پرونده ایران بعد از انقلاب بارها به شورای امنیت رفته است
معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه:


پرونده ایران بعد از انقلاب بارها به شورای امنیت رفته است


خبرگزاری فارس: معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه با اشاره به این که پرونده هسته‌ای ایران پس از پیروزی انقلاب بارها به شورای امنیت ارجاع شده، تصریح کرد: اگر ما با موضع قدرت و اقتدار با اروپایی‌ها برخورد کنیم، آن‌ها کنار می‌آیند و عزم نظام در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت تعلیق کلیه فعالیت‌های داوطلبانه است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از اصفهان، منوچهر محمدی صبح امروز در دیدار با اعضای جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان افزود: در طول ۲۷ سال انقلاب اسلامی پرونده هسته‌ای ایران بارها به شورای امنیت رفته و در جریان تسخیر لانه جاسوسی و جنگ تحمیلی قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر شده ولی در عزم و اراده ملت و نظام در پیشبرد سیاست‌های کلی تأثیری نگذاشته است.
وی گفت: شورای امنیت را برای همه همچون لولو خورخوره جلوه دادند و اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، کارآیی عنوان شواری امنیت از بین می‌رود.
وی با تشبیه مسئله هسته‌ای ایران به کره شمالی و اجماع جهانی در خصوص تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای در هر دو کشور گفت: پرونده هسته‌ای کره شمالی ۳ سال است که در شورای امنیت بوده ولی تاکنون هیچ گونه اقدامی نتوانسته‌اند علیه این کشور انجام دهند و یقیناً وضعیت ایران از نظر اقتدار درونی و دیپلماتیک به مراتب و از هر جهت بهتر از کره شمالی است.
وی تصریح کرد: اگر از همان اول مقاومت می‌کردیم و امتیازات داوطلبانه را نمی‌دادیم، خیلی بهتر بود و یکی از اشتباهات ما این بود که فکر می‌کردیم دید اروپایی‌ها صرفاً بر روی سلاح هسته‌ای است.
محمدی اظهار داشت: دولت گذشته در برخورد با جامعه جهانی یک برخورد انفعالی داشت و در برخی اوقات حتی بیش از خواسته دولت‌های غربی نظرات آن‌ها را پیاده می‌کرد و شرایط آن دوران باعث تشدید تحریم غربی‌ها علیه ایران شد به گونه‌ای که آن شرایط، آن‌ها را به این فکر انداخت که ایران را به طور کامل از چرخه سوخت هسته‌ای خارج کنند.
وی در خصوص پیشنهاد اروپایی‌ها درباره این که در صورت تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای، ایران امتیازاتی همچون حضور در سازمان تجارت جهانی، انتقال تکنولوژی و مقابله با منافقین را به ایران خواهند داد، تصریح کرد: اینچنین پیشنهادهایی از سوی اروپایی‌ها بسیار مضحک و توخالی است.
محمدی رویکرد دولت جدید را مبازه با زیاده خواهی‌ها دانست و اظهار داشت: سیاست کلی نظام در اردیبهشت سال ۸۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام خروج از دوره تنش زدایی و ورود به دوره جدیدی از سیاست با عنوان تعامل سازنده بوده است که در این صورت ایران از یک کشور منفعل به یک کشور بازیگر و قدرتمند در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف بین‌المللی و جهانی ظاهر شود.
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به این که مسئله شواری امنیت را در طول دو سال گذشته بسیار بسیار بزرگ جلوه داده‌اند، در خصوص پیشنهاد کشور روسیه در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: آن چیزی که روس‌ها و پوتین مطرح کرده‌اند، نوعی مشارکت در تولید و فروش بود و در آن پیشنهاد دانشمندان ایرانی حق هیچگونه دخالتی نداشته و صرفاً این پیشنهاد ظاهر خوبی داشت.
وی اضافه کرد: آن چه اهمیت دارد، این است که شرایط موجود جامعه جهانی با ۲۷ سال گذشته بسیار متفاوت است و امروز بیداری اسلامی در بین تمام جوانان کشورهای اسلامی وجود دارد.
وی تصریح کرد: امروز نفت به عنوان یک کالای گرانقیمت و کمیاب تلقی و پیش‌بینی می‌شود اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار و تا ۱۶۰ دلار برسد و برخی کشورها همچون چین اخطار داده‌اند که بیش از ۳ ماه نمی‌توان نفت بیش از ۶۰ تا ۷۰ دلار را تحمل کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: اگر در نهایت ما با سیاست ضعف و وادادگی با اروپایی‌ها مواجه شویم، شکست خواهیم خورد و آن‌ها هرگز امتیازاتی را به ما نخواهند داد.
وی از جمله سیاست‌های نظام و عزم ملی مردم برای پرونده هسته‌ای را تصویب طرح نمایندگان در خصوص تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ذکر کرد و گفت: سیاست ایران در خصوص پرونده هسته‌ای برگشت ناپذیر است.
وی در خصوص بررسی امروز پرونده ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: امروز به احتمال زیاد پیشنهاد اروپایی‌ها نه با اجماع بلکه با رأی اکثریت و با مخالفت ۴۵ کشور و چند کشور ممتنع به تصویب می‌رسد و حرکت بعدی ما این خواهد بود که کارشناسان آژانس را از کشور بیرون کنیم و به سمت غنی سازی برویم و جز این چاره‌ای هم نداریم.
وی گفت: این کار یکسری هزینه‌هایی خواهد داشت که این هزینه‌ها دوطرفه خواهد بود و خیلی بعید است که تحریم‌ها تمام و کمال باشد.
وی با اشاره به ۴ شکست سال جاری آمریکا و اروپا در دنیا اظهار داشت: آمریکا با پیروزی احمدی‌نژاد در ایران، مجاهدین در افغانستان، شیعیان در عراق و حماس در لبنان و فلسطین شکست‌هایی خورده که قابل تصور نیست و در تمام جریانات انقلاب همچون جریان سلمان رشدی، دادگاه میکونوس و … دولت‌های اروپایی و آمریکا شکست خورده و قطعاً در پرونده هسته‌ای ایران نیز شکست خواهند خورد و این دفعه هم قدرت و اقتدار و عزت جمهوری اسلامی را خواهند پذیرفت.