دوربین مخفی ، دست سارق نقابدار بانک را رو کرد


images/20070803/dozd.jpg :مردی که همراه ۳نفر از دوستانش با پوشش نقاب به بانک ملی شعبه ایوانکی گرمسار مراجعه و پس از سرقت ۲۳۱میلیون تومان چکهای مسافرتی و ۸۰۰هزار تومان پول نقد ، ۱۲نفر از مشتریان و کارکنان بانک را داخل گاوصندوق زندانی کرده بود، دستگیر شد.
سرهنگ محمدیان ، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ روز گذشته با اشاره به دستگیری یکی از سارقان بانک ملی شعبه ایوانکی گرمسار به خبرنگار «جام جم» گفت: ۴مرد نقابدار بعدازظهر ۱۱تیر ماه امسال در حالی که اسلحه کلت کمری و کلاشینکف به همراه داشتند، وارد بانک ملی در شهرک صنعتی علی آباد در بخش ایوانکی گرمسار شدند و پس از تهدید، رئیس ، کارکنان و مشتریان بانک را که ۱۲نفر بودند، در داخل گاوصندوق بانک زندانی کردند و ۲۳۱میلیون تومان چکهای مسافرتی و ۸۰۰هزار تومان پول نقد را به سرقت برده و با ۲دستگاه موتورسیکلت متواری شدند.


زندانی شدن کارکنان و مشتریان بانک در گاوصندوقدقایقی بعد یکی از مشتریان بانک ، با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰گرمسار تماس گرفت و ماجرای سرقت مسلحانه بانک را اطلاع داد.
ماموران اداره آگاهی گرمسار به محل سرقت اعزام و موفق به نجات افراد از داخل گاوصندوق بانک شدند. ماموران در تحقیق از شاهدان حادثه ، با اطلاعاتی که به دست آوردند، جستجوی ویژه ای را برای یافتن سارقان مسلح آغاز کردند.
رئیس پلیس آگاهی تهران ادامه داد: پرونده تشکیل شده برای ادامه تحقیقات به اداره آگاهی پایتخت ارسال شد و ماموران اداره یکم مبارزه با جرایم مسلحانه آگاهی تهران به سرپرستی سرهنگ مصطفی مداح ، تحقیقات گسترده ای را برای یافتن سارقان مسلح بانک ملی ایوانکی آغاز کردند.


ردپای یک خانواده ۳نفره در خرج کردن چکهای مسروقهماموران در ادامه تحقیقات پی بردند که ۳عضو یک خانواده با مراجعه به طلافروشی های قم ، تهران و حومه با ارائه کارت و مدارک جعلی و چکهای مسافرتی مسروقه بانک ، طلا خریداری کرده اند.
با توجه به این سرنخ ، ماموران مشخصات ظاهری خریداران طلا و سریال چکهای مسافرتی مسروقه را در اختیار اتحادیه طلافروشان قرار دادند و خواستند این مشخصات را در اختیار تمامی طلافروشان تهران و حومه قرار دهند تا به محض دیدن آنها با پلیس تماس بگیرند.


دوربین مداربسته راز سارق مسلح را برملا کردسرهنگ محمدیان افزود: پس از تعامل پلیس با اتحادیه طلافروشان تهران ، معلوم شد چند روز پیش خریداران طلا که یک خانواده ۳نفره بوده اند، از ۲طلافروشی در محله های امام حسین و چهارراه اسلامبول طلا خریده اند.
با به دست آمدن این اطلاعات ، ماموران به بررسی ۲فیلم ضبط شده در مغازه ۲مرد طلافروش پرداختند که معلوم شد آنها، همان متهمان تحت تعقیب پلیس هستند، بنابراین تحقیقات پلیسی بر روی آنها متمرکز شد تا این که مخفیگاه آنها در یکی از روستاهای پاکدشت ورامین شناسایی شد و ماموران اداره یکم پلیس آگاهی تهران پس از هماهنگی قضایی با بازپرس روشن ، رئیس شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران ، شامگاه ۱۰مرداد امسال به آنجا عزیمت کردند و قصد دستگیری مرد سارق را داشتند که متهم با ماموران درگیر شد و می خواست فرار کند که ناکام ماند.


کشف چکهای مسروقه و طلا زیر موزائیک های منزلرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ اضافه کرد: ماموران در بررسی از مخفیگاه متهم چکهای مسافرتی مسروقه به ارزش ۵۰میلیون تومان ، چک پولهای باطله بانک ملی شعبه گرمسار به مبلغ ۱۰میلیون تومان ، طلاهای خریداری شده به ارزش ۵میلیون تومان و تعدادی مهرهای بانک و یک ساک پر از اسکناس های کشور افغانستان و کارت و مدارک شناسایی جعلی که به طرز ماهرانه ای زیر موزاییک های یکی از اتاق های منزل جاسازی شده بود، کشف و ضبط کردند.


نقشه سرقت بانک از سوی یک کارگربا انتقال متهم همراه همسر و فرزندش به اداره یکم پلیس آگاهی تهران ، وی خود را علی معرفی و عنوان کرد: یک بار به اتهام خرید اموال مسروقه زندانی شده بودم تا این که چند هفته پیش از سرقت از بانک ، یکی از دوستانم که کارگر یک کارگاه در شهرک صنعتی حوالی بانک بود، به من گفت بانک ملی شعبه ایوانکی فاقد دوربین مداربسته و مامور محافظ است و براحتی می توان از این محل سرقت کرد، بنابراین قبول کردم و او چندین مرتبه آنجا را به طور نامحسوس زیرنظر گرفت و روز حادثه با استفاده از نقاب با ۲دستگاه موتورسیکلت مسلحانه وارد بانک شدیم و پس از زندانی کردن کارکنان و مشتریان بانک داخل گاوصندوق دیواری ، پول و چکهای مسافرتی را سرقت و میان هم تقسیم کردیم.