راهنمای استفاده صحیح ازلوازم آرایش

هر روز از گروهی از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنید اما در مورد آن‌ها چقدر اطلاعات دارید؟

 

کرم‌های دور چشم


برترین ها: برای استفاده از کرم‌های دور چشم، به اندازه یک نوک انگشت محصول را روی انگشت حلقه بگذارید و سپس این محصول را یک بار روی اطراف چشم خود بمالید. برای این کار باید از فاصله ۲ سانتی‌متری چشم شروع کنید و نگذارید که محصول از این نزدیک‌تر به چشم‌تان مالیده شود. این محصول را روی بینی و روی پلک چشم خود، فقط یک بار و سپس به سمت خارج بکشید. بهتر است از مالیدن چند باره محصول یا حرکت‌‌دادن انگشت برای چند بار خودداری کنید. در مورد چشم دیگر هم به همین شیوه عمل کنید. بهترین حالت این است که کرم دور چشم را به‌گونه‌ای بمالید که کاملا محو شود.احتمالا شما هم روی میز آرایش خود یا در داخل کیف‌تان، چند محصول آرایشی ـ بهداشتی دارید که می‌توان آن‌ها را در گروه «جوان‌کننده‌ها» یا «مبارزه با پیری» جای داد اما می‌دانید چطور باید از این محصولات استفاده کنید تا بهترین حالت را در پوست و موهای‌تان ایجاد کنید؟


 

فرق محصولات ضدپیری با مرطوب‌کننده‌ها در چیست؟


این پرسش‌ بسیاری از خانم‌های جوان است که چگونه باید از محصولات جوان‌سازی استفاده کنند. پاسخ سوال شما این‌جاست: محصولات «ضدپیری» (یا جوان‌کننده) دو گروه عمده دارند، یا مرطوب‌کننده‌ هستند یا درمانی. مرطوب‌کننده‌ها به‌طور معمول در ۲شکل لوسیون یا کرم ساخته می‌شوند. مرطوب‌کننده‌ها ترکیباتی مکمل مثل ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و حتی ترکیبات ضدپیری دارند که برای پوست مفید هستند اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظیفه آن‌ها مرطوب‌کردن پوست است. محصولات درمانی هم معمولا یا به شکل سرم یا به شکل لوسیون‌ ساخته می‌شوند. به‌طور معمول این محصولات خاصیت‌هایی مثل ضدچروکی، محو‌کننده لکه‌ها و لک و پیس یا درخشان‌کننده و شفاف‌کننده پوست دارند که میزان این مواد در آن‌ها بسیار بیشتر از میزان این مواد در مرطوب‌کننده‌هاست. البته محصولات درمانی هم معمولا حاوی مرطوب‌کننده هستند اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظیفه آن‌ها درمان مشکلات پوستی است.


 

جدولی که شما را جوان می‌کند


اگر می‌خواهید از شیوه جوان‌سازی استفاده کنید باید حداقل‌هایی را رعایت کنید. برای مثال حتما باید در طی روز از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب‌ استفاده کرد. بهترین کار این است که صبح‌ها از یک مرطوب‌کننده همراه با ضدآفتاب و شب‌ها قبل از خوابیدن هم از یکی از محصولات درمانی استفاده کنید. اگر نوع پوست‌تان خشک است حتما باید یک مرطوب‌کننده در شب‌ها هم استفاده کنید. در ضمن اگر نگران چین و چروک‌ و لکه‌های پوست‌تان هستید صبح‌ها قبل از خروج از خانه از محصولات درمانی استفاده کنید. شما می‌توانید برای بهتر استفاده کردن محصولات درمانی به جدول زیر رجوع کنید.


 

بهترین برنامه روزانه ضدپیری‌ شما


اما برای آن‌که بهترین استفاده را از محصولاتی که خریداری کرده‌اید د اشته باشید باید شیوه استفاده بهینه از آن‌ها را بدانید. در واقع شاید استفاده از این محصولات ساده به‌نظر برسد اما برای آن‌که در قبال پولی که داده‌اید استفاده مناسبی ببرید باید به بهترین شیوه از آن‌ها استفاده کنید. توصیه‌های ما را به کار بگیرید تا شاهد تاثیر مناسب این محصولات باشید.


 

حساس‌ها حواس‌شان باشد

محصولات درمانی مخصوص شب

ابتدا باید صورت‌تان را کاملا بشویید و سپس آن را با یک حوله خشک کنید. البته نباید صورت‌تان کاملا خشک یا کاملا خیس باشد بلکه اندکی مرطوب‌ باشد سپس محصول را روی پوست‌ بمالید. اگر پوست‌تان حساس است، ‌پوست‌ را کاملا خشک کنید، حداقل ۲ دقیقه صبر کنید و بعد از ۲ دقیقه، از محصول استفاده کنید. (ترکیبات محصولات درمانی شامل ترکیبات مثل آنزیم‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و رتینوئیدها در پوست‌های مرطوب بیشتر به عمق پوست نفوذ می‌کنند برای همین در پوست‌های حساس اگر پوست مرطوب‌بماند این محصولات بیشتر به عمق پوست نفوذ می‌کنند و واکنش‌های حساسیتی شدیدتری را رقم می‌زنند.) یادتان باشد که محصولات درمانی قوی‌تر از محصولات مرطوب‌کننده هستند درنتیجه برای استفاده از آن‌ها مقدار کمتری را روی پوست‌تان بمالید، حتی گاهی نوک یک انگشت از محصول برای یک طرف پوست کافی است.


 

بلافاصله پس از حمام استفاده کنید

مرطوب‌کننده‌های مخصوص روز


بهترین کار این است که لوسیون بدن‌تان را بلافاصله پس از استحمام روی پوست مرطوب‌ بمالید و آن را ماساژ دهید. به این صورت محصول به عمق پوست نفوذ می‌کند.

به اندازه یک نوک انگشت یا اندازه یک بار فشردن لوله، مرطوب‌کننده را برای هر کدام از پاهای‌تان استفاده کنید، محصول را به کل پا، پشت و جلوی آن بمالید و مقداری کمتر آن را برای هر یک از دست‌ها به کار بگیرید و برای بدن هم می‌توانید از همین میزان استفاده کنید.


 

مواظب باشید افراط نکنید

لایه‌بردارهای صورتی


درمان با لایه‌بردارها باعث افزایش سرعت نوسازی سلول‌های پوست و برداشته‌شدن لایه‌های سطحی و سلول‌های مرده و لایه‌های چربی روی پوست شده و همین باعث می‌شود که پوست درخشان‌تر و شفاف‌تر به‌نظر برسد. در ضمن استفاده از لایه‌بردارها باعث می‌شود، سایر محصولات درمانی بیشتر به عمق پوست نفوذ کنند و موثرتر باشند. به‌طور معمول ۲ نوع لایه‌بردار وجود دارد؛ یکی لایه‌بردارهای فیزیکی یا دستی مثل دانه‌های جوجو بای موجود در شوینده‌های صورت یا گرانول‌های موجود در اسکراب‌ها یا حتی پرزهای موجود در حوله‌ها یا خشک‌کننده‌های صورت. دومی هم لایه‌بردارهای شیمیایی مثل آلفاهیدروکس اسیدها (که شامل گلیکولیک، سیتریک و سالسیلیک اسیدها می‌شود) و رتینوئیدها (که در بسیاری از محصولات ضدپیری به کار گرفته می‌شوند اما خاصیت لایه‌برداری هم دارند.) یادتان باشد که اگر هر روز هم از یکی از محصولات دیگری که حاوی این ترکیبات باشد استفاده می‌کنید نبایدهر روز از آن استفاده کنید. برای مثال اگر ضدآفتاب شما رتینوئید دارد شما نباید هر روز از آن استفاده کنید بلکه باید آن را محدود به یک یا ۲بار در هفته کنید.


 

حداقل ۲ دقیقه صبر کنید

مرطوب‌کننده‌های مخصوص روز همراه با ضدآفتاب


این محصولات قرار است پوست شما را در مقابل تاثیر مخرب اشعه‌های خورشید حفظ کند. پس در استفاده از آن‌ها خساست به خرج ندهید. برای هر چند سانتی‌متر از پوست خودتان یک نوک انگشت ضد‌آفتاب استفاده کنید. در واقع باید یک لایه از ضدآفتاب در تمام پوست شما پخش شود. فقط در اطراف چشم و پلک‌ها از این محصولات استفاده نکنید.

مرحله دوم این است که مقداری از ضدآفتاب را به گردن خود هم بمالید (برای آن‌که لباس‌تان کثیف نشود قبل از لباس‌پوشیدن از ضد‌آفتاب استفاده کنید.) اگر می‌خواهید بعد از استفاده از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب آرایش کنید حداقل ۲ دقیقه بعد از مالیدن ضدآفتاب صبر کنید تا مرطوب‌کننده و ضدآفتاب جذب پوست شما شود و سپس از لوازم آرایشی استفاده کنید.


 

مواظب چشم‌ها باشید

کرم‌های دور چشم


برای استفاده از کرم‌های دور چشم، به اندازه یک نوک انگشت محصول را روی انگشت حلقه بگذارید و سپس این محصول را یک بار روی اطراف چشم خود بمالید. برای این کار باید از فاصله ۲ سانتی‌متری چشم شروع کنید و نگذارید که محصول از این نزدیک‌تر به چشم‌تان مالیده شود. این محصول را روی بینی و روی پلک چشم خود، فقط یک بار و سپس به سمت خارج بکشید. بهتر است از مالیدن چند باره محصول یا حرکت‌‌دادن انگشت برای چند بار خودداری کنید. در مورد چشم
دیگر هم به همین شیوه عمل کنید. بهترین حالت این است که کرم دور چشم را به‌گونه‌ای بمالید که کاملا محو شود.