آیا گوشی موبایل طرح اصلی بخریم؟!

نقد و بررسی گوشی طرح اصلی در برابر موبایل اورجینال

خبرینه: چند سالی است که گوشی‌های موبایلی با عنوان طرح اصل در بازار ایران به فروش می‌رسد. در سال‌های ابتدایی، چنین عنوانی مطرح نبود و بیش‌تر از عبارت «گوشی چینی» یا «گوشی کپی» برای نام بردن از این گونه تلفن‌های همراه استفاده می‌شد. همچنین در ابتدا به صورت محدود از طریق برخی مغازه‌های فروش موبایل عرضه می‌شدند و بعدها به صورت گسترده‌تر سر از فروشگاه‌های اینترنتی درآوردند.

گوشی طرح اصل چیست؟!

به صورت ساده و خلاصه، گوشی‌هایی که اصلی و اورجینال نیستند و فقط با ظاهری شبیه به موبایل‌های معروف بازار ساخته می‌شوند (صرفاً طرحی دارند از گوشی اصلی!) گوشی کپی یا طرح گفته می‌شود. این گوشی‌ها بیش‌تر در چین ساخته می‌شوند، البته گوشی طرح اصل ایرانی هم داریم!!

این‌که اصولاً چرا باید گوشی‌های کپی و شبیه‌سازی شده ساخته شود و مشتری‌ها چرا باید آن‌ها را خریداری کنند، در واژه‌ای به نام «پول» خلاصه می‌شود!! گوشی‌های برندهای معروف، عموماً قیمت بسیار بالایی دارند و همه‌ی افراد توان خرید آن‌ها را ندارند؛ اما اگر گزینه‌ای پیش روی ما باشد تا با قیمتی بسیار پایین‌تر، یک گوشی مشابه همان گوشی برند و گران قیمت را تهیه کنیم؛ احتمالاً به سمت خرید آن متمایل خواهیم شد. مثلاً فرض کنید به جای این‌که یک گوشی اپل را با قیمت چندین میلیون تومان خریداری کنیم، مشابه آن را با یک پنجم تا یک دهم قیمت به دست بیاوریم! پیشنهاد وسوسه انگیزی است و خیلی از افراد به آن روی خوش نشان می‌دهند.

گوشی‌های طرح، تمام امکانات گوشی اصلی را دارا هستند؟

نمی‌توان به این سؤال پاسخ ثابت و یکسانی داد؛ چرا که این نوع گوشی‌ها درجه بندی مختلفی از نظر کیفیت ساخت دارند و توسط شرکت‌های متنوعی تولید می‌شوند. ولی چیزی که مشخص است پیشرفت سازنده‌های این نوع موبایل‌های همراه در طول سال‌های اخیر است. در سال‌های اولیه، این گوشی‌ها حتی از نظر ظاهری هم مشابهت بالایی با گوشی اصل نداشتند و حتی با دیدن عکس آن، می‌شد تشخیص داد که از نوع کپی شده است نه موبایل اصلی. به عنوان مثال در تصویر به وضوح مشخص است که این یک گوشی سامسونگ نیست و فقط برچسب سامسونگ روی آن چسبانده شده است!

نمونه گوشی موبایل طرح اصل اولیه و قدیمی از نوع بی کیفیتگوشی تلفن همراه بالا، یک گوشی طرح اصل اولیه و قدیمی از نوع بی کیفیت است که صفحه لمسی ضربه‌ای از نوع بسیار بد دارد و به سختی می‌توان روی صفحه آن، چیزی را انتخاب کرد. البته گوشی‌های کپی شده‌ی قدیمی‌تر (کلاسیک و دکمه‌ای) که در سال‌های قبل‌تر تولید می‌شدند از این هم بدتر بودند.

اما امروز سازنده‌ها به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رسیده‌اند و حداقل در ظاهر، گوشی‌ها را به طرز حیرت‌آوری شبیه گوشی اصلی تولید می‌کنند. به عنوان نمونه در تصویر زیر، در سمت راست یک گوشی اصلی ساخت اپل را مشاهده می‌کنید و در سمت چپ نمونه مشابه و کپی شده از آن را! همان‌طور که می‌بینید تشخیص کپی بودن آن به سادگی ممکن نیست.

شباهت حداکثری و حیرت آور گوشی طرح اصل به برند اورجینال

بنابراین امروز گوشی‌هایی تولید می‌شود که اگر آن‌ها را به دوست یا همکار و فردی غیر فنی نشان بدهید، متوجه غیر اصل بودن آن نمی‌شود! اما از نظر امکانات نباید توقع داشته باشید تمام امکانات گوشی اصل را داشته باشند. بسیاری از این گوشی‌ها در ظاهر و منو کاملاً مشابه ساخته می‌شوند؛ اما تمام امکانات موجود در منو را از نظر سخت افزاری ندارند! مثلاً اگر گوشی اصلی، گزینه فعال کردن NFC داشته باشد، گوشی طرح هم دارد ولی از نظر سخت افزای این امکان در آن تعبیه نشده و صرفاً یک نمایش و شو است! یا مثلاً اگر در موبایل برند اصل، حسگر اثر انگشت تعبیه شده باشد، در منو و ظاهر گوشی کپی هم دیده می‌شود ولی عملاً کار نمی‌کند! چون گوشی فاقد چنین حسگری است و صرفاً ظاهر آن را نمایش می‌دهد!

البته بعضاً گوشی‌های طرح اصل امکاناتی فراتر از گوشی اصل دارند؛ مثلاً گوشی اصل تک سیم کارته است ولی گوشی مشابه آن از نوع دو سیم کارته و حتی بیش‌تر ساخته شده. یا گوشی‌های طرح قدیمی‌تر، تلویزیون آنالوگ داشتند که مشتری‌های ظاهربین را تا حدی راضی می‌کرد.

به طور کلّی می‌توان گفت گوشی‌های تلفن همراه طرح اصل با کیفیت، از نظر ظاهری تا ۹۵ درصد و از نظر امکانات، عملکرد و طول عمر، ۵۰ تا ۶۰ درصد کیفیت گوشی اصل را دارا هستند.

معایب گوشی‌های کپی و شبیه سازی شده

این نوع گوشی‌ها دچار اشکالات و نقص‌هایی هستند که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم مطابقت با امکانات گوشی اصل: همان‌طور که اشاره شد در بسیاری از موارد، نمی‌توان امکانات گوشی اصل و طرح را با هم یکسان و در یک حد و اندازه دانست. هر جای دنیا که باشید وقتی گوشی Samsung Galaxy S6 را تهیه کنید، می‌دانید که امکانات گوشی همان است که در کاتالوگ و سایت شرکت سامسونگ ارائه شده؛ ولی در مورد گوشی مثلاً طرح اصل Galaxy S6 این موضوع صدق نمی‌کند. اول این‌که گوشی طرح، تمام امکانات گوشی اصل را دارا نیست و در ثانی، همین امکانات فعلی هم قابل تغییر است! یعنی اگر فروشنده گوشی طرح اصل، به شما یادآور شود که این گوشی دوربین ۸ مگاپیکسلی دارد، شاید زمانی که بار جدید سفارش برای او ارسال می‌شود، همان گوشی با دوربین ۵ مگاپیکسلی ارائه شده باشد!
  • عدم امکان اطلاع از امکانات واقعی گوشی طرح: مشکل بعدی در موارد متعدد این است که نمی‌توان از امکانات گوشی به طور دقیق اطلاع به دست آورد! یعنی بر روی جعبه و کارتن و برچسب گوشی، اطلاعات گوشی اصل درج شده که طبیعتاً با امکانات گوشی طرح، مطابقت ندارد و واقعی نیست. شاید بگویید از طریق نرم افزارهایی مثل CPUZ و… می‌توان به اطلاعات واقعی گوشی دست پیدا کرد، ولی متأسفانه خیلی از اوقات، این نرم افزارها هم نمی‌توانند کمکی به ما بکنند و گوشی، اطلاعات هک شده و غیرواقعی را به این نرم افزارها نمایش می دهد!! به عنوان مثال در منوی بسیاری از این گوشی‌ها، عدد حافظه داخلی ۱۶، ۳۲، ۶۴ و… درج شده در حالی که اکثر گوشی‌های طرح اصل، حافظه‌ی داخلی پایین حتی در حد ۱ گیگابایت دارند!
  • امکان کلاهبرداری و فروش گوشی طرح به جای اصل: در مواردی پیش آمده که فروشنده هنگام ارائه محصول، صحبتی از طرح و کپی بودن گوشی نکرده و آن را به عنوان یک گوشی اصل به مشتری قالب کرده است! این اتفاق خصوصاً در شهرهای مسافرپذیر زیاد اتفاق افتاده. مثلاً شخصی به قشم سفر کرده و تصمیم می‌گیرد از آن‌جا گوشی موبایل خریداری کند. با تصور این‌که جنس در آنجا ارزان است، یک گوشی موبایل می‌خرد؛ بدون آن‌که بداند سرش کلاه رفته است! بعدها در مراجعت به منزل، متوجه این اتفاق می‌شود؛ ولی دیگر دستش به جایی بند نیست و توان برگشت مجدد به قشم و پس دادن گوشی به فروشنده را ندارد. یک نمونه فروش همراه با تقلب در شبکه‌های ماهواره‌ای را نیز قبلاً اشاره کردیم. البته هستند فروشنده‌های منصفی که نه تنها از قبل به مشتری اطلاع می‌دهند که این یک گوشی موبایل شبیه سازی شده است؛ بلکه حتی در ارائه مشخصات نیز اطلاعات را تعدیل می‌کنند؛ مثلاً به مشتری می‌گویند درست است که کنار دوربین گوشی عدد ۱۳ مگاپیکسل درج شده؛ ولی شما انتظار بیش‌تر از ۵ مگاپیکسل از آن نداشته باشید!
  • برخی اشکالات نرم افزاری: چون این گوشی‌ها در دنیا فیک و تقلبی محسوب می‌شوند و ناقض قانون کپی رایت؛ به خاطر همین، جایی که برای نرم افزارها نیاز به لایسنس باشد دچار اشکال می‌شوند. مثلاً به دلیل همین موضوع است که گوشی طرح اصل آیفون را با سیستم عامل اندروید تولید می‌کنند که در نوع خود خنده‌دار و عجیب است!
  • عدم وجود گارانتی معتبر: برای این نوع گوشی‌ها گارانتی معتبری وجود ندارد و بسیاری از فروشنده‌ها صرفاً‌ مهلت تست ۳ روزه یا یک هفته‌ای به مشتری می‌دهند و پس از این مدت، اگر گوشی خراب شد خودتان باید به سراغ تعمیر آن بروید.
  • مشکل در یافتن قطعات و تعمیر گوشی: در صورتی که گوشی خریداری شده دچار اشکال فنی شود یا قطعه‌ای از آن نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد، به راحتی نمی‌توان مشکل آن را حل کرد. حتی بسیاری از تعمیرکاران موبایل، از قبول گوشی طرح اصل برای تعمیر خودداری می‌کنند و در مراکز خاصی باید به دنبال رفع مشکل فنی آن بود.

با این اوصاف گوشی طرح اصل بخرم یا نه؟!

کاملاً بستگی به خود شما دارد! به طور کلی باید بدانید باید به اندازه مبلغی که پرداخت می‌کنید، از گوشی انتظار داشته باشید. زمانی که یک موبایل ۳۰۰ هزار تومانی خرید می‌کنید چه توقعی از کیفیت صفحه نمایش و قدرت تاچ و دوربین و پردازنده و… دارید؟ همان را از یک گوشی طرح اصل با همان قیمت داشته باشید. نه این که تلفن همراه طرح بخرید و تصور کنید باید به اندازه گوشی اورجینال برای شما کار کند!

رضایت شما بعد از خرید گوشی طرح، کاملاً بستگی به انتظار و توقع شما از گوشی طرح اصلی دارد. اگر فکر می‌کنید با خرید گوشی طرح، یک گوشی در حد گوشی اصلی و بدون کوچک ترین تفاوت سخت افزاری و نرم‌افزاری دریافت می‌کنید، بعد از خرید راضی نخواهید بود.

اصلی‌ترین مشکل در گوشی‌های تلفن همراه کپی شده، حافظه داخلی پایین و دوربین متوسط آن‌ها است. دلیل بسیاری از هنگ کردن‌ها هم همین حافظه پایین است. برنامه‌های اصلی گوشی روی حافظه داخلی قرار می‌گیرد و به همین دلیل، فضای خالی چندانی برای نفس کشیدن برنامه‌ها باقی نمی‌ماند. اضافه کردن مموری از طریق حافظه جانبی، گرچه خوب است؛ ولی مشکل برای برنامه‌های اصلی گوشی پابرجا خواهد ماند. اگر از این دو مشکل (حافظه داخلی و دوربین) فاکتور بگیرید، گوشی طرح اصل به اندازه قیمت آن برای شما کار خواهد کرد.

پس اگر توقعتان در حد یک گوشی ارزان با کارکرد معمولی است…
اگر دنبال یک گوشی دوم در کنار گوشی اصلی خود هستید…
اگر می‌خواهید با کمترین هزینه یک گوشی کاملاً مشابه گوشی اصلی داشته باشید و حداقل در شبکه‌های اجتماعی جلوی دیگران وانمود کنید که موبایل اپل چندین میلیونی دارید!!
اگر نوجوان شما اصرار به خرید گوشی دارد ولی قصد ندارید زیاد برای آن هزینه کنید…
اگر از یک گوشی موبایل، بیش‌تر از ۲ تا ۳ سال کارآیی مفید انتظار ندارید…
اگر گوشی طرح با حافظه داخلی مناسب (با عدد واقعی) پیدا کردید…
می‌توانید به خرید گوشی طرح اصل فکر کنید…

از کجا گوشی طرح اصل بخریم؟

اگر قصد خرید گوشی طرح و کپی پیدا کردید، ترجیحاً به صورت حضوری تهیه کنید و کیفیت ساخت و نحوه‌ی کارکرد گوشی از قبیل قدرت صفحه لمسی، دوربین، سرعت پردازنده و… را به صورت دستی چک کنید و در صورت رضایت نسبی آن را تهیه کنید. اگر در نزدیکی شما مکانی برای فروش این گونه گوشی‌ها نیست و قصد خرید از اینترنت دارید، از فروشگاه‌هایی خرید کنید که حداقل چند سال در این زمینه سابقه داشته باشند، دارای نماد اعتماد الکترونیکی و آدرس و مشخصات و تلفن ثابت باشند و همچنین در سایت آن‌ها بتوانید عکس و فیلم گوشی‌ها را مشاهده کنید.

از کجا گوشی اصل بخریم؟

در مورد گوشی طرح گفتیم بهتر است به صورت حضوری خرید کنید؛ اما در مورد گوشی موبایل اصل، ترجیح بر خرید از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر یا نمایندگی‌ها است. چرا که در خیلی از موارد، در خرید حضوری نمی‌توان به اصالت کالا و معتبر بودن آن پی برد. ممکن است یک گوشی رفرش و بازیابی شده و تعمیری را با رنگ و لعاب به عنوان گوشی نو به شما بفروشند و یا همان داستان فروش گوشی طرح به جای اصل که در بالاتر اشاره شد، برای شما اتفاق بیفتد.

البته هر فروشگاه اینترنتی نیز محل مناسبی برای خرید گوشی موبایل نیست؛ باید از جایی خرید کرد که اطمینان از اصل بودن و سلامت گوشی وجود داشته باشد.


به عنوان نمونه برای خرید گوشی موبایل از معتبرترین فروشگاه اینترنتی کشور روی اینجا کلیک کنید.


برچسب‌های مهم: تفاوت گوشی اصل با طرح، نقد و بررسی گوشی طرح اصلی، عمر گوشی‌های طرح اصلی، آیا گوشی طرح زود خراب می‌شود، معایب و نقاط قوت گوشی چینی، آیا گوشی طرح بخرم، گوشی های کپی اپل خوبه؟ کسی از گوشی چینی اطلاعاتی داره؟ مشاوره خرید گوشی‌های شبیه سازی شده، مقاله بررسی گوشی‌های تلفن همراه کپی شده، بررسی دقیق موبایل های کپی، معایب و نقائص گوشی فیک، گوشی چینی و فیک بخریم یا نه، گوشی طرح با اصل چه فرقی دارد، گوشی کلون چیست، نظرات در مورد گوشی کلون، قضیه گوشی های کلون فول کپی چیه، عمر گوشی‌های طرح اصلی