رشته مشاوره را با روانشناسی ادغام نکنید

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از مُخبر مهر، نخستین سمینار سراسری «مشاوره؛ پیشگیری، رشد و درمان» صبح امروز پنجشنبه ۲۰ اسفند با حضور معصومه اسماعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران، عبدالله شفیع آبادی بنیان گذار علم مشاوره در ایران، رئیس دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه، دبیران علمی و اجرایی سمینار و جمعی از پژوهشگران عرصه مشاوره در محل این دانشگاه در کرمانشاه آغاز به کار کرد.

در ادامه نشست ‌های تخصصی این سمینار، دکتر شکوه نوابی‌نژاد چهره ماندگار رشته مشاوره، دکتر عبدالله شفیع آبادی بنیانگذار علم مشاوره در ایران، دکتر رحمت الله نورانی پور از اساتید پیشکسوت این رشته، دکتر معصومه اسماعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران در میزگردی تخصصی با مدیریت دکتر مختار عارفی مدیر گروه مشاوره و روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و دبیر اجرایی نخستین سمینار «مشاوره؛ پیشگیری، رشد و درمان»  به بحث و بررسی وضعیت رشته مشاوره در ایران پرداختند و برخی از نگرانی ‌ها در مورد ادغام این رشته با رشته روانشناسی را متذکر شدند.

رحمت الله نورانی‌پور در سخنانی با اشاره به ۲۵ سال تلاشی که وی با همکاری تعداد دیگری از متخصصین رشته مشاوره برای تدوین واحدهای درسی آن در دانشگاه ‌ها از سال ۵۹ به این طرف انجام داده اند، گفت: الان دوره شکوفایی رشته مشاوره در ایران است و ما انتظار داریم نهالی که کاشته ایم، تنومندتر شود و شاخ و برگ پیدا کند.

وی ضمن احترام به تفکرات و اندیشه ‌های صاحب‌نظران غربی رشته مشاوره در عین حال بر لزوم بومی‌سازی مواد درسی مشاوره در دانشگاه ‌های ایران تأکید کرد و نبود ارتباط عمیق بین تحقیقاتی که در حال حاضر متخصصین این رشته در دانشگاه ‌ها انجام می‌ دهند با آن‌چه جامعه مبتلا‌به نیازمند آن است را یادآور شد و توضیح داد: ما در تحقیقات و پژوهش‌هایمان در مشاوره دچار نقص هستیم در حالی که باید بیش‌تر توجه مان به مشاوره هایی که جنبه یاری رسان به نیازندان به مشاوره دارد، داشته باشد.

وی همچنین نادیده گرفتن مشاوره گروهی را در این پژوهش ‌ها نقصی بزرگ خواند و در ادامه با تأکید بر اینکه هر یک از رشته ‌های روانپزشکی، مددکاری، روانشناسی و مشاوره هویت مستقل خودشان را دارند، گفت: ما به عنوان فعالان حوزه مشاوره عمدتا کارمان خدمت‌رسانی به افراد عادی است با این هدف که به آن‌ها کمک کنیم که گره گاه ‌ها را از راه رشدشان باز کنیم و رفتارهای آن‌ها را بهبود بخشیم.

شکوه نوابی‌نژاد، دیگر سخنران این میزگرد تخصصی در سخنانی با بیان اینکه حدود نیم قرن از ایجاد رشته مشاوره در جهان می‌‌گذرد، بیان کرد: شوربختانه باید گفت ما هنوز نتوانسته ایم در زمینه جا انداختن مشاوره در میان جامعه هدف، فرهنگسازی درستی انجام دهیم، طوری که مردم با خیال آسوده به مشاوران مراجعه کنند.

این چهره ماندگار رشته مشاوره، تلاش ‌ها برای بومی سازی دانش مشاوره در کشور را اندک توصیف کرد و بیان داشت: اگرچه در بسیاری از دانشگاه ‌های معتبر دنیا، رشته مشاوره در مقطع کارشناسی تدریس نمی شود، اما این دلیلی بر حذف این رشته از مقطع کارشناسی در ایران هم نیست؛ چراکه نهادی مانند آموزش و پرورش با جمعیت فراوان کاربر خودش، همواره به مشاوران نیاز داشته و دارد.

در ادامه این میزگرد همچنین عبدالله شفیع آبادی، بنیانگذار علم مشاوره در ایران با بیان اینکه من در سال ۶۴ به اتفاق دکتر نورانی‌پور کار تدوین واحدهای درسی رشته مشاوره را آغاز کردیم و برنامه درسی آن را تقدیم وزارت علوم کردیم، گفت: شوربختانه باید بگویم هنوز همان طرح هم به صورت اکمل اجرایی نشده است.

شفیع آبادی با اشاره به مستقل بودن مشاوره از روانشناسی بر ادامه تلاش ‌ها برای جلوگیری از ادغام این دو رشته در وزارت علوم تأکید کرد.

در پایان این نشست معصومه اسماعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران نیز در سخنانی با بیان اینکه خواستگاه دو رشته روانشناسی و مشاوره کاملا متفاوت است، کاملا آن‌ها را مستقل از هم خواند و از تلاش ‌های این انجمن برای حفظ این استقلال ساختاری سخن گفت و تأکید کرد: اگر شورای تحول نظام آموزشی دو هدف را یکی پیشرفت علوم در ایران هم‌زمان با دیگر نقاط جهان و دیگری بومی سازی رشته ‌ها، به عنوان اهداف اصلی خود تعیین کرده است، باید گفت که امکان این تغییرات در رشته مشاوره به مراتب بیش‌تر از رشته روانشناسی است ضمن اینکه در هم آمیزی این دو رشته، به هر دوی آن‌ها آسیب می‌ رساند.

مطلب بالا در حوزه خانواده و ازدواج و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۰ March 2016 | 2:15 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.