رشد مثبت۱۲درصدی طلاق و رشد منفی۲۲درصدی ازدواج

طبق آمار طلاق در کشور ۱۲ درصد رشد مثبت و ازدواج ۲۲ درصد رشد منفی داشته که بازتاب عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره است.


به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، سید حسن موسوی در مراسم افتتاحیه خط تلفن اورژانس اجتماعی گیلان اظهار کرد: آمار آسیب‌های اجتماعی در کشور به طرز نگران کننده‌ای بالا رفته است به طوری که متاسفانه در طول سال‌های گذشته با نوعی رشد زیرزمینی هم مواجه بوده‌ایم، البته در دولت نهم شاهد افزایش و گسترش کمی و کیفی فعالیت‌های اجتماعی جهت ارتقای سطح اجتماعی جامعه هستیم.


وی افزود: آسیب‌های اجتماعی از ماهیت فرابخشی برخوردارند از این رو سازمان بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند گامی موثر در این جهت بردارد و باید با کمک همه سازمان‌هایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی به خدمت مشغولند، این حساسیت را در مسوولان همه حوزه ها به وجود آورد.


موسوی در ادامه گفت: در حال حاضر اعتیاد، طلاق، خشونت‌های خانگی، فرار از منزل، اقدام به خودکشی، زنان خیابانی و افراد دارای اختلالات جنسی بیشترین آسیب‌های اجتماعی کشور را تشکیل می‌دهند.


موسوی خاطرنشان کرد: هدف بهزیستی در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی این است که پیش از مراجع قضایی و انتظامی وارد عمل شود و با شناسایی به موقع و زودهنگام از مزمن شدن آسیب جلوگیری کند که مسلما پیامد این کار کاهش جرم در سطح جامعه است و آمارها نشان می‌دهند که بهزیستی توانسته است، ۳۵ درصد اختلافات خانوادگی را به سازش قطعی و ۱۳ درصد را به سازش مشروط منتهی کند.


وی تصریح کرد: همچنین در بخش بازپروری ۵۰ درصد مددجویان مراجعه‌کننده به بهزیستی به زندگی سالم بازگشته‌اند که نشان‌دهنده اثر بخش فعالیت در این حوزه است.


مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در پایان با اشاره به برنامه‌های آتی بهزیستی جهت ارتقای سطح اجتماعی کشور، گفت: یکی از طرح‌هایی که توسط کمیته خدمات اجتماعی در آینده صورت می‌گیرد، هدف قرار دادن مناطق آسیب‌زا و حاشیه‌نشین است.


وی ادامه داد: کنترل و کاهش آسیب‌ها بدون شناخت و شفاف‌سازی وضعیت موجود امکان‌پذیر نیست از این رو تشکیل بانک اطلاعات و آسیب‌های اجتماعی در استان‌های کشور کاملا ضروری است.