رشته رادیولوژی ایران در خاورمیانه بی‌رقیب است

رییس انجمن رادیولوژی ایران گفت: توان علمی و تخصصی رشته رادیولوژی ایران در رشته رادیولوژی بیش از دیگر کشورهای منطقه است بطوریکه رشته رادیولوژی ایران در خاورمیانه هیچ گونه رقیبی ندارد.


دکتر “عبدالرسول صداقت” روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی با بیان این مطلب افزود: شرکت‌های ایرانی تولیدکننده ابزار و تجهیزات رادیولوژی موفقیت های خوبی داشته‌اند و همچنین در زمینه مونتاز این وسایل نیز ایران از جایگاه مناسبی برخوردار است.


وی با اشاره به اینکه رشته رادیولوژی یک رشته تخصصی در پزشکی است که پس از دوران پزشکی عمومی که فرد بعد از قبولی در امتحان دستیاری وارد این می‌شود افزود:در حال حاضر در ایران و اکثر نقاط دنیا رشته رادیولوژی بیشترین نمره را برای پذیرش دستیار دارد.


دکتر صداقت یادآور شد:در رشته رادیولوژی به دلیل کار با اشعه خطرات بسیار بالایی برای متخصصین به همراه دارد که این امر باعث شده تا بسیاری از دست اندرکاران این رشته در معرض ابتلا به سرطان‌های مختلف که عمدتا ناشی از اشعه است قرار بگیرند.


وی با اشاره به مشکلات مختلفی که متخصصین رشته رادیولوژی با آن مواجه هستند افزود:یکی از مشکلات این رشته اجازه تاسیس مراکز رادیولوژی و تصویر برداری پزشکی توسط افراد غیر رادیولوژیست و غیر پزشک است.


دکتر صداقت اضافه کرد: به دلیل اینکه هدف این دسته از افراد در تاسیس چنین مراکزی بیشتر کسب منافع مادی است طبیعتا به کارهایی متوسل خواهند شد که در مجموع باعث لطمه وارد آمدن به رشته رادیولوژی و جامعه پزشکی خواهد شد.


رییس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به مشکلات تعرفه‌ای رشته رادیولوژی افزود:نبود تعرفه‌های واقعی در این رشته و هر رشته دیگری منجر به افزایش معضلات و مشکلاتی از جمله افزایش آزمایش‌های تکراری در این رشته می‌شود که در این میان ضرر و زیان اصلی به بودجه عمومی دولت،بیمه‌ها و بخصوص متحمل بیماران خواهد شد.


دکتر صداقت تصریح کرد:بطور جدی از مسئولین وزارت بهداشت ،شورای عالی بیمه و سازمان نظام پزشکی تقاضا می‌شود که در تعرفه‌های رادیولوژی تجدید نظر جدی اعمال شود چرا که در غیر اینصورت رشته رادیولوژی به سمت نابودی پیش خواهد رفت.


وی اضافه کرد:در صورت عدم توجه به مشکلات رشته رادیولوژی دست اندرکاران این رشته میل و رغبتی در جهت وراد کردن و به کارگیری دستگاه ها و فناوری‌های جدید رشته رادیولوژی نخواهند داشت و ناچارا از همان ابزار و تجهیزات قدیم استفاده می‌کنند که این امر نیز باعث عقب ماندن این رشته علمی خواهد شد.


دکتر صداقت با بیان اینکه عدم توجه به این رشته علمی در چند سال اخیر باعث شده تا متخصصین سایر رشته به این رشته دست اندازی کنند یادآور شد:به دلیل اینکه کنترلی بر کار این افراد اعمال نمی‌شود متخصصین سایر رشته‌ها هزینه‌های هنگفتی را از بیماران دریافت می‌کنند.


وی با بیان اینکه درشرایط فعلی تجهیزات جدید رادیولوژی در
بیمارستانهای دولتی وارد نشده است افزود:در حال حاضر تجهیزات موجود در بخش رادیولوژی بیمارستان‌های دولتی اعم از آموزشی و غیر آموزشی بسیار فرسوده‌اند و نیاز به تعویض دارند.


وی افزود: در حال حاضر در تهران ار بین ‪ ۴۰‬مرکز ‪ MRI‬فقط ‪ ۳‬مرکز آن دانشگاهی است و این در حالیست که دست اندرکاران این رشته برای دوره تخصصی‪ MRI‬باید با متحمل شدن هزینه‌های هنگفتی به خارج از کشور بروند.


دکتر صداقت اضافه کرد:در صورتی که وزارت بهداشت اقدام به مجهز کردن مراکز علمی و آموزشی رشته رادیولوژی نماید ما قادر خواهیم بود تمام دوره‌های فوق تخصصی در رشته رادیولوژی را در داخل کشور داشته باشیم.