راه دریافت اهن مورد نیاز بدن

راه دریافت آهن مورد نیاز بدن استفاده از منابع طبیعی و گیاهی است .
________________________________________
آهن یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد صحیح بدن و سلامت جسم است. هر گلبول قرمز خون در بدن در هموگلوبین خود –رنگ دانه ای که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن می رساند – حاوی آهن است. اما کمبود آهن در خون موجب کم خونی ناشی از فقر آهن می شود که یک کمبود غذایی متداول در کودکان به شمار می رود.
بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد . اگر مقدار کافی آهن موجود نباشد تولید هموگلوبین محدود می شود که در مقابل بر تولید گلبولهای قرمز اثر میگذارد. به کاهش مقدار هموگلوبین و گلبولهای قرمز در جریان خون آنمی یا کم خونی اطلاق می شود. از آنجایی که گلبولهای قرمز برای حمل و نقل اکسیژن در بدن لازمند- کم خونی یا آنمی به کاهش اکسیژنی که به سلول ها و بافت ها می رسد منجر می شود و در نهایت بر عملکرد آنها تاثیر منفی می گذارد. آنمی ناشی از فقر آهن که معمولا در اثر کمبود مصرف آهن رخ می دهد متداولترین علت کم خونی در کودکان است . در ۳۰ سال گذشته بخاطر افزودن آهن به غذاهای مخصوص کودکان و نوزادان –این نوع کم خونی با کاهش روبه رو بوده است.کم خونی ناشی از فقر آهن یک باره اتفاق نمی افتد بلکه کمبود آهن با گذشت زمان در فرد پیشرفت می کند که ابتدا با فقر آهن شروع می شود که در آن مقدار آهن موجود در بدن کاهش می یابد در حالی که آهن موجود در گلبولهای قرمز یکسان باقی می ماند.اگر فقر آهن بهبود نیابد – به کمبود آهن و در نتیجه به آنمی یا کم خونی ناشی از کمبود آهن منجر می شود.
علت کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی ناشی از کمبود آهن می تواند نتیجه علل و عوامل مختلف باشد که شامل این مواردند:آهن ناکافی در رژیم غذایی –جذب ضعیف آهن در بدن- از دست رفتن مداوم خون از بدن- که بیشتر به خاطر قاعدگی یا از دست رفتن خون در دستگاه گوارش اتفاق می افتد و دوره های رشد سریع.
رژیم غذایی که در آن مقدار کمی آهن وجود داشته باشد معمولا متداول ترین علت کم خونی در نوزادان -کودکان و نوجوانان است . بچه هایی که خوب غذا نمی خورند یا غذاهایی می خورند که منابع خوبی از آهن نیستند در معرض این مشکل قرار دارند .فقر یکی از عوامل دخیل در ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن است زیرا که خانواده هایی در زیر خط فقر زندگی می کنند هزینه لازم برای تهیه مواد غذایی سرشار از آهن را ندارند. کمبود آهن می تواند باعث شود بدن سرب بیشتری جذب کند که خطر مسمومیت سرب در کودکان بویژه آن هایی که در خانه های قدیمی تر زندگی می کنند را بالا می برد . ترکیب کم خونی ناشی از کمبود آهن و مسمومیت سرب باعث مریض شدن بچه ها و قرار دادن آن ها در خطر مشکلات یادگیری و رفتاری می شود.
در طول کودکی و نوجوانی –بدن به آهن بیشتری نیاز دارد . بچه ها در طول دوره هایی که رشد سریع تری دارند بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن اند زیرا ممکن است مقدار کافی آهن از رژیم غذایی خود دریافت نکنند. در نوزادان- استفاده کم از غذاهای تقویت شده با آهن و تغذیه با شیر گاو می تواند موجب بروز کم خونی ناشی از کمبود آهن شود. شیر گاو مقدار کمی آهن که برای رشد کودک و نوزاد مهم است را دارد و باید جایگزین مواد سرشار از آهن طبیعی شود . شیر جذب آهن را کاهش می دهد و می تواند موجب تحریک پوشش روده نیز شود که کمی خونریزی ایجاد می کند. این از دست دادن تدریجی خون از طریق مدفوع که با مصرف کم آهن ترکیب شود-در نتیجه منجر به کم خونی و آنمی می شود.