راه اندازی ۴ آزمایشگاه برای تست سنجنده‌‌های فضایی

فناوری اطلاعات > فناوری اطلاعات و ارتباطات – معاون سازمان فضایی ایران از راه اندازی ۴ آزمایشگاه جدید در بخش تست سنجنده ‌های فضایی در سال جاری خـبـر داد و بیان کرد: با تخصیص بودجه، فاز دوم تجهیز آزمایشگاههای سنجش از دور در کشور عملیاتی می‌ شود.

به گزارش خبرینه و به نقل از خبرآنلاین و برگرفته از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ محمدهمایون صدر در گفت‌وگو با مُخبر مهر، با اشاره به برنامه ‌های در دست انجام سازمان فضایی ایران در سال ۹۵ بیان داشت: برنامه ‌های مهم فضایی در قالب برنامه ششم توسعه تعریف و به مجلس ارائه شده است که در صورت تصویب، برای عملیاتی شدن، به اجرا گذاشته می‌‌شود. این پروژه ‌های کلان مربوط به توسعه کاربردهای به کار گیری امکانات ماهواره ‌های سنجشی، تأمین ماهواره سنجشی و کاربردهایی است که این ماهواره ‌ها در بخش ‌های مختلف کشاورزی و کاربری زمین‌ها دارند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور، ادامه داد: پروژه ‌های کلان فضایی کشور معمولا در قالب برنامه ۵ ساله تعریف می‌ شود و در کنار آن به زیرپروژه هایی تبدیل می‌ شود که در طول یکسال به اجرا گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه ‌های در دست انجام برای راه اندازی و ایجاد آزمایشگاه سنجش از دور در کشور بیان کرد: هم اکنون آزمایشگاه سنجش از دور که سال ۹۴ راه اندازی شده در ماهدشت فعال است و درصدد هستیم که این امکان را در اختیار روسای دانشکده ‌های سنجش از دور قرار دهیم تا از امکانات این آزمایشگاه برای کارهای تحقیقاتی دانشگاهها استفاده کنند.

صدر با بیان اینکه فاز نخست این پروژه انجام و عملیاتی شده است خاطرنشان نمود: فاز دوم راه اندازی و تجهیز آزمایشگاههای سنجش از دور را نیز تدوین کردیم که در صورت تخصیص بودجه ۹۵ ، این فاز نیز عملیاتی می‌ شود. در فاز دوم این پروژه، قرار است ۴ آزمایشگاه جدید در بخش تست سنجنده‌‌های فضایی به این آزمایشگاه افزوده شود.

معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به اختصاص پروژه ‌های فضایی به دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی فعال در عرصه هوافضا، اضافه نمود: تمامی سعی مان این است که با تخصیص بودجه، تمام پروژه ‌های جاری در بخش فناوری فضایی کشور به سرانجام برسد. از سوی دیگر با تعریف پروژه ‌های جدید طبق برنامه ششم توسعه، از تمام امکانات کشور از دسته توان بخش خصوصی و دولتی و مراکز تحقیقاتی، استفاده خواهیم نمود.