دیگر رضازاده قوی ترین مرد جهان نیست + عکس

از امروز دیگر حسین رضازاده قوی‌ترین مرد ایران نیست، چون بهداد سلیمی حالا با شکست رکورد حسین رضازاده به عنوان قوی‌ترین مرد جهان شناخته می‌شود.رکوردگیری تیم ملی وزنه برداری با خط خوردن مرتضی رضاییان، میلاد رستگار و بهادر مولایی، در کنار جابه جایی رکوردهای جهانی حسین رضازاده توسط بهداد سلیمی به پایان رسید.

در روزی که محل تمرین تیم ملی وزنه‌برداری میهانان ویژه‌ای چون ذوالفقارنسب، حسین رضازاده، مرتضی زرین گل، داراب ریاحی و برخی از مسئولان ورزشی استان زنجان را به خود می‌دید، ملی پوشان وزنه‌برداری سنگ تمام گذاشتند و اکثر آنها با مهار وزنه‌هایی که تا قبل از آن موفق به مهارش نشده بودند تحسین حاضرین در سالن را برانگیختند.

در این میان ستاره بی چون و چرای رکوردگیری تیم ملی، بهداد سلیمی – قویترین مرد جهان بود که در حضور حسین رضازاده رکوردهای یک ضرب و مجموع این قهرمان سابق وزنه برداری را جا به جا کرد. سلیمی در حرکت یک ضرب وزنه ۲۱۵ کیلوگرم را بالای سر برد تا برای چندین بار حدنصابی بالاتر از رکورد یک ضرب فوق سنگین دنیا را به نام خود ثبت کرده باشد. با این حال اوج هنرنمایی سلیمی در حرکت دوضرب بود، جایی که او برای نخستین بار پشت وزنه ۲۶۰ کیلوگرم قرار گرفت و با موفقیت آن را بالای سر برد. با مهار این وزنه سالن غرق در هیاهو و تشویق شد و حسین رضازاده همچون کوروش باقری و ملی پوشان حاضر در اردو با در آغوش کشیدن سلیمی این موفقیت را به او تبریک گفتند.

سلیمی در حالی حد نصاب مجموع ۴۷۵ کیلوگرم را در رکوردگیری تیم ملی به نام خود ثبت کرد که در اردوی زنجان با مشکلاتی از جمله عفونت لثه، خونریزی بینی و مصدومیت آرنج دست چپ دست به گریبان بود و به گفته کوروش باقری آنطور که باید نتوانست برنامه های مورد نظر کادر فنی را اجرا کند. بنابر قوانین این رکوردها در لیست رکوردهای رسمی ثبت نمی‌شود.

رقابت نزدیک دیگر سنگین وزنها

در کنار بهداد سلیمی که رکوردهای یک ضرب و مجموع جهان را جابه جا کرد، سه ملی پوش دیگر دسته فوق سنگین هم رکوردهای شخصی خود را افزایش دادند و رقابتی نزدیک برای رسیدن به دوبنده تیم ملی داشتند.

در این میان بهادر مولایی با مهار وزنه‌های ۱۷۸ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۳۵ کیلوگرم در دوضرب، هرچند ۵ کیلوگرم بیشتر از وزنه‌های مسابقات جهانی جوانان را به نام خود ثبت کرد، اما با مجموع ۴۱۳ کیلوگرم پائین‌تر از رضا عاشوری زاده و سجاد انوشیروانی ایستاد تا یکی از ۳ ملی پوش خط خورده از تیم ملی وزنه برداری باشد.

در این دسته رضا عاشوری‌زاده با مهار وزنه‌های ۱۸۶ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۴۵ کیلوگرم در دوضرب به حدنصاب ۴۳۳ کیلوگرم رسید و سجاد انوشیروانی هم وزنه های ۱۹۵ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۴۰ کیلوگرم در دوضرب را بالای سر برد و با مجموع ۴۳۵ کیلوگرم به کار خود پایان داد تا کوروش باقری با توجه به رقابت نزدیک این دو وزنه‌بردار به داشتن یک فوق سنگین ششدانگ دیگر در کنار بهداد سلیمی در مسابقات جهانی امیدوار باشد.

میلاد رستگار؛ دومین خط خورده

رقابت محمدرضا براری، نواب نصیرشلال و میلاد رستگار در دسته ۱۰۵ کیلوگرم چهره دومین خط خورده از اردوی تیم ملی وزنه برداری را مشخص کرد.

در این وزن، براری درخششی خیره کنده داشت و با مهار وزنه های ۱۸۰ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۲۵ کیلوگرم در دوضرب، با مجموع ۴۰۵ کیلوگرم رکوردهای خود را به رکوردهای مدال آوران سال گذشته مسابقات جهانی آنتالیا نزدیک کرد.

در این دسته نواب نصیرشلال نیز با توجه به اینکه فقط یک ماه از حضورش در اردوی تیم ملی می‌گذرد افزایش رکوردی قابل توجه داشت و در جریان رکوردگیری تیم ملی ۱۳ کیلوگرم بیشتر از رکوردهای شخصی‌اش را بالای سر برد. این ملی پوش با سابقه در حرکت یکضرب ۱۷۵ و در دوضرب ۲۲۳ کیلوگرم را مهار کرد تا با مجموع ۳۹۸ کیلوگرم بعد از براری در جای دوم دسته ۱۰۵ کیلوگرم بایستد. در این دسته میلاد رستگار وزنه های ۱۶۵ کیلوگرم و ۲۱۱ کیلوگرم را در دو حرکت یک ضرب و دوضرب بالای سر برد و با نظر کادر فنی از تیم ملی کنار گذاشته شد.

مرتضی رضاییان؛ ناکام بزرگ رکوردگیری

شاید کوروش باقری هم فکر نمی‌کرد در پایان رقابت ۳ وزنه بردار دسته ۶۹ کیلوگرم مجبور باشد روی نام مرتضی رضاییان دارنده مدال نقره بازیهای آسیایی گوانگ‌جو خط قرمز بکشد، اما آسیب دیدگی این وزنه‌بردار در حرکت یک ضرب راهی جز این پیش روی سرمربی تیم ملی نگذاشت.

رضاییان در حرکت یک ضرب با مهار وزنه ۱۴۵ کیلوگرم وضعیتی بهتر از سجاد بهروزی و جابر بهرزی داشت که به ترتیب وزنه های ۱۴۲ و ۱۴۰ کیلوگرم را بالای سر برده بودند، اما در حرکت دوضرب پس از مهار وزنه ۱۵۰ کیلوگرم از ناحیه کمر دچار اسیب دیدگی شد و از رقابت با دو وزنه بردار دیگر بازماند.

در این وزن سجاد بهروزی با مجموع ۳۲۲ در جای اول ایستاد و جابر بهروزی هم با مجموع ۳۱۰ کیلوگرم دوم شد. به این ترتیب مرتضی رضاییان پس از میلاد رستگار و بهادر مولایی سومین وزنه‌برداری بود که با نظر کوروش باقری از اردوی تیم ملی کنار گذاشته شد تا فهرست ۱۲ نفره این تیم برای معرفی به فدراسیون جهانی وزنه برداری مشخص شود.

دیگر چهره‌های شاخص رکورد گیری تیم ملی مجید عسگری و سعید محمد پور بودند. عسگری در حرکت دوضرب وزنه با ارزش ۱۶۰ کیلوگرم را بالای سر برد و سعید محمدپور هم موفق شد وزنه ۲۱۰ کیلوگرمی را مهار کند.

به این ترتیب مجید عسگری در ۵۶ کیلوگرم، سجاد بهروزی و جابر بهروزی در ۶۹ کیلوگرم، کیانوش رستمی و احد سنجابی در ۸۵ کیلوگرم، اصغر ابراهیمی و سعید محمدپور در ۹۴ کیلوگرم، محمدرضا براری و نواب نصیرشلال در ۱۰۵ کیلوگرم و رضا عاشوری زاده، سجاد انوشیروانی و بهداد سلیمی در ۱۰۵+ کیلوگرم ۱۲ وزنه برداری هستند که فدراسیون نام آنها را برای حضور مسابقات جهانی پاریس معرفی خواهد کرد.

نتایج رکوردگیری تیم ملی وزنه برداری به شرح زیر اعلام شد:

* دسته ۵۶ کیلوگرم :مجید عسگری : یک ضرب ۱۲۲ کیلوگرم، دوضرب ۱۶۰ کیلوگرم، مجموع ۲۸۲ کیلوگرم

* دسته ۶۹ کیلوگرم :سجاد بهروزی: یک ضرب ۱۴۲ کیلوگرم، دوضرب ۱۸۰ کیلوگرم، مجموع ۳۲۲ کیلوگرم

جابر بهروزی: یک ضرب ۱۴۰ کیلوگرم، دوضرب ۱۷۰ کیلوگرم، مجموع ۳۱۰ کیلوگرم

مرتضی رضاییان: یک ضرب ۱۴۵ کیلوگرم، دوضرب ۱۵۰ کیلوگرم، مجموع ۲۹۵ کیلوگرم

* دسته ۸۵ کیلوگرم :احد سنجابی: یک ضرب ۱۶۳ کیلوگرم، دوضرب ۱۹۵ کیلوگرم، مجموع ۳۵۸ کیلوگرم

* دسته ۹۴ کیلوگرم :سعید محمدپور: یک ضرب ۱۷۰ کیلوگرم، دوضرب ۲۱۰ کیلوگرم، مجموع ۳۸۰کیلوگرم

اصغر ابراهیمی: یک ضرب ۱۷۵ کیلوگرم، دوضرب ۲۰۰ کیلوگرم، مجموع ۳۷۵ کیلوگرم

* دسته ۱۰۵ کیلوگرم :محمدرضا براری: یک ضرب ۱۸۰ کیلوگرم، دوضرب ۲۲۵ کیلوگرم، مجموع ۴۰۵ کیلوگرم

نوب نصیرشلال: یک ضرب ۱۷۵ کیلوگرم، دوضرب ۲۲۳ کیلوگرم، مجموع ۳۹۸ کیلوگرم

میلاد رستگار: یک ضرب ۱۶۵ کیلوگرم، دوضرب ۲۱۱ کیلوگرم، مجموع ۳۷۶ کیلوگرم

* دسته ۱۰۵+ کیلوگرم :بهداد سلیمی: یک ضرب ۲۱۵ کیلوگرم، دوضرب ۲۶۰ کیلوگرم، مجموع ۴۷۵ کیلوگرم

سجاد انوشیروانی: یک ضرب ۱۹۵ کیلوگرم، دوضرب ۲۴۰ کیلوگرم، مجموع ۴۳۵ کیلوگرم

رضا عاشوری زاده: یک ضرب ۱۸۶ کیلوگرم، دوضرب ۲۴۵ کیلوگرم، مجموع ۴۳۱ کیلوگرم

بهادر مولایی: یک ضرب ۱۷۸ کیلوگرم، دوضرب ۲۳۵ کیلوگرم، مجموع ۴۱۳ کیلوگرم

سلیمی:یکسال آرزوی چنین روزی را می‌کشیدم

قهرمان سنگین‌وزن وزنه‌برداری ایران با ثبت رکوردهای بی‌سابقه در اردوی تیم ملی، موفقیتش در مسابقات جهانی پاریس را در گرو حفظ آمادگی بدنی کنونی و تکرار رکوردهایش دانست.

بهداد سلیمی پس از ثبت رکوردهای بی‌سابقه‌ای در اردوی تیم ملی در زنجان در جمع خبرنگاران، گفت: در اردوی زنجان حداکثر رکوردهای من طی دو ماه گذشته ۲۰۷ کیلوگرم برای حرکت یک‌ضرب و ۲۴۰ کیلوگرم در حرکت دوضرب بود؛ اما اکنون که توانسته‌ام رکوردهای باارزش ۲۱۵ کیلوگرم در یک‌ضرب و ۲۶۰ کیلوگرم را در دوضرب ثبت کنم، بسیار خوشحال هستم. برای اولین مرتبه بود چنین وزنه‌های سنگینی را بالای سر می‌برم و خدا را شکر می‌کنم اکنون به حدی رسیدم که می‌توانم از وضعیتم راضی باشم.

وی با بیان اینکه رکوردهای قبلی‌اش در اردوی زنجان تحت تاثیر آسیب‌دیدگی‌ها و محدودیت‌های جسمانی‌اش بوده، تصریح کرد: در این اردو علاوه بر عفونتی که از ناحیه لثه داشتم و نیز خونریزی‌های بینی که ناشی از مشکلات فشار خون بود، از ناحیه آرنج دست چپ هم با آسیب‌دیدگی روبرو بودم که تمام این محدودیت‌های جسمانی دست به دست هم داد تا نتوانم آنطور که کادر فنی انتظار دارد تمرین کنم.

سلیمی ادامه داد: اما با این وجود تمرین‌های استقامتی‌ام را همچنان ادامه دادم تا بدنم از فرم ایده‌آل خارج نشود؛ در نهایت تلاش‌ها نتیجه داد و وزنه‌هایی که یک‌سال آرزو داشتم بالای سر ببرم را مهار کردم.

قهرمان سنگین‌وزن وزنه‌برداری کشورمان موفقیتش در مسابقات جهانی پاریس را در گرو حفظ آمادگی جسمانی‌ و تکرار رکوردهایش دانست و گفت: اگر بخواهم در میدان سخت مسابقات جهانی پاریس موفق باشم باید وضعیت فعلی بدنم را حفظ کرده و چنین رکوردهای خوبی را ادامه دهم. باید سعی کنم با حفظ رکوردهای کنونی به سمت وزنه‌های سنگین‌تر هم حمله کرده و امیدوار باشم رکوردهای بهتری ثبت کنم. تنها امیدوارم در یکسال آینده با مصدومیت‌ها یا محدودیت‌های جسمانی روبرو نشده و بتوانم وزنه‌های بیشتری را بالای سر ببرم.

۲۱ مرداد ۱۳۹۰