و دولت انگلیس خواستار آن شد که این افراد فورا آزاد شوند و تجهیزات همراه آنها نیز بازپس داده شود.


در روز وقوع این حادثه هیچ یک از مقامات ایرانی در این خصوص اظهار نظری نکردند. اما بی.بی.سی گزارش داد که این افراد در حال حاضر در سلامت کامل هستند.


وزارت امور خارجه کشورمان  یک روز پس از دستگیری این نظامیان انگلیسی به تجاوز آنان واکنش نشان داد.


سید محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ورود غیرقانونی و مداخله‌جویانه نیروی‌های انگلیسی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی را اقدامی مشکوک و بر خلاف مقررات و حقوق بین‌المللی دانست و آن را به شدت محکوم کرد.


حسینی با اشاره به ماهیت مغرضانه این‌گونه تحرکات تصریح کرد: نقض حریم حاکمیت دیگر کشورها و ورود غیرمجاز به آن، نشانگر اهداف غیرعادی و مغایر با تعهدات بین‌المللی است که با هیچ توجیهی نمی‌توان از پذیرش مسوولیت آن سر باز زد.


در راستای این اقدامات گیت اسمیت، کاردار سفارت انگلیس در تهران در غیاب سفیر آن کشور به وزارت امور خارجه احضار و نسبت به ورود غیرقانونی نظامیان نیروی دریایی انگلیس به آب‌های سرزمینی کشورمان در اروندرود شدیدا مورد اعتراض واقع شد.


رحیم‌پور، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه در این ملاقات با ارایه جزییات این حادثه گفت: این چندمین باری است که نظامیان انگلیس در طول اشغال عراق به طور غیرقانونی وارد آب‌های سرزمین جمهوری اسلامی ایران در اروندرود شده و توسط نیروهای مرزبانی کشورمان برای تحقیق و بررسی بیشتر و علت ورود دستگیر می‌شوند.


وی از این مقام انگلیسی خواستار ارائه توضیحات فوری طرف انگلیسی درباره این تجاوز آشکار به آب‌های کشورمان و عدم تکرار آن در آینده شد.


کاردار انگلیس در پاسخ با ارائه توضیحاتی گفت که سریعا موضوع و اطلاعات داده شده را به دولت متبوع خود ارسال و پاسخ لازم را در اسرع وقت به جمهوری اسلامی ایران ارایه خواهد کرد.


پس از این دیدار سفیر انگلیس نیز به وزارت امور خارجه احظار شد و مورد اعتراض شدید کشورمان قرار گرفت.


وی در این دیدار با اشاره به سلامتی نظامیان دستگیرشده نیروهای دریایی انگلیس بر ضرورت طی شدن روند پرونده نامبردگان تأکید کرد و گفت: علیرغم تعطیلات نوروزی، مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران این موضوع را در دست پیگیری دارند.


سفیر انگلیس نیز در پاسخ اظهار داشت: دولت انگلیس خواهان اطلاع از وضعیت سلامتی نظامیان انگلیسی دستگیرشده است. این نیروها برای برقراری آرامش و بهبود اوضاع در عراق و منطقه حضور یافته و هیچ نیت خصمانه‌ای علیه ایران دنبال نمی‌کنند.


قائم مقام وزیر خارجه کشورمان نیز در مورد این قضیه گفت: در جریان احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه مجددا اعتراض خود را اعلام کردیم و توضیح بیشتر مقامات انگلیسی درباره تجاوز کشتی آنها به آب های ساحلی ایران را خواستار شدیم.


مصطفوی افزود: افرادی که داخل کشتی بودند چون نظامی هستند تحت بازجویی قرار دارند و باید مشخص شود که این تجاوز به عمد یا سهوی بوده است .


قائم مقام وزیر امور خارجه درباره ادعای برخی خبرگزاری های خارجی مبنی بر مبادله نظامیان انگلیسی با دیپلمات های ربوده شده ایرانی در عراق گفت: چنین چیزی نیست و این ها به خاطر تخلفی که انجام دادند بازداشت شده اند و مراحل قانونی و حقوقی خود را باید طی کنند.


سفارت جمهوری اسلامی در لندن نیز در واکنش به برخی اخبار مغرضانه رساته‌های غربی در مورد بازداشت نظامیان انگلیسی و ادعاهای آنان، بیانیه‌ای صادر کرد.


سفارت ایران در لندن در این بیانیه‌ آورده بود: روز جمعه ۲۳ مارس ۲۰۰۷، ۱۵ تفنگدار دریایی و ملوان انگلیسی به طور غیرقانونی وارد حریم آبی ایران در بخش شمالی خلیج فارس شدند که بلافاصله از سوی گارد ساحلی ایران دستگیر شدند. نقض قوانین بین‌المللی مرزی و ایجاد مزاحمت آنها، دلیل بازداشتشان بوده است.


از آن زمان تاکنون دولت‌های دو کشور، به دلیل حساسیت جوانب امنیتی این امر به طور دقیق در حال بررسی این مساله و مذاکره در این باره بوده‌اند. ایران برای اثبات این که این ملوان‌ها به مسافت نیم کیلومتر وارد آب‌های ایران شده‌اند، مختصات جغرافیایی منطقه‌ی دستگیری آنها را به دولت انگلیس ارایه داده است و مدارک کافی از جمله سیستم‌های ناوبری GPS را در اختیار دارد.


پس از این اظهار نظر‌های مقامات ایرانی، وزیر خارجه انگلیس گفت: تا زمانی که تهران ۱۵ ملوان بازداشت‌شده‌ی انگلیسی را بازنگرداند گفت‌وگوهای دوجانبه‌ی خود با ایران را متوقف می‌کنم.


مارگارت بکت، که در مجلس عوام این کشور سخن می‌گفت، افزود: هیچ کس نباید در میزان جدیت ما در این باره ذره‌ای تردید کند.


در همین حال پایگاه اینترنتی شبکه سی. ان.ان، از قول نخست وزیر ترکیه پس از دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان در ریاض اعلام کرد: احتمال دارد ایران به دیپلمات‌های ترک اجازه دهد که با ۱۵ نظامی انگلیسی که روز جمعه دستگیر کرده دیدار کنند.


در این شرایط اظهار نظرها و اقدامات کشورهای ثالث نیز در مورد این موضوع کماکان ادامه داشت.


دفتر نوری المالکی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که مالکی در دیدار با دومینیک اسکوث، سفیر انگلیس در بغداد به وی گفته است که دولتش تمام تلاشش را برای دستیابی به یک راه حل مسالمت‌آمیز درباره این مساله انجام خواهد داد.


نخست‌وزیر عراق در این دیدار هم‌چنین از سفیر انگلیس خواست تا تاسف وی و رهبران عراق را به خانواده‌های سربازان انگلیسی و دولت این کشور برساند.


وزارت امور خارجه‌ی آلمان نیز سفیر ایران در برلین را در مورد همین موضوع احضار کرد.


سخنگوی وزارت خارجه ایران مجددا در واکنش به این اظهارات و اقدامات تاکید کرد: بحث تعرض نیروهای نظامی انگلیسی به آبهای سرزمینی ایران با خویشتنداری و احترام به قوانین و مقررات حل می‌شود.


سید محمدعلی حسینی با اشاره به اخبار و تبلیغات برخی رسانه های خارجی در مورد ملوانان دستگیرشده انگلیسی در آب‌های کشورمان تصریح کرد: تبلیغات رسانه ای و اظهارنظرهای غیر کارشناسی و بعضا تحریک آمیز کمکی به حل موضوع تعرض نیروهای نظامی انگلیسی به آبهای سرزمینی ایران نخواهد کرد.


وی یادآور شد: نیروهای نظامی انگلیسی به طور غیرمجاز وارد آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شده اند و اکنون روال قانونی و حقوقی درباره آنها طی می شود.


حسینی در خصوص موضع گیری برخی از کشورها در این ارتباط گفت: اظهار نظرهای تحریک آمیز نه تنها کمکی به این موضوع نمی‌کند، بلکه فضای لازم برای طی روند عادی بررسی این موضوع را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: ۱۵ نظامی انگلیسی که در آب‌های ایران در خلیج فارس دستگیر شدند همگی در سلامت کامل هستند و بطور انسانی با آنها رفتار می‌شود و حتی ملوان زنی که به همراه این گروه بوده برای آسایش بیشتر بطور جدا نگهداری می‌شود.


اما موضوع با اقدام شبکه العالم در پخش اظهارات ملوان زن انگلیسی دستگیر شده در آبهای کشورمان وارد مرحله جدیدی شد.


نظامی زن انگلیسی دستگیر شده در آب‌های کشورمان ضمن اعتراف به تجاوز و ورود غیرقانونی به آب‌های جمهوری اسلامی ایران، از این اقدام نظامیان انگلیسی ابراز تاسف کرد.


لیدینگ سیمن فی‌‏ترنی در خصوص ورود غیرقانونی نظامیان انگلیسی به آبهای کشورمان گفت: به صراحت اعلام می‏کنم که ۲۳ مارس (۳ فرورودین) به صورت غیر قانونی وارد آبهای ایران و در نتیجه دستگیر شدیم.


وی ادامه داد: در طول مدت بازداشت برخورد خشنی با ما نداشتند و به صورت دوستانه و صمیمی رفتار کرده‌اند که نشانه‏ی روحیه‏ی مهمان دوستی ایرانیان است.


سیمن فی‏ترنی اضافه کرد: نامه‏ای به خانواده‏ام نوشته‏ام که عصر روز چهارشنبه به سفیر بریتانیا در تهران تحویل و در آن از سلامت خود و سایر نظامیان خبر داده‏ام.


فی‏ترنی در این نامه از ورود غیر قانونی نظامیان انگلیسی به آبهای ایران ابراز تاسف و از برخورد خوب ایرانیان تشکر کرده است.


در همین حال اظهار نظرها و واکنش‌های بین‌المللی در مورد این مساله ادامه داشت.


دبیرکل سازمان ملل در دیدار با منوچهر متکی درباره‌ی‌ مساله‌ی دستگیری اتباع انگلیسی به وسیله‌ی مرزبانان ایرانی گفت‌و‌گو کرد.


سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با مردود دانستن هر گونه دخالت و میانجی‌گری کشورها، سازمان‌ها و افراد ثالث در قضیه‌ی ملوانان انگلیسی، گفت: زمانی که دو کشور رابطه دارند و سفارتخانه‌هایشان فعال است، می‌توانند خودشان مذاکره کنند و هیچ نیازی به دخالت سایرین نیست.


حسینی با اشاره به انتشار اخباری در خصوص میانجی‌گری کشورها، سازمان‌ها و افراد ثالث در قضیه‌ی ملوانان انگلیسی دستگیر شده در آب‌های کشورمان، اظهار داشت: این اخبار به ملاقات متکی با دبیرکل سازمان ملل استناد می‌کنند که در آن از میانجی‌گری برخی کشورها بحث شده بود؛ اما این در شرایطی است که انگلیس در ایران سفارت دارد و می‌توانند در این خصوص مذاکره کنند.


وی افزود: میانجیگری با توجه به اینکه دو کشور دارای سفارت هستند و می‌توانند با یکدیگر مذاکره کنند، مساله‌ی بیخودی است.


در این میان بحث‌هایی از آزادی قریب‌الوقوع ملوان زن انگلیسی از قول متکی مطرح شد که دانشجویان معترض دانشگاههای تهران نیز در این روز در اعتراض به آزادی احتمالی یکی از ملوانان انگلیسی دستگیر شده در آبهای کشورمان و نیز اعلام قطع رابطه اقتصادی با کشورمان، ضمن تجمع در برابر وزارت امور خارجه، بیانیه‌ای صادر کردند.


آخرین موضع گیری اساسی کشورمان در مورد نظامیان انگلیسی و احتمال آزادی قریب‌الوقوع ملوان زن توسط دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صورت گرفت.


علی لاریجانی در واکنش به هیاهوی سیاسی رسانه‌یی انگلیس در ماجرای بازداشت ۱۵ نظامی انگلیسی در آبهای سرزمینی ایران در اروندرود گفت: نظامیان انگلیسی پیش از این هم بارها به آبهای سرزمینی ایران تجاوز کرده بودند و حتی یک بارهم گشت آنها توقیف شد؛ اما بعد از اقرار اعضای گروه، انگلیسی‌ها متعهد شدند که دیگر وارد آبهای سرزمینی ایران نشوند و حتی نفر دوم سفارت انگلیس تعهد داد که دیگر این کار تکرار نشود اما این کار بار دیگر تکرار شد.


‌وی گفت: انگلیسی‌ها در این ماجرا ظاهرا قصد ندارند بپذیرند که به آبهای سرزمینی ایران تجاوز کرده‌اند و به همین علت جنجال به راه انداخته‌اند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: انگلیسی‌ها به بهانه بازرسی از کشتی‌های مختلفی که به سمت عراق می‌روند تلا‌ش می‌کنند عملا تجاوز به حاکمیت دیگر کشورها را عرف کنند؛ اما باید بدانند که هزینه این کار ساده نیست و جمهوری اسلا‌می ایران در عین رعایت قوانین بین الملل و مسوولیت پذیری، اجازه نخواهد داد کسی به حاکمیتش تجاوز کند.


لا‌ریجانی گفت: در ماجرای ۱۵ نظامی انگلیسی، راه‌حل منطقی آن بود که انگلیسی‌ها براساس واقعیت‌های حقوقی و فنی موضوع را بررسی می‌کردند و می‌پذیرفتند که تخلف شده است.


وی افزود: آنها از این کار سر باز زدند و شروع به کار سیاسی رسانه‌یی کردند که این اقدام نتیجه‌ای نخواهد داشت زیرا جمهوری اسلا‌می ایران کشوری نیست که در مقابل هیاهو و اقدامات غیرمتعارف از حقوق ملت خود صرف نظر کند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در ماجرای اخیر تجاوز به آبهای سرزمینی ایران دو راه وجود داشت، گفت: راه حل نخست گفت‌وگوهای دو جانبه بود که جمهوری اسلا‌می ایران سرگرم تهیه مقدمات آن بود و راه حل دوم هم رفتارهای درشت گونه بود که مقامات لندن این مسیر را برگزیدند و طبعا دود آن به چشم خودشان خواهد رفت.


دبیر شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ رفتار مقامات‌ انگلیس‌ را در ماجرای‌ بازداشت‌ ۱۵ نظامی‌ انگلیسی‌ در آبهای‌ سرزمینی‌ ایران‌ نوعی‌ فرار به‌ جلو توصیف‌ کرد‌.


دبیر شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ همچنین‌ گفت‌: برای‌ ما عجیب‌ است‌ که‌ انگلیس‌ به‌ جای‌ اینکه‌ موضوع‌ را به‌ طور جدی‌ از نظر فنی‌ و حقوقی‌ بررسی‌ کند و تیم‌ کارشناسی‌شان‌ به‌ موضوع‌ رسیدگی‌ کند، ماجرا را به‌ یک‌ کار سیاسی‌ رسانه‌یی‌ تبدیل‌ کردند و رفتارهای‌ سیاسی‌ درشت‌ گونه‌ آنها نشان‌ می‌ دهد که‌ نمی‌ خواهند موضوع‌ از نظر فنی‌ درست‌ بررسی‌ شود‌.


وی‌ گفت‌: تکنیک‌های‌ الکترونیکی‌ و اطلاعات‌ جی‌ پی‌ اس‌ کاملا مسیر این‌ دو قایق‌ را نشان‌ می‌دهد و آشکار می‌کند که‌ آنها در آبهای‌ سرزمینی‌ ما بوده‌اند و این‌ واقعیات‌ روی‌ نقشه‌ها کاملا روشن‌ است.‌


لاریجانی‌ با ابراز تعجب‌ از موضع گیری‌ برخی‌ از مقامات‌ اروپایی‌ در این‌ ماجرا گفت:‌ خیلی‌ تامل‌ برانگیز است‌ که‌ این‌ مقامات‌ قبل‌ از بررسی‌ فنی‌ مساله‌ ‌ اظهار نظر می‌کنند و به‌ همین‌ علت‌ به‌ نظر می‌ رسد بعضی‌ دیگر از اظهار نظرهایشان‌ هم‌ همینطور بدون‌ حساب‌ و کتاب‌ باشد‌.


دبیر شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ کشورمان‌ گفت:‌ ما علاقه‌ داشتیم‌ موضوع‌ از راه‌ دو جانبه‌ و دیپلماتیک‌ حل‌ شود و طبعا باید مسیر قانونی‌ خود را طی‌ می‌کرد و روشن‌ می‌شد که‌ چرا به‌ حاکمیت‌ ما تجاوز شده‌ است.


دبیر شورای‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌ افزود:‌ اگر مقامات‌ انگلیسی‌ به‌ درشت‌ گویی‌ها و رفتار نادرست‌ ادامه‌ دهند طبعا تصمیم‌ به‌ آزادی‌ یک‌ خانم‌ انگلیسی‌ که‌ در میان‌ این‌ نظامیان‌ بوده‌ به‌ حال‌ تعلیق‌ درخواهد آمد و این‌ کار صورت‌ نخواهد گرفت.‌


لاریجانی‌ افزود: رهبران‌ انگلیس‌ باید متوجه‌ باشند که‌ وقتی‌ تجاوز به‌ حاکمیت‌ یک‌ کشور می‌کنند، مساله‌ مطابق‌ عرف‌ و قوانین‌ آن‌ کشور بررسی‌ می‌ شود و نمی‌توانند هم‌ تجاوز کنند و هم‌ با کارهای‌ سیاسی‌ رسانه‌یی‌ و استفاده‌ ابزارگونه‌ که‌ از نهادهای‌ بین‌ المللی‌ می‌کنند آن‌ کشور را مجاب‌ کنند که‌ از قوانین‌ و حقوق‌ خود بگذرد‌.


فرمانده‌ پایگاه مرزبانی دریایی اروند نیز طی گفت‌وگویی اظهار داشت: طبق اطلاعات ثبت شده در gps ملوانان انگیسی، آنها در شش نقطه به آب‌های سرزمین ایران اسلامی تجاوز کرده‌اند.


سرهنگ ستاره فرمانده پایگاه مرزبانی دریایی اروند، تجاوز قایق‌های انگلیسی را در ۶ نقطه اعلام کرد وگفت: بعد از تذکرات مکرر، در روز سوم فروردین ۱۳۸۶ برابر با ۲۳ مارس ۲۰۰۷ توسط یگان‌های گشتی ایران در منطقه توقیف شدند.


فرمانده پایگاه مرزبانی دریایی اروند، تصریح کرد: اسناد و فیلم مربوط به نقض قوانین بین‌المللی توسط نیروهای انگلیسی را نیروهای گارد ساحلی جمهوری اسلامی ایران ثبت کرده‌اند.


دکتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران و رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه نیز در گفت‌وگویی تلفنی درباره ورود غیر قانونی عده‌ای از نظامیان انگلیسی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس و دستگیری آن‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.


در این گفت‌وگو که به ابتکار نخست‌وزیر ترکیه انجام شد، رییس جمهور با اشاره به اینکه نظامیان انگلیسی در طول چند سال اخیر، بارها با زیر پا گذاشتن قوانین و معاهدات بین المللی وارد محدوده مرزی جمهوری اسلامی ایران شده‌اند، گفت: انگلیس به رغم تعهد رسمی مبنی بر عدم تکرار ورود غیرقانونی به محدوده مرزی و آب‌های سرزمینی ایران، به جای عذرخواهی و تلاش برای حل مساله از طریق دیپلماتیک، با فضاسازی کاذب و جنجال تبلیغاتی حل آن را با مشکل مواجه کرده است.


اردوغان نیز در این گفت‌وگو با اشتباه خواندن تهدید به قطع رابطه انگلیس با ایران، ضمن درخواست برای دادن اجازه به سفیر ترکیه در تهران برای ملاقات با نظامیان بازداشت شده انگلیسی جهت کمک به از بین بردن فضای تبلیغاتی نادرست، از دکتر احمدی‌نژاد خواست جمهوری اسلامی ایران با رافت خود، تنها نظامی زن انگلیسی را آزاد کند.


اما در این میان آمریکا، فرانسه و شورای امنیت علی‌رغم تلاش‌های انگلستان موضع‌گیری جدی علیه ایران نداشتند و تنها خواستار آزادی نظامیان شدند.


آمریکا تنها از ایران خواست ملوانان دستگیر شده انگلیسی را بدون قید و شرط آزاد کند و اعلام کرد که بازداشت آنها هیچ اساس و دلیل قانونی ندارد.


سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا ادعا کرد که دستگیری ملوانان انگلیسی که ایران آنها را بازداشت کرده است، هیچ اساس و دلیل قانونی ندارد زیرا آنها در آب های عراق بازداشت شده‌اند.


وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد که کشورش در قطع روابط انگلیس با ایران در پی دستگیری نظامیان انگلیسی به وسیله مرزبانان ایرانی، به لندن نخواهد پیوست.


بلازی در پاسخ به این سوال که آیا فرانسه روابطش را با ایران تعلیق خواهد کرد یا خیر، گفت: درحال حاضر هیچ تعلیقی در روابط با ایران وجود ندارد.


یک هفته پس از بازداشت ۱۵ نظامی انگلیسی که به آب‌های سرزمینی کشورمان تجاوز کرده بودند،‌ شورای امنیت سازمان ملل نسبت به بازداشت آنها ابراز نگرانی جدی کرد؛ اما از حمایت از لندن برای درخواست آزادی فوری این اتباع انگلیسی خودداری کرد.


شورا هم چنین از درخواست بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از ایران در مذاکراتش با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در ریاض حمایت کرد. مون «حل زود هنگام این مشکل از جمله آزادی» ۱۵ تبعه انگلیسی را خواستار شده بود.


اما این بیانیه فاقد چیزی بود که انگلیس در ابتدا خواهان آن بود و آن محکوم کردن ایران برای دستگیری اتباع این کشور بود. با این حال کماکان تهدیدات و اظهارات خصمانه مقامات انگلیسی ادامه داشت.


تونی بلر در این باره گفت: انگلیس درباره ملوانان این کشور که در ایران بازداشت شده‌اند، با تهران مذاکره نخواهد کرد.


نخست‌وزیر انگلیس بار دیگر بازگشت بی قید و شرط ۱۵ پرسنل نیروی دریایی سلطنتی این کشور را که به وسیله مرزبانان ایرانی دستگیر شده‌اند، خواستار شد.


بلر افزود: مساله مهم برای ما این است که آنها را صحیح و سالم پس بگیریم؛ اما نمی‌توانیم به نوعی مبنای چانه زنی وارد شویم.


اما متکی مجددا در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌یی الشرق الاوسط گفت: سربازان بازداشت شده انگلیسی به‌ مرزهای آبی ایران تجاوز و تا مسافت زیادی در آبهای منطقه‌یی ایران پیشروی کرده بودند و در داخل این آبها بازداشت شدند.


وزیر امور خارجه کشورمان افزود: با توجه به اینکه قایق انگلیسی مجهز به تجهیزات پیشرفته بود، برای آنان دشوار نبود که موقعیت مکانی خود را شناسایی کنند.


وی تاکید کرد که طرف انگلیسی باید به وقوع این امر اعتراف کرده و درخواست تماس از طریق کانال کنسولی را مطرح کند.


متکی ادامه داد: موقعیت هر قایق و کشتی از طریق دستگاههای بسیار پیشرفته و دقیق به ثبت می‌رسد، از این رو، مقام‌های مرتبط با این موضوع بزودی دلایل اثبات این حقیقت را مطرح خواهند کرد.


متکی برخی اخبار منسوب به وی مبنی بر احتمال آزادی سرباز زن انگلیسی را در چند روز گذشته رد کرد و افزود: من گفته بودم وی به زودی آزاد خواهد شد.


به‌ گفته متکی، اعتراف انگلیس به این قضیه، یافتن راه حل را آسان و سیاسی کردن موضوع و انتقال آن به رسانه‌ها و حمله‌های تبلیغاتی، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند اما ایران تمایل به حل موضوع از طریق همکاری درست و غیر سیاسی با طرف انگلیسی دارد.


وزیر امور خارجه ایران، نظریه مبادله زندانیان انگلیسی با دیپلماتهای ایرانی بازداشت شده در عراق را رد کرد و افزود: این دو گروه در شرایط مختلفی بازداشت شده‌اند.


متکی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود “با توجه به بررسی پرونده هسته‌یی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران با بازداشت انگلیسی‌ها می‌خواهد قدرت خود را نشان دهد” گفت: دستگاهی که GPS نامیده می‌شود چنین دیدگاههایی را به ثبت نرسانده بلکه موقعیت بازداشت دریانوردان انگلیسی را نشان می‌دهد.


در این حال یکی دیگر از ملوانان انگلیسی متجاوز به آبهای سرزمینی ایران، نیز از مردم کشورمان به خاطر ورود غیرقانونی به آبهای ایران عذرخواهی و ابراز امیدواری کرد که اینگونه اقدامات دیگر تکرار نشود.


توماس سامرز در معرفی خود اظهار داشت: من نایتون توماس سامرز از نیروی دریایی سلطنتی انگلیس هستم که مدت دو سال است به عنوان اپراتور مکانیک خدمت می‌کنم.


در آخرین اقدام انجام گرفته در این زمینه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای خاستار آزادی سریع ملوانان انگلیسی شد.


وزیران امور خارجه‌ی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تهران خواستند که نظامیان انگلیسی دستگیر شده به وسیله‌ی مرزبانان ایرانی را آزاد کند و دستگیری آنها را “اشتباهی بزرگ خواندند که ضربه‌ی بیشتری به موضع بین‌المللی ایران وارد می کند”.


خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا نیز به خبرنگاران گفت که اقدام ایران “اشتباهی بزرگ” است و افزود: ایران باید فورا آنها را آزاد کند.


این اتحادیه مدعی شد که “همه‌ی شواهد به وضوح نشان می‌دهد” که آنها در آبهای عراق بوده‌اند.


اتحادیه‌ی اروپا از ایران خواست که مشخص کند این نظامیان در کجا نگهداری می‌شوند و به دیپلمات‌های انگلیسی اجازه دهد با آنها دیدار کنند.


در بیانیه‌ی وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپایی آمده است: اگر شهروندان انگلیسی در آینده‌ای نزدیک آزاد نشوند، اتحادیه‌ی اروپا در خصوص اقدامات مناسب تصمیم گیری خواهد کرد.


اما در این میان برخی خبرگزاری‌ها از ملاقات معاونان لاریجانی و سولانا در حاشیه اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا در مورد ملوانان انگلیسی بازداشت شده خبر داداند که ساعاتی بعد یک از مقام مسوول در شورای عالی امنیت ملی وقوع هرگونه دیدار و مذاکره‌ای در این خصوص را رد کرد.


در آخرین موضع گیری‌ها محمود احمدی نژاد که به مناطق عملیاتی جنوب کشور سفر کرده است در جمع اعضای کاروان‌های راهیان نور گفت: نظامیان اشغالگر انگلیسی وارد آبهای ما شدند و مرزبانان غیور که ادامه دهنده راه شهیدان هستند با شجاعت و آگاهی و در نهایت جوانمردی اینها را دستگیر کردند و به داخل کشور آوردند. اما مسوولان انگلیسی به جای عذرخواهی با پررویی اعلامیه می‌دهند و فریاد می‌زدند.


وزیر امور خارجه انگلیس نیز با ابراز نگرانی از محاکمه‌ی ملوانان انگلیسی متجاوز به آبهای سرزمین ایرانی اعلام کرد: اظهارات سفیر ایران در مسکو مبنی بر احتمال محاکمه ملوانان انگلیسی نگرانی مرا برانگیخت.


بکت گفت: پیامی که من می‌خواهم در این جا ارسال کنم این است که به اعتقاد من همه از وضعیت موجود متاسف‌اند و آن چه ما می‌خواهیم آن است که به راه حلی برای خروج از این وضعیت دست یابیم.


وی تصریح کرد: انگلیس نامه‌ای را در زمینه‌ی دستور ایران برای دستگیری ملوانان انگلیسی در خلیج


(فارس) ارسال کرده است، اما تا به امروز پاسخی از سوی ایران دریافت نکرده است.


اما حسینی در واکنش به اظهارات توهین آمیز وزیر خارجه انگلیس گفت: به کارگیری الفاظ غیر اخلاقی نمی‌تواند نقض حاکمیت و حریم کشور ما را پنهان سازد.


سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که نمایش فیلم بازداشت شدگان در چارچوب ملاحظات انسانی و با هدف انتقال خبر سلامتی آنان و رفع نگرانی خانواده‌هایشان صورت گرفته از اظهارات توهین آمیز و تحریک کننده مانند اظهارات بکت اظهار تعجب کرد.


وی همچنین دولت انگلیس را به رعایت ادب و نزاکت و احترام به قوانین و مقررات بین‌المللی ناظر بر اقدام به تمامیت ارضی کشورها فراخواند و از آنها خواست نشان دهند که قادر به کنترل خویش هستند.


در این حال شب گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از ارایه پاسخ انگلیس به یادداشت اعتراض ایران به ورود غیرقانونی نظامیان انگلیسی به حریم آب‌های ایران خبر داد.


به گفته حسینی سفیر انگلیس ضمن حضور در وزارت امور خارجه یاداشت جوابیه‌ای ارایه نمود. در این یادداشت نکات مختلفی وجود دارد که می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.


اقدامات مداخله جویانه برخی کشورها نیز کماکان ادامه داشت که در این راستا جورج بوش رییس جمهور آمریکا در خصوص نظامیان انگلیسی ادعا کرد: ملوانان انگلیسی مرتکب هیچ گونه اشتباهی نشده‌اند و باید بلافاصله آزاد شوند.


بوش مدعی شد: موضوع گروگان‌گیری ملوانان انگلیسی مساله‌ی بسیار خطرناکی است؛ زیرا ایرانیان این ملوانان انگلیسی را زمانی دستگیر کردند که این ملوانان در آبهای منطقه‌ی عراق به سر می‌بردند.


وی تاکید کرد: من از تمامی تلاشهای دولت انگلیس برای حل مسالمت‌آمیز این بحران به شدت حمایت و آن را تایید می‌کنم.اما سخنگوی وزارت امور خارجه به جورج بوش توصیه کرد به سخنان معاون وزیر خارجه خود توجه کند و از سخنان نسنجیده و غیر حقوقی بپرهیزد.
حسینی به جورج بوش، رییس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: همان گونه که نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا اذعان کرد هرگونه اظهارنظر آمریکایی‌ها در حمایت از دولت انگلیس ممکن است اوضاع را وخیم‌تر کند. بنابراین رییس‌جمهور آمریکا بهتر است از حرف‌های نسنجیده غیر فنی و غیر معقول خودداری کند.
روز دوازدهم فروردین‌ماه نیز تجمعی دانشجویی در اعتراض به اقدامات اخیر انگلیس در برابر سفارت این کشور در تهران برگزار می‌شود.