رادان: مفتخریم که جلوی نابودی سینمای ایران را گرفته‌ایم
گزارش کامل نشست شورای عالی تهیه‌کنندگان با فرمانده انتظامی تهران بزرگ


رادان: مفتخریم که جلوی نابودی سینمای ایران را گرفته‌ایم


خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: یکی از اهداف ناتوی فرهنگی، نابودی سینمای ایران است و ستاد مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، مفتخر است که در این مدت با تلاش خود جلوی نابودی سینما را گرفته است.


به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، در ادامه جلسه تعامل و هماهنگی اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران با سردار رادان فرمانده انتظامی تهران بزرگ که عصر دیروز با حضور اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان و ستاد هماهنگی مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ برپا شد، سردار احمدرضا رادان گفت: باید به تیم جدید در شورای عالی تهیه کنندگان خیرمقدم بگویم که به نظرم تشکیل آن، یک اتفاق خوب برای سینمای ایران است.
وی ادامه داد: یکی از دوستان از باب انتقاد می‌گفت یعنی چه که هم اتحادیه وجود داشته باشد، هم کانون، هم مجمع و… مگر چقدر پراکندگی نیاز است؟ حالا به این فکر می‌کنم که شورای عالی تهیه‌کنندگان تبلور اهداف هماهنگ همه تشکل‌های تهیه‌کنندگی در سینما است و من این حرکت را یک حرکت میمون و رو به جلو می‌بینم.
رادان در این جلسه گفت: لازم می‌بینم از فعالیت دوستان اتحادیه در ستاد مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، تشکر کنم. انصافا حرکت سختی شروع شد و می‌دانید که فعالیت یک ستاد تا عملیاتی شود، اگر همت کنارش نباشد، اجرای آن مطلوب نمی‌شود و من شهادت می‌دهم که اتحادیه تهیه‌کنندگان ازنظر عملیاتی، حرکت قابل تحسینی در این زمینه داشت و ما به جایی رسیدیم که بنا به اعتراف متخصصان غربی، توانستیم سینمای ایران را نجات بدهیم.
وی افزود: در این ستاد، از نیروهای انتظامی و قوه قضاییه تا اهل فن و متخصصان سینما، ثابت کردند که کار جمعی می‌تواند کار موفقی باشد.
رادان گفت: یک جریان قصد داشت سینمای ایران، فیلمساز و تهیه کننده این سینما را نابود کند تا سیل مشتاقان به سینما، نیازشان را ازجای دیگری تأمین کنند و آن جای دیگر،‌ به دنبال این است تا با دامن زدن به این تضاد، شکافی را بین سینمای ایران و مخاطبانش ایجاد کند که ما بخشی از طرح امنیت اجتماعی را مبارزه با این قضیه قرار دادیم چون اعتقاد داشتیم که سینمای ایران نباید از این طریق مورد هجمه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: وقتی فیلم ایرانی همراه با فرهنگ ایرانی نباشد، مردم ما چون نیاز به فیلم‌دیدن دارند به سراغ دیدن فیلم‌هایی خارجی می‌روند که فاصله زیادی با فرهنگ ما دارد. ما نباید گمان کنیم که ناتوی فرهنگی، فقط یک جلوه دارد بلکه جلوه‌های مختلفی دارد و یکی از جلوه‌ها و رویکردها، نابودی سینمای ایران است.
به گزارش فارس، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: رویکرد ستاد مبارزه با عرضه محصولات غیرمجاز فرهنگی این بود که جلوی این هجمه را که یک بخشی از آن مبارزه با سینمای ایران بود، بگیرد و ستاد مفتخر است که بگوید؛ با این تلاش‌ها، جلوی نابودی سینما گرفته شده است.
وی گفت: فعالیت‌های ستاد، در کنار فعالیت نیروهای قضایی، اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان، دست‌اندرکاران وزارت ارشاد، نیروهای انتظامی و… همه لازم و ملزوم هم در عرصه مبارزه با قاچاق فیلم‌ها هستند و البته من دوباره تکرار می‌کنم که جای واحد حقوقی در این ستاد خالی است و امیدوار هستم که شورای عالی تهیه‌کنندگان حتما این کار را انجام دهد و دنبال این موضوع باشد.
رادان خطاب به شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران گفت: امروز نه تنها انگیزه ما در زمینه مبارزه با سرقت فیلم‌های ایرانی، کم نشده بلکه بیشتر هم شده است. به عنوان تجدید میثاق، با همدیگر این عهد را می‌بندیم که همچنان به راه خود ادامه دهیم.
وی اظهار داشت: امینت اجتماعی یک پازل پیوسته است که با فعالیت همه ما در کنار هم صورت می‌گیرد.
بنا بر این گزارش، در بخشی از این نشست، امین تارخ دبیر جشن سینمای ایران، گفت: دراثر فعالیت‌های نیروهای انتظامی تهران بزرگ، امنیت چشمگیری نصیب بدنه حرفه‌ای سینمای ایران شد و بنده به عنوان یک عضو کوچک از بدنه سینما وظیفه خودم می‌دانستم با تشکر از زحمات سردار رادان و اعضای ستاد فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ در مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، به عنوان دبیر جشن دوازدهم سینمای ایران، از همراهان دیگر هم سپاسگزاری کنم ضمن این که این استدعا را نیز مطرح کنم که در زمینه ایجاد امنیت در فضای خاص جشن سینمای ایران نیز عنایات کافی را لحاظ کنید تا ما این کار را که شروع کرده‌ایم، در کمال آرامش به پایان برسانیم.
وی اظهار داشت: برپایی این جلسه سودی دارد که متوجه تک تک اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان و کل سینمای ایران است.
به گزارش فارس، در ادامه این جلسه، سیدضیا هاشمی تهیه‌کننده سینما نیز گفت: می‌دانم که آقای داروغه‌زاده مدت‌ها است که پشتیبانی این مجموعه را در راه مبارزه با قاچاق فیلم برعهده دارند و در کل می‌خواهم بگویم که در این مسیر، زحمات بسیاری کشیده شده است و آنقدر این کارها گسترده بوده که خیلی به حضور ما در این زمینه احتیاج نیست…
هاشمی اظهار داشت: زمانی ما باید تلاش می‌کردیم تا به مسؤولان سینمایی بگوییم که مشکل سینمای ایران چه هست اما امروزه؛ مشکلات توسط مدیران ریشه‌یابی و حل می‌شود و اینجا جا دارد از همه دوستانی که زحمت شبانه‌روزی کشیدند، قدردانی شود.
این تهیه‌کننده اظهار داشت: حرکات بسیار زیرکانه و خوب انجام شده که آقای داروغه زاده دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی هم بارها به این حرکات اشاره کردند و همین که خرید حق رایت فیلم‌ها چند برابر شده است، این برای سینمای ایران یک فرصت طلایی است و البته به همان اندازه هم افزایش هزینه داشته‌ایم که این نیز باید سر جای خود حل شود.
مدیرعامل اسبق خانه سینما گفت: حرکت نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، به‌شدت روی سینمای ایران اثر مثبت گذاشته است. البته ما هنوز هم بخش زیادی از مردم را در سالن‌های سینما نمی‌بینیم که فکر می‌کنم با حرکت‌هایی که دارد انجام می‌شود، می‌توانیم آنها را هم به سمت سینما بکشانیم.
در ادامه این جلسه، سرهنگ امیراحمدی مشاور فرهنگی ناجا، گفت: سخت است شما نسبت به تهیه‌کننده سینمای ایران به همذات پنداری دست یابید چرا که او با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.
وی ادامه داد: این را باید باور کنیم که در سینمای ایران، فیلم هرچه ارزشی‌تر باشد، تلاش برای قاچاق زیرزمینی‌اش بیشتر می‌شود و هرچه خوش‌ساخت‌تر باشد، قاچاقچی‌ها بیشتر به دنبالش می‌روند. حال اگر جامعه ما، یک مقدار فرهنگش سست شده، به این دلیل است که فرهنگی‌ها احساس کردند که زورشان به قاچاقچیان نمی‌رسد.
امیراحمدی گفت: قاچاق فیلم سینمایی و اساسا قاچاق کار فرهنگی نتیجه‌اش این می‌شود که شما در سینمای ما، فیلمی که ارزش دوبار دیدن داشته باشد، کم پیدا می‌کنید، چون امنیت از بین می‌رود و کسی نمی‌آید در سینما سرمایه‌گذاری کند. به همین دلیل است که معتقدم حرکت سردار رادان و اعضای ستاد مبارزه با عرضه غیرمجاز محصولات فرهنگی، یک حرکت فرهنگی است.
به گزارش فارس، مجید رجبی معمار رئیس شبکه تهران نیز در این نشست گفت: تعدادی از دوستان خواستند این جلسه برگزار شود و تعدادی از دوستان به نمایندگی از اهالی سینما دراین جلسه حضور دارند و می‌خواهند تشکری کرده باشند از مجموعه نیروی انتظامی خصوصا درطول یک سال اخیر که برخوردی بسیار جدی که با قاچاقچیان فیلم و کسانی که به قصد سودجویی اقتصادی و فرهنگی، ضربه‌های زیادی به سینما زده‌اند، انجام داده است.
وی افزود: بنده این وظیفه را داشتم تا این جلسه را برگزار کنم و رسانه ملی این وظیفه را داشته و دارد که این جنبه از فعالیت‌های نیروی انتظامی را برای مردم بیشتر تبیین کند و تقاضا بر این است که این حرکت ادامه پیدا کند.
به گزارش فارس، دراین جلسه سردار احمدرضا رادان، ابراهیم داروغه زاده، مجید رجبی معمار، مهدی فخیم‌زاده، ابوالحسن داوودی، رضا رشیدپور، امین تارخ، مسعود رایگان، سیدضیا هاشمی، سیدغلامرضا موسوی، عزیزالله حمید‌نژاد و… حضور داشتند.