دور دنیا با ۲۰هزار تومان

البته که سفر سلامتی می آورد و گفتند سفر کنید تا سلامت باشید اما به نظر ما این جمله قصار را بعید است که درباره سفرهای برون شهری در برخی از جاده های ما گفته باشند.
چراکه از اوضاع ایمنی جاده ها گرفته تا اوضاع غذایی رستوران های مسیر ، بعضا وضعیت به گونه ای است که ممکن است همان یک مقدار سلامتی قبلی هم به سلامتی شما به خطر افتد و یا که تصادفا از بین برود. این سالها تصادفات جاده ای به قدری برایمان عادی و معمولی شده که حتی پاره ای از مسوولان جاده ای ما را در این زمینه قادر به پیشگویی هم کرده ، مثلا همین چند روز پیش بود که از قول یکی از مسوولان مربوطه اعلام شد: تا پایان امسال در حدود ۱۰ هزار نفر در تصادفات جاده ای می میرند.
نکته اخلاقی : وقتی در کاری پیشگیری نمی توانی بکنی ، پیشگویی که می توانی. برای مثال ، جد بزرگ ما حدود ۱۰۰ سال پیش ، پیشگویی کرده بود که به حول و قوه الهی صاحب ۲ جین بچه قد و نیم قد شود که از حق نگذریم تا قبل از فوت شد. معهذا اهمیت و ضرورت انجام سفر به قدری است که نمی شود و نباید هم از آن صرف نظر کرد. مگر نه که سعدی علیه الرحمه در این باب گفته است : “بسیار سفر باید تا پخته شود خامی”؟…. و قدمای ما تماما بر این عقیده بودند که : جهان دیدن بهتر است از جهان خوردن. خصوصا برای افراد چاق و چله ای که رژیم لاغری دارند. فلذاست که اخیرا معاون محترم گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بشارت داده است که : “بحث سفرهای ارزان قیمت از اقدامات مهم دولت در رویکرد به سمت صنعت گردشگری است و در این راستا مصوبه ای هم در دستور کار هیات وزیران قرار گرفته که طبق آن به هریک از افراد خانواده ۲۰ هزار تومان بن سفر تعلق خواهد گرفت.”
راهنمای سفر : با ۲۰هزار تومان بن سفر باید تلاش کرد تا نهایت لذت را از سفر برد. به همین منظور انجام مسافرت به جایی مثل کیش و اقامت در یک هتل ۵ ستاره به مدت مثلا یک هفته پیشنهاد می شود. البته به غیر از خرید سوغات ، یک مقداری از مبلغ بن مورد نظر را باید گذاشت برای رفع کیش ؛ یعنی برگشتن از کیش.
عجله هم نکنید. سفرهای خارجی را بگذارید برای بن های بعدی.
به نظر ما که مارکوپولوی معروف هم در طول سفرهایی که انجام داد – حالا چه با پدر ، چه بی پدر – سر جمع اگر حساب کنید نباید بیشتر از همین ۲۰ هزار تومان خرج کرده باشد که ما می کنیم. به احتمال قوی اینها در دفتر خاطراتش ثبت است.
سفر پیشنهادی : من اگر جای شما باشم ، این ۲۰ هزار تومان بن سفر را می گیرم می روم چند کیلو تخمه و آجیل و میوه و شربت و شیرینی می گیرم. بعد از آن هم از مغازه رسانه های تصویری سر کوچه مان فیلم “هشتاد روز دور دنیا” را می گیرم می آورم خانه ، برق را خاموش می کنم ، با عیال مربوطه می نشینم پای تلویزیون ، فیلم را تا ته می بینم کیفش را می برم. نه منت آژانس بلیت فروشی را کشیدم و نه هم که زیر بار منت سفارتخانه های اجنبی به جهت صدور روادید رفتم. به این می گویند سفر در حضر کردن. کیف بن سفر را هم تا بن دندان بردن.
در نهایت استغناء :
یارب ، چه خوش است بی دهان خندیدن
بی منت دیده خلق عالم دیدن
بنشین و سفر کن که به غایت نیکوست
بی منت پا گرد جهان گردیدن!


رضا رفیع