رایزنی‌‌های دیپلماتیک ظریف در باکو

رایزنی‌‌های دیپلماتیک ظریف در باکو

ایران > سیاست داخلی – همشهری آنلاین:
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در صدر یک هیات بلند پایه دیپلماتیک راهی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد تا در نشست سه جانبه‌ای با حضور همتایان روسی و آذربایجانی خود شرکت کند.

به گزارش خبرینه و به نقل از روز جمعه ایرنا، ظریف که به منظور شرکت در اجلاس مشترک سه جانبه وزیران خارجه ایران،‌ روسیه و آذربایجان به باکو سفر کرده بود و پنجشنبه شب به کشور بازگشت، علاوه بردیدارهای فشرده و رایزنی ‌های دیپلماتیک با مقام ‌های آذربایجان، با سرگئی لاوروف همتای روسی اش نیز مذاکرات دو جانبه ای داشت.

ظریف روز پنجشنبه در دیدار با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت : سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط با جمهوری آذربایجان و دیگر همسایگان است.

در این دیدار، ظریف ارتباط شمال – جنوب از راه اتصال راه آهن را یکی از طرح ‌های بنیادین دو کشور دانست و از روابط بانکی و همکاری ‌ها در حوزه ‌های توریسم، انرژی، مبارزه با تروریسم و همکاری در سازمان ‌های منطقه ای و بین المللی از دسته سازمان همکاری اسلامی به عنوان دیگر حوزه ‌های مهم همکاری که باید گسترش یابد، نام برد.

رییس جمهوری آذربایجان نیزدراین دیدارباابراز خشنودی از روابط عالی ایران و جمهوری آذربایجان، آن را نتیجه اشتراکات متعدد و اراده مشترک رهبران دو کشور دانست.

رییس جمهوری آذربایجان همکاری ‌ها درسازمان ‌های بین المللی ودرحوزه ‌های سیاسی واقتصادی ازجمله درزمینه سرمایه گذاری، توریسم و حمل ونقل را برای هر دوکشور مهم و مفید دانست و تاکید کرد: آینده ما در روابط و همکاری ‌های منطقه ای با کشورهای همسایه است.

وی اجلاس سه جانبه با ایران و روسیه را مهم خواند و آن را صفحه جدیدی در روابط آذربایجان با دو کشور همسایه خود دانست.

وزیر خارجه کشورمان آنگاه در نشست سه جانبه با همتایان آذربایجانی و روسی خود با ابراز خشنودی از اعلام آتش بس در منطقه قره باغ ابراز امیدواری کرد مناقشه دو کشور از راه مسالمت آمیز حل و فصل شود.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز چهارشنبه گذشته در گفتگوی تلفنی با روسای جمهورِی آذربایجان و ارمنستان، ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری تاکید کرد که تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران از طرفین درگیر در بحران قره باغ خواست به آتش بس اعلام شده ،‌ارج بگذارند.

ظریف تاکید کرد : « جمهوری اسلامی ایران از کشته شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی دو کشور همسایه و دوست در جریان این درگیری ‌ها بسیار متاسف وآماده است تمامی امکانات خود را برای حل مسالمت آمیز اختلافات میان دو کشور دوست و همسایه از راه گفت وگوهای سیاسی بکار گیرد.»

وی همچنین بر اهمیت گسترش همکاری‌‌های سه کشور در حوزه راه آهن، حمل و نقل و ارتباطات، همکاری ‌های مرزی، مبارزه با تروریسم، همکاری در زمینه‌‌های فرهنگی و گفت‌وگوی ادیان و همکاری‌‌های بانکی تاکید کرد.

المار محمد اف و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آذربایجان و روسیه نیز ضمن اعلام مواضع خود در خصوص مناقشه آذربایجان وارمنستان و آتش بس اعلام شده میان دو کشور، مقابله با تروریسم، کریدور ارتباطی شمال جنوب، توریسم و حمل و نقل را برخی حوزه ‌های مهم همکاری سه کشور دانسته و برای گسترش روابط سه کشور در حوزه ‌های مختلف اعلام آمادگی کردند.

وزرای خارجه سه کشور در پایان این نشست با صدور بیانیه ای مطبوعاتی، براهمیت نشست سه جانبه و نقش آن در تعمیق گفت و گو و تعامل کشورها در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی تاکید کردند.

تاکید بر پایبندی نسبت به منشور ملل متحد و اصول جهان شمول حقوق بین الملل و اهمیت تشدید مبارزه با تهدیدات و چالش ‌های نوظهور علیه ثبات و امنیت منطقه ای و ابراز آمادگی برای تعامل نزدیک تر در مبارزه علیه تروریسم، افراط گرائی، جرایم سازمان یافته فراملی و قاچاق مواد مخدر از دیگر مواد بیانیه مطبوعاتی نشست سه جانبه باکو بود.

این درحالی است که وزرای خارجه سه کشور برای گسترش همکاری ‌های سه جانبه درحوزه اقتصاد، انرژی،حمل ونقل وزیرساخت ‌ها، فرهنگ، گردشگری، بازرگانی وهمچنین مسائل کنسولی و گمرکی توافق کردند.

ضرورت تشویق و توسعه همکاری ‌های اقتصادی – تجاری بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل وتداوم تلاش ‌های همه جانبه با هدف حفظ دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی و امنیت و همکاری و تاکید بر نهائی کردن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در اسرع وقت از دیگر موارد مندرج در این بیانیه مطبوعاتی سه جانبه بود.

گفت وگو به منظور تمهید برگزاری نخستین نشست سه جانبه سران سه کشور هم از دیگر مواد بیانیه مطبوعاتی نشست سه جانبه باکو به شمار می‌ رود.

نشست سه جانبه وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران،آذربایجان و روسیه روز پنج شنبه درحالی درباکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد که وزیران امور خارجه ایران و آذربایجان قبل از این نشست در رامسر هم نشست سه جانبه ای با مولود چاوشش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه برگزار کردند که حاصل آن امضای دو سند بود.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.