دکمه‌ های آسانسور ۴۰ برابر آلوده‌تر از دست‌ شویی ‌های عمومی!

دکمه‌های آسانسور تا ۴۰ برابر از دست‌شویی‌های عمومی آلوده‌ترند و میکروب‌های بیش‌تری در خود دارند.

محققان با انجام مطالعاتی در آسانسورهای هتل‌ها، رستوران‌ها، بانک‌ها، ادارات و فرودگاه‌ها متوجه شدند در هر سانتی‌متر مربع از مساحت یک دکمه آسانسور در این مکان‌ها ۳۱۳ واحد تشکیل‌دهنده کلونی وجود دارد. این در حالی است که در همین مقیاس در دست‌شویی‌های عمومی فقط ۸ واحد وجود دارد.

دانشمندان متوجه شدند دکمه‌های آسانسور ممکن است شامل باکتری‌های معده مانند ای.کولی هم باشند که می‌تواند مشکلات زیادی برای فرد مبتلا به آن‌ها ایجاد کند.

دکتر نیکولاس مون که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: در یک ساختمان شلوغ، دکمه‌های آسانسور ممکن است توسط ده‌ها نفر در یک ساعت لمس شود و هر شخصی به نوبه خود می‌تواند باکتری‌های خاصی را به این دکمه‌ها اضافه کند. حتی اگر مرتبا این دکمه‌ها پاکیزه شوند، خطر شکل‌گیری دوباره آن‌ها بسیار بالاست.

مطالعات قبلی هم نشان داده بود یک میز کار در یک اداره یا شرکت ۴۰۰ برابر بیش‌تر از دست‌شویی‌های عمومی دارای باکتری است. هم‌چنین کیبورد کامپیوتر ۴ برابر بیش‌ از دست‌شویی دارای باکتری است.

البته پروفسور هاگ پنینگتون یکی از میکروب‌شناسان بریتانیا در این باره گفت: فقط به این دلیل که دکمه‌های آسانسور پر از باکتری هستند، به این معنی نیست که همه آن‌ها برای سلامت ما مضر هستند. به هر حال بهترین کار برای پیشگیری از بیمار شدن این است که قبل از غذا خوردن دست‌های خود را به خوبی بشویید.
عصرایران ۰۳ مهر ۱۳۸۹