دولت حماس تا ۴۸ ساعت آینده منحل می‌شود


در اقدامی که می‌تواند به بحران مالی و سیاسی فلسطین پایان دهد و راه را برای از سرگیری فوری کمک‌های غرب به فلسطینیان هموار سازد، رهبران فلسطینی توافق کردند یک دولت متحد ملی تشکیل دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از از خبرگزاری فرانسه، مقامات رسمی پس از اعلام این توافق اعلام کردند، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان ظرف ۴۸ ساعت آتی دولت کنونی را منحل می‌کند و اسماعیل هنیه، نخست وزیر فلسطین را مجددا مسوول تشکیل کابینه جدید می‌کند.

«نبیل ابو رودینه»، سخنگوی عباس اعلام کرد: عباس طی حکمی ظرف ۴۸ ساعت آتی دولت کنونی را منحل می‌سازد و نخست وزیر قبلی مسوول تشکیل کابینه جدید می‌شود.

یک مقام عالی‌رتبه که خواست نامش فاش نشود نیز تاکید کرد: اسماعیل هنیه، نخست وزیر کنونی فلسطین مسوول تشکیل دولت متحد ملی می‌شود.
هنیه ۴۳ ساله پنج هفته از زمان انتصابش زمان دارد تا دولت جدیدی را تشکیل دهد.

عباس در شهر غزه به خبرنگاران گفت: من و هنیه پس از چند هفته مذاکره به توافقی درخصوص تشکیل دولت متحد ملی رسیدیم. ما با برنامه سیاسی، دولت متحد ملی را بر اساس سند توافق ملی تعیین کردیم. در این سند که به توافق اکثر گروه‌های فلسطینی در ۲۷ ژوئن رسیده است، به طور ضمنی حق موجودیت اسرائیل به رسمیت شناخته شده است.

در همین حال سامی ابوزهری، سخنگوی حماس نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: امضای سند توافق ملی از سوی حماس به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی حماس نیست.
تونی بلر، نخست وزیر انگلیس نیز که روز یکشنبه با عباس دیدار داشت، از این اطلاعیه استقبال کرد.

سخنگوی بلر اظهار داشت: البته ما باید جزییات آن را نیز بررسی کنیم اما من تاکید می‌کنم این یک اطلاعیه قابل توجه است. ما می‌خواهیم شاهد جزییات آن در روزهای آتی باشیم.

خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بروکسل اعلام کرد: این توافق اقدام بسیار مثبتی در انرژی بخشیدن به روند صلح است.
دولت آمریکا نیز اعلام کرد: دولت متحد آتی فلسطین باید از درخواست‌های کمیته کاری چهارجانبه در خاورمیانه از جمله به رسمیت شناختن حق موجودیت اسرائیل اطاعت کند.

تام کیسی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت: آنچه که ما از هر دولتی در فلسطین می‌خواهیم اجرای شرایط و ضوابط تعیین شده‌ از سوی کمیته کاری چهارجانبه در ماه ژانویه است.

گونزالو گالوگز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد، دولت فلسطین باید مقاومت را کنار بگذارد و حق موجودیت اسرائیل را به منظور از سرگیری کمک‌های کامل غرب به رسمیت شناسد.

وی اظهار داشت: دولت فلسطین باید سه شرط تعیین شده برای برقراری صلح از جمله رد ترور، به رسمیت شناختن اسرائیل و قبول توافقنامه‌های پیشین میان دو طرف را عملی کند. این شروط تنها پایه بین‌المللی تصویب شده برای حرکت به سوی یک پایان مذاکره شده در مناقشات فلسطین و اسرائیل است.

از سوی دیگر خبرگزاری آلمان به نقل از مارک رگو، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد تنها در صورتی با دولت متحد ملی جدید فلسطین وارد مذاکره می‌شود که این رژیم یهودی را به رسمیت بشناسد.

رگو اظهار داشت: این دولت متحد باید همچنین مقاومت را محکوم و توافق‌نامه‌های صلح موقت پیشین را که در آن به راه‌حل دو کشور مستقل اشاره شده است، بپذیرد.
وی هم‌چنین گفت: هیچ مذاکره‌ای تا پیش از آزادی گلعاد شلیط، سرباز ربوده شده اسرائیل از سوی شاخه نظامی حماس در غزه انجام نمی‌شود.

وی به خبرگزاری آلمان گفت: اگر دولت فلسطین سه شرط تعیین شده از سوی کوفی عنان، دبیرکل سازمان ملل را بپذیرد این امر نیروی جدیدی به روند صلح می‌دهد و منجر به احیای روند آشتی میان فلسطینیان و اسرائیل می‌شود.
از سوی دیگر خبرگزاری فلسطین به نقل از مقامات فلسطینی گزارش داد، در ترکیب دولت جدید فلسطین هفت تن از وزرا از جمله نخست وزیر جزو جنبش حماس و چهار تن از وزرا جزو جنبش فتح خواند بود. هم‌چنین دو تن از آنها از گروه‌ سوم، یک تن از طرح ملی و دو تن از گروه‌های مردمی خواهند بود.

به گفته این مقامات خانم دکتر حنان عشراوی، از گروه سوم به عنوان وزیر امور خارجه، دکتر سلام فیاض، از گروه سوم به عنوان وزیر امور دارایی، نبیل عمر، از جنبش فتح به عنوان وزیر اطلاع‌رسانی، مصطفی برغوثی، از گروه طرح ملی به عنوان وزیر بهداشت کاندیداهای انتخاب وزرا هستند.

پست‌های آموزش عالی، اسرا، اقتصاد ملی و راه ترابری نیز از جمله پست‌هایی است که احتمالا به کاندیدایی از حماس واگذار خواهد شد.
هم‌چنین بر اساس گزارش‌های موجود جنبش جهاد اسلامی با مشارکت در دولت جدید مخالفت کرده است.