راز برانکو؛ تیمی که قهرمان نشد اما قدردانی شد

راز برانکو؛ تیمی که قهرمان نشد اما قدردانی شد

ورزش > فوتبال – همشهری آنلاین:
برانکو با تزریق ادب، مثبت‌اندیشی و ارج به تیم، بازیکنان و هوادارنش به رغم ناکامی در قهرمانی سرخ‌‌ها را به تیمی محبوب برای هواداران تبدیل کرد به شکلی که در پایان آخرین بازی وقتی معلوم شد که قهرمان نشده‌اند باز هم مورد قدردرانی قرار گرفتند.

پرونده پرسپولیس لیگ پانزدهم با رضایت هواداران و آرامش بسته شد. تیمی که در روز آخر قهرمانی را از دست داد نه تنها با واکنش تلخ و تند هواداران و پیشکسوتانش مواجه نشد بلکه همه به نیکی از این تیم یاد کردند.

پرسپولیسی که در روزهای نخست لیگ در قعر جدول دست و پا می‌زد سرانجا با امتیاز برابر با قهرمان به رتبه دوم رسید.

راز روزهای خوش این پرسپولیس را که دیگر نه پیشکسوتی به آن ایراد گرفت و نه تماشاگری با شعار “هیا کن- رها کن” به استقبالش رفت، را باید در برانکو جستجو کرد.

برانکو برای پرسپولیس فقط مربی فوتبال نبود بلکه برای فوتبال به مثابه یک معلم جلوه‌گری کرد.

برانکو همیشه با ادب و ارج صحبت کرد. ادب نسبت به حریفان، ارج نسبت به بازیکنان و ادب و ارج نسبت به روح و سرشت باشگاه.

برانکو در زوهای نداری و بحران هم نه متلک گفت و نه فرافکنی کرد. او به بهانه‌گیران یاد داد که باید مسئولیت پذیر باشند و تحت هیچ‌شرایطی کرامت انسانی را اعم از بازیکنان، هواداران، داوران و حریفان را نباید خدشه‌دار کرد.

در تیم او بازیکنانی با رفتارهای نامطلوب و توانایی‌های قلیل وجود داشتند اما هرگز برای توجیه ناکامی‌‌ها این موارد را به رخ نکشید.

او به دنبال یک بازی زیبا و پویا بود و در خلال آن مدام به ضعف‌های تیم‌اش اعتراف کرد اما با ادب و به صورت تخصصی. از این روی است که دیگران را واداشت تا به او، بازیکنان و تیم‌اش به دیده ارج بنگرند.

اوج این رفتار را بعد از پیروزی مقابل استقلال، شکست مقابل نفت، پیش از بازی مقابل راه‌آهن و سرانجام تبریک قهرمانی به استقلال خوزستان می‌توان دید.

اینگونه است که پرسپولیس به رغم بحران‌هایی که در این فصل داشت با آرامش، حداقل تنش و رضایت هوادارانش لیگ را به پایان رساند.

آخرین مصاحبه وی در پایان لیگ حاوی نکاتی خاص از جنس منطق و ادب برانکویی است.

 • از شما خبرنگاران که در سخت‌ترین روزها هم همراه ما بودید به عنوان همراه و دوست تشکر کنم. از همه پشتیبانی‌هایی که از ما انجام دادید ممنون هستم. فصل خوبی را داشتیم و کارهای خوبی انجام شد. در واقع ما قهرمانی را با استقلال خوزستان تقسیم کردیم.
 • احساس قهرمانی داریم. این حس را از هو‌اد‌ا‌ران پر شور و با غیرتمان گرفته‌ایم. تشکر می‌‌کنم از آن‌ها بابت پشتیبانی‌هایی که در لحظات حساس از ما داشتند. وقتی می‌ گویم که احساس قهرمانی داریم به خاطر آن‌ها است.
 •  تشکر می‌‌کنم از کادر مدیریتی باشگاه به خاطر شرایط مطلوبی که برای کار مناسب در تیم اصلی و آکادمی ایجاد کردند
 • از تمامی دست اندرکاران باشگاه هم تشکر می‌‌کنم. از تدارکات گرفته تا کسانی که در زمین اصلی و تمرینی تیم شرایط را برای ما مهیا کردند. از لیدرهای باشگاه که واقعا با تیم زندگی کردند و در تمامی مراحل با ما بودند. علاوه بر این از همکارانم در کادرفنی اعم از ایگور، مارکو و پانادیچ و نیز باقری و قنبرپور تشکر می‌‌کنم. همچنین از خوردبین روح زیبای تیم متشکرم.
 • واقعیت این است که ما گل‌‌های زیادی خوردیم و نمی‌خواهیم به فرد خاصی اشاره کنم. به‌ هر‌ حال خط دفاعی هم وظیفه کمک به تیم را دارد، اما یکی از دلایل قهرمان نشدن ما گل خورد‌ن‌‌های زیاد بود. ب
 • یکی از دلایل دیگر گل خوردن زیاد ما بازی بسیار تهاجمی تیم‌مان بود. ما ثابت کردیم که بهترین تیم لیگ برتر هستیم. ۵۰ گل به ثمر رساندیم و موقعیت‌‌های زیادی را در بازی‌‌های مختلف از دست دادیم. این فو‌تبا‌ل است و نمی‌توان از این اتفاقات جلوگیری کرد.
 • ما هر شش ماه تیم‌مان را تقویت خواهیم کرد و طبیعی است که برای جنگیدن در سه جبهه باید تیم قدرتمند و شایسته‌ای را داشته باشیم. در کنار این که باید کیفیت لازم را داشته باشیم باید در داخل تیم میان بازیکنان ر‌قا‌بت ایجاد کنیم. ایجاد ر‌قا‌بت کیفیت بازیکنان را افزایش می‌‌دهد.
 • باعث خوشحالی من است که تعداد زیادی از بازیکنان ما پیشرفت کرده‌اند و این موضوع تاییدی بر کیفیت بالای ما و کادرفنی است، اما مهم‌تر‌ از آن تلاش خود این بازیکنان بوده است.
 • هنوز با کسی برای ثبت قرارداد صحبتی نکرده‌ایم و از فردا (یکشنبه۲۶ اردیبهشت) بررسی‌‌ها و آنالیزهای خودمان را آغاز می‌‌کنیم و پس از این که هیجانات لیگ فروکش کرد به سراغ قراردادها می‌‌رویم.
 • وظیفه شما خبرنگاران است که ابعاد مثبت و منفی را به ما نشان دهید. اینجا عصبانیت و ناراحتی وجود ندارد.
 • در هر تیمی د‌ر‌وازه‌بان‌‌ها واقعا مهره‌‌های بزرگی هستند. اگر تیم‌‌های بزرگ دنیا را ببینید متوجه می‌ شوید که آن‌ها به دنبال جذب بهترین د‌ر‌وازه‌بان‌‌ها هستند. بله ما واقعا در درون دروازه مشکل داشتیم. سوشا بازیکن واقعا حر‌فه‌ای و متعصبی است، اما شوربختانه در پیرامون این بازیکن اتفاقات مختلفی رخ داد، از سه جلسه محرومیت در ابتدای فصل تا مسایلی که به دلیل مشکلات شخصی برایش پیش آمد و یک مدت در کنار تیم نبود. اتفاقات فراوانی علیه سوشا به وجود آمد و در طول فصل نیز در چند برهه اشتباه‌هایی داشت. به طور مثال می‌‌توانیم به بازی مقابل نفت اشاره کنم. در هر تیمی بازیکنان در پست‌‌های مختلف مورد آنالیز قرار می‌‌گیرند. د‌ر‌وازه‌بان، خط دفاع، میانی و حمله. هم اکنون فرصت کافی را در اختیار داریم تا به بهترین نحو ممکن به آن رسیدگی کنیم.
 • می‌‌دانم که همه علاقه دارند تا بدانند چه کسی از پر‌سپولیس می‌‌رود و چه کسی به این تیم اضافه می‌‌شود. هیچ لیستی در حال‌ حاضر تهیه نشده و با هیچ بازیکنی مذاکره نداشته‌ایم. امروز با طاهری جلسه داشتیم و قرار شد امروز را استراحت کنیم و از فردا به آنالیز تیم بپردازیم. طبیعی است که وقت کافی خواهیم داشت که بازیکن جدید بگیریم، اما موضوع اصلی این است که ابتدا باید بازیکن جذب کنیم و پس از آن در نظر داشته باشیم که چه بازیکنی را می‌‌خواهیم. نه این که ابتدا بازیکن را در لیست فروش قرار دهیم و پس از آن به این فکر کنیم که چه بازیکنی را جذب کنیم.
 •  ثبات مالی و پرداخت‌‌های مرتب مساله بسیار مهمی است. این موضوع برای موفقیت ما لازم است. جا دارد از همه همکاران و بازیکنانم که در طول فصل درک بالایی داشتند و تحمل کردند تا باشگاه به ثبات مالی برسد تشکر کنم.
 • حفظ وحدت تیم از وظایف بنده و کادرفنی است که این همدلی را حفظ کنیم. ما در نیم فصل دوم فقط لوبانوف را جذب کردیم. در واقع هدفمان از این کار این بود که همبستگی تیم را حفظ کنیم.
 • دروازه‌بان‌‌های ایران را هیچ کشوری در آسیا ندارد. سوشا، اخباری، مظاهری، حقیقی، رحمتی و بیرانوند دروازه‌بان‌‌های بسیار خوب و در حد بالایی هستند. دروازه‌بان خوب در ایران کم نیست.
 • ما ۱۱ ژوئن یا ۲۰ خرداد تمرین‌هایمان را آغاز می‌‌کنیم. در کمپ درفشی‌فر منتظر شما هستیم. بعد از تمرین هم کنفرانس خـبـری می‌‌گذاریم و بازیکنان را هم زیر نظر می‌‌گیریم.
 • من ۳۰ سال است که مربی‌گری می‌‌کنم. هدف من توسعه و تکامل فوتبال است و در تیم‌‌های خودم هم این کار را دنبال کردم. نمی‌توانم بگویم سبک من به کدام تیم نزدیک است. قبل از هر چیز من توسعه و تکامل فوتبال را ادامه می‌‌دهم.
 •  من به کار کی‌روش اعتماد دارم و او همکار بنده است. واقعا نمی‌دانم عقبه مشکلاتی که بین او و فدراسیون فوتبال ایران عنوان می‌‌شود چیست و کاری نیز با این مسائل نداشته‌ام. تمام تمرکز من بر روی پرسپولیس و باشگاه است که بازیکنان را هرچه تواناتر در اختیار تیم ملی قرار دهیم.