رایس: ایران و آمریکا قطعا گفت‌وگو می‌کنند
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مطمئن است مذاکرات مستقیم میان مسئولان آمریکایی و ایرانی درباره اوضاع عراق در زمان مقتضی انجام خواهد شد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاندولیزا رایس به تاریخ دقیق این دیدار هیچ اشاره‌ای نکرد.
با این حال وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد، اطمینان دارد که در آینده مسئولان ایرانی و آمریکایی دیدار خواهند کرد.


دولت آمریکا به زلمی خلیل‌زاد دستور داده است با مسئولان ایرانی تماس برقرار و با آنها گفت‌وگو کند، اما این گفت‌وگوها باید به مسائل مربوط به عراق و نه پرونده هسته‌ای ایران ارتباط داشته باشد.
رهبر انقلاب در جمع مردم مشهد درباره‌ مطالبی که در بحث مذاکره با آمریکا درباره‌ عراق مطرح شده، خاطرنشان کردند، اگر مسئولان ذیربط می‌توانند دیدگاه‌های ایران را درباره‌ عراق به آمریکایی‌ها حالی کنند و بفهمانند، گفت‌وگو در این زمینه ایرادی ندارد اما اگر این مسئله به معنای بازشدن عرصه‌ای برای آمریکایی‌های مکار و ادامه‌ زورگویی‌های آنان باشد، گفت‌وگو با آمریکا در زمینه‌ اوضاع عراق هم مثل بقیه‌ موارد ممنوع است.


کاندولیزا رایس در ادامه سخنان خود افزود: مهم است که ما امکان بیان و انجام گفت‌وگو درباره نگرانی‌های خود را داشته باشیم.
رایس در عین حال از جنبه فوری دادن گفت‌وگوهای احتمالی آینده با مسئولان ایرانی خودداری کرد.


یک هفته پس از اعلام آمادگی تهران برای گفت‌وگو با مسئولان واشنگتن درباره مسائل عراق، کاندولیزا رایس و برخی دیگر از مسئولان وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند، هیچ پیشرفت و تماسی میان مسئولان ایرانی و زلمی خلیل زاد سفیر آمریکا در بغداد صورت نگرفته است.


پنجشنبه گذشته مقامات ایرانی آمادگی خود را برای مذاکره با مقامات آمریکا برای حل مشکلات مربوط به عراق اعلام کردند. روابط دیپلماتیک واشنگتن و تهران از سال ۱۹۸۰ قطع شده است.