راه‌های درمان خشکی پوست

مراقبت از پوست بدن به منظور حفظ و تامین زیبایی و نیز پیشگیری از بیماری‌های پوستی اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید برای همیشه پوست سالمی داشته باشید باید به طور صحیح از آن مراقبت کنید.


معمولا در فصل سرد مردم با خشک شدن و ترک خوردن پوست بدنشان مشکل دارند. پوست خشک، حساس‌ترین نوع پوست است و در اثر سرما، خشکی، گرما و صابون‌های معمولی دچار پوسته پوسته شدن،‌ قرمزی یا خارش می‌شود. افرادی که پوست خشک دارند غالبا حس می‌کنند که پوستشان دچار کشیدگی می‌شود.

این افراد در روزهای سرد زمستان دچار خشکی و ترک خوردن پوست می‌شوند. کسانی که پوست خشک دارند باید توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند وگرنه دچار چروک و پیری زودرس پوست می‌شوند. نازک شدن لایه اپیدرم در سنین بالا، موجب کاهش امکان نگهداری رطوبت توسط پوست شده، بنابراین پوست خشک نتیجه طبیعی افزایش سن است.خشکی در اثر کاهش میزان آب پوست ایجاد می‌شود. در حالت طبیعی آب پوست باید بیش از ۱۰ درصد باشد، در قدیم اعتقاد بر این بود که رطوبت پوست از طریق تبخیر در محیط خشک یا دارای رطوبت کم از دست می‌رود و باید دوباره توسط آب موجود در لایه‌های درم و اپیدرم زیرین جایگزین شود. اما امروزه در این نظریه تغییراتی حاصل شده است.

علایم پوست خشک شامل زبری و پوسته پوسته شدن، کاهش تحرک، ترک‌خوردگی، شاخی شدن، تورم و خارش پوست بوده، که شدت و ضعف این علایم در افراد مختلف متفاوت است.


درمان


روش‌های معمولی که در درمان خشکی پوست به کار می‌رود بیشتر بر مبنای ایجاد و حفظ رطوبت در لایه شاخی پوست است. تر کردن لایه شاخی به تنهایی کافی نیست مگر کاری کنیم که پوست بتواند آب را در خود نگه دارد، درغیر‌این‌صورت آب دوباره تبخیر خواهد شد. حتی این کار اثر معکوس دارد و تر کردن لایه شاخی باعث شستشوی عامل مرطوب‌کننده طبیعی  از پوست و افزایش خشکی پوست می‌شود. مدت‌هاست که از ۳ چیز برای درمان خشکی پوست استفاده می‌شود:

نرم‌کننده‌ها: نرم‌کننده‌ها ترکیباتی هستند که مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شوند یا رطوبت ازدست رفته را به پوست باز می‌گردانند.

مواد جذب‌کننده رطوبت: این مواد ترکیباتی هستند که مقدار آب را در لایه‌های بالایی پوست افزایش می‌دهند.
مسدودکننده‌ها: اینها موادی مومی  یا روغنی هستند که وقتی روی سطح پوست مالیده شوند، یک لایه ممتد نسبتا غیر قابل نفوذ بر روی آن ایجاد می‌کنند.


۱۰ فرمان


عمل کردن به ۱۰ راهکار ساده زیر می‌تواند جلوی خشک شدن پوست شما را بگیرد:

۱- برای شستشو از صابون‌های ملایم باPH  طبیعی مانند صابون گلیسیرینه  استفاده کنید.

۲- بعد از شستن پوست، با کرم بچه آن را چرب کنید. 

۳- برای شستشوی پوست خشک از آب داغ استفاده نکنید.

۴- از مصرف صابون‌هایی که شدیدا قلیایی هستند خودداری کنید.

۵- ضدآفتاب بزنید و در معرض آفتاب شدید قرار نگیرید.

۶- ویتامین‌ها بخصوص ویتامین A و گروه B را به میزان کافی مصرف کنید.

۷- پوستتان را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

۸- تماس بیش از حد پوست با آب نیز می‌تواند موجب خشک شدن پوست شود.

۹- پروتئین و املاح معدنی را به میزان کافی مصرف کنید.

۱۰- رطوبت منزل خود را در حد متعادل حفظ کنید.