از تاریخچه فروش اینترنتی در ایران تا راه اندازی فروشگاه مجازی خبرینه

فروش اینترنتی فایل و دانلود فایل های مجازی

تاریخچه فروش اینترنتی در ایران به صورت مختصر

اواخر دهه‌ی هفتاد بود که اینترنت وارد ایران شد. تا سال‌ها سرعت اینترنت به طرز فاجعه‌آمیزی پایین بود؛ به گونه‌ای که برای دانلود یک فایل ۱ مگابایتی باید چند ده دقیقه منتظر می‌ماندید!! سرعت دانلود چیزی در حدود ۵ کیلوبایت در ثانیه بود! این روال تا اواخر دهه‌ی هشتاد ادامه داشت.

از طرفی از نظر سیستم بانکی، ساختارهای لازم برای ارائه‌ی خدمات فروش اینترنتی در ایران میسر نبود. چیزی به نام حساب‌های سراسری در بانک‌ها معنا نداشت و اگر در بانکی حساب باز می‌کردید، صرفاً در همان بانک و همان شعبه می‌توانستید از حساب خود برداشت کنید!

حساب‌های سیبا (بانک ملی) و سپهر (بانک صادرات) نخستین گام‌ها برای تحول در نظام بانکی از نظر زیرساخت‌های فن‌آورانه بود. اما هنوز هم پرداخت آنلاین از طریق اینترنت، امری نامفهوم و ناشناخته به حساب می‌آمد. در همین سال‌ها اولین سیستم خرید و فروش اینترنتی به نام «پرداخت» در اصفهان راه‌اندازی شد. در این سیستم، مشتری سفارش خود را از طریق اینترنت و وب‌سایت‌های فروشگاهی ثبت می‌کرد؛ فروشنده آن را توسط مأمورین شرکت پست ارسال می‌کرد و وجه آن را درب منزل از مشتری دریافت می‌کرد.

همان‌طور که می‌بینید هنوز هم خبری از خرید آنلاین نیست. به طور همزمان سیستم‌های خرید و فروش دیگری نیز راه‌اندازی شدند و فروشنده‌ها به فکر افتادند تا با دادن شماره کارت بانکی، از مشتری‌ها بخواهند مبلغ سفارش را به صورت کارت به کارت به حساب فروشنده واریز کند.

سایت دیجی‌کالا هم شروع به کار کرد. شاید خنده‌دار باشد اگر بدانید دیجی‌کالا تا چند سال به مشتریانش شماره حساب می‌داد تا وجه سفارش را با مراجعه به بانک واریز کنند! و یا از پرداخت در محل استفاده کنند. عکس زیر را ببینید:

یک تصویر قدیمی از صفحه نحوه خرید سایت دیجی کالا

همان‌گونه که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، سایت دیجی‌کالا در سال ۲۰۰۷ به این شکل ثبت سفارش می‌کرد. با دادن شماره حساب. در آن روزها و تا سال‌های بعد خبری از پرداخت آنلاین نبود.

امروز شرایط با آن سال‌ها خیلی تفاوت کرده است. ۱۰ سال پیش اگر قصد خرید فیلم یا نرم افزار از اینترنت داشتید نیاز بود تا این کار از طریق سیستم پستی و در قالب CD یا DVD برای شما ارسال شود؛ اما اکنون سرعت اینترنت به قدری بالا رفته که می‌توان هر فایل حجیمی را از طریق اینترنت دانلود کرد. از طرفی در حال حاضر سیستم پرداخت آنلاین وجود دارد و با ترکیب این دو قابلیت (سرعت اینترنت + پرداخت آنلاین) سایت‌های فروش و دانلود فایل پدید آمده‌اند.

خبرینه نمونه‌ای از این سایت‌ها است. در این فروشگاه مجازی، انواع فایل‌ها در فرمت‌های مختلف قرار دارد. بخشی از این فایل‌ها قابلیت دانلود رایگان دارند و بخشی نیز می‌بایست وجه محصول قبل از دانلود، پرداخت شود. پس از پرداخت، بلافاصله لینک دانلود در صفحه‌ی پایانی به مشتری نمایش داده می‌شود و یا به ایمیل مشتری ارسال می‌شود.

البته خبرینه در ابتدا یک سایت خبری و سرگرمی بوده که از سال ۱۳۸۲ تحت عنوان گنجینه (gangineh.com) و از سال ۱۳۹۳ با عنوان خبرینه (khabarineh.ir) مشغول به فعالیت بوده و با حفظ مطالب قبلی، در بخش فروشگاهی، اقدام به ارائه فایل ها و فیلم‌ها و مطالب مفید و قابل دانلود خواهد کرد.

کلمات کلیدی: تاریخچه فروشگاه اینترنتی در ایران، ورود اینترنت به ایران، نحوه فروش اینترنتی، راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، تاریخچه مختصر فروش آنلاین در ایران، تاریخچه دیجی‌کالا، فروشگاه مجازی دانلود فایل، دانلود کننده فایل، تاریخ سرعت اینترنت در ایران