دیدار اساتید انجمن کلام ایران با فیلسوفان چینی

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، جمعی از اساتید انجمن کلام اسلامی ایران متشکل از برنجکار، رضوی، سبحانی، قیومی، جعفری و صادقی، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در چین، ضمن سفر به این کشور، با اساتید فلسفه چینی، به تبادل نظر و آرای فلسفی و معرفی فلسفه اسلامی، شرقی و چینی، پرداختند.

از جمله این نشست‌های فلسفی می‌توان به نشست علمی اساتید انجمن کلام با اساتید و دانشجویان دانشکده فلسفه و ادیان دانشگاه مرکزی اقوام چین، اشاه کرد.

برنجکار، استاد دانشگاه تهران و دبیر انجمن کلام ایران در این نشست در سخنانی بیان کرد: در ایران سه گرایش فلسفه، کلام و عرفان وجود دارد و هر کدام دارای فروع متعدد هستند. در فلسفه رشته‌‌های فلسفه اخلاق، فلسفه دین، فلسفه محض، فلسفه اسلامی، فلسفه عقل و … وجود دارد.

وی افزود: همچنین در ایران دو نوع نظام آموزشی به نام حوزه و دانشگاه هست. در حوزه فقط علوم اسلامی تدریس می‌‌شود؛ ولی در دانشگاه علوم دیگر مثل پزشکی و … نیز تدریس می‌‌شوند. اسلام به همه ابعاد وجودی انسان شامل عقل و قلب و ارتباط با معنویت اهمیت می‌‌دهد و سعی می‌‌کند بین ابعاد هماهنگی ایجاد کند. طبق فرموده قرآن که می‌‌فرماید؛ آخرت را اصل قرار دهید و دنیا را فراموش نکنید. در کنار عبادت و معنویت، عقل هم مطرح است.

رضوی، سبحانی، قیومی، جعفری و صادقی از ایران و لیویو چنگ، یو کوان، جانگ جی شوان، سون وو خو و یانگ گویی پینگ، از چین، سخنرانان دیگر این نشست بودند.

برگزاری نشست با اساتید مدرسه دائو ئیسم

اساتید فلسفه و کلام دانشگاه‌‌های ایران و عضو انجمن کلام در جریان سفر اخیر خود به چین همچنین با حضور در محل دانشکده دائوئیسم این کشور، با  اساتید و دانشجویان آن دانشکده دیدار کردند. در این دیدار که به منظور آشنایی متقابل با اندیشه‌‌های فلسفی و کلامی اسلامی و دائوئیستی  برگزار شد، معاون دبیرکل انجمن دائوئیسم چین، رییس و مسئولان آموزشی و پژوهشی دانشکده دائوئیسم به همراه چهار تن از دانشجویان حضور داشتند.

در این نشست برنجکار، استاد فلسفه دانشگاه تهران به معرفی انجمن کلام ایران پرداخت. وی که دبیری این انجمن را به عهده دارد، بیان کرد: اعضای انجمن کلام ایران در دانشگاه‌‌های مختلف ایران به تدریس فلسفه و کلام اشتغال دارند.

برنجکار ادامه داد: مکتب اسلام در کنار عقل، به قلب و شهود و تهذیب و اخلاق اهمیت می‌‌دهد. طبق آموزه‌‌های اسلامی، انسان باید ارتباط معنوی با خدا ایجاد کند و در اثر آن اخلاق انسان متعالی می‌‌شود. اسلام در کنار اخلاق فردی، به اجتماع و عدالت اجتماعی نیز اهمیت می‌‌دهد. به ضرورت تعقل و تحلیل پدیده‌‌های جهان که همان فلسفه است نیز اعتقاد دارد. اسلام به خدا معتقد و جهان را مظهر اسما و صفات خدا می‌‌داند.

دبیر انجمن کلام ایران افزود: به نظر می‌‌رسد اعتقادات مشابهی بین دائوئیسم و اسلام وجود دارد.

در ادامه جلسه معاون دبیرکل انجمن دائوئیسم چین بیان کرد: هسته دائوئیسم «دائو» است. دائو قبل از این جهان وجود داشته؛ ولی بی‌شکل بوده است. دائو «چی» ایجاد می‌‌کند و جهانی مبهم به وجود می‌‌آید. در این جهان دو نیرو ایجاد می‌‌شود؛ «یین» و «یانگ». بر اساس این دو نیرو، جهان ساخته می‌‌شود و جهان و انسان، از نیستی به وجود آمد. در دائوئیسم دو جهان مطرح است؛ جهان بی‌ماده، جهان هستی یا ماده. تبدیل از نیستی به هستی با واسطه یین و یانگ، انجام می‌‌شود.

وی ادامه داد: جهان هستی دوباره به نیستی می‌‌رسد. هستی و نیستی خود یین و یانگ، هستند. جهان ماوراء که نه شکل دارد و نه ماده دارد، ابدی است. آن‌چه گفتم افکار مشترک ما با فلاسفه غربی است. دائوئیسم جهان مادی را مجازی از آن ماوراء می‌‌داند. جهان نیستی یا ماوراء را دائو می‌‌گوییم. اما این دائو در همه موجودات وجود دارد. وجود او در همه جا هست. نوعی وحدت هست. شما گفتید در اسلام انسان متشکل از روح و جسم است. روح را می‌‌توان همان دائو دانست که جسم را کنترل می‌‌کند. دائو در وجود ما هست؛ اما ما محدودیت حواس داریم. نمی‌توانیم احساس کنیم. حکمت و عقل نشانه دائو است.

در ادامه این نشست که همچون نشست با اساتید دانشکده فلسفه دانشگاه مرکزی اقوام چین در حضور و با مشارکت محمدرسول الماسیه، رایزن فرهنگی کشورماندر چین برگزار شد، طرفین به سؤال‌های هم در خصوص فلسفه اسلام و دائوئیسم، پاسخ دادند.

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۳۰ March 2016 | 3:08 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.