رقبای آیپد؟ رقیبی برای آیپد وجود ندارد

چکیده: واقعا وقتی کارمندان اپل راجع به محصولات این شرکت صحبت می کنند انسان به وجد می آید. استیو جابز همیشه می گوید: “ما در اپل محصولی را تولید می کنیم که خودمان بی صبرانه در انتظار استفاده از آن هستیم”. این فرهنگ به کل اپل سرایت کرده است. در هر صورت، استیو جابز هم که باز به مرخصی درمانی اش می رود و جانشین موقتش “تیم کوک” است. ببینید او چگونه راجع به آیپد صحبت می کند.

امروز اگر کسی بخواهد بازار تبلت ها را قسمت بندی کند، بخشی را برای اپل در نظر می گیرد، بخشی را به گوگل می دهد، یک بخش را به مایکروسافت، و بزودی (که تبلت های اچ پی بیایند) یک بخش را هم به اچ پی (هیولت پکارد) با سیستم عاملش webOS اختصاص می دهد.

اما اگر تیم کوک (Tim Cook) مدیر ارشد فرایندهای اپل (COO: Chief operations officer) بخواهد اینکار را بکند دو بخش درست خواهد کرد، یکی برای آیپد و یکی هم برای تبلت های دیگر، که البته ایندو قسمت مساوی هم نخواهد بود. سه شنبه پیش در آخرین سمینار اپل وقتی از او خواسته شد نظرش را راجع به اوج حملات تبلت های ارائه شده در نمایشگاه CES: Customer’s Electronics Show ارائه دهد، او کاملا همه تبلت ها را رد کرد.

صحبت های تیم کوک اینگونه بودند: “اگر به تبلت هایی که امروزه ارائه می شوند خوب نگاه کنید، واقعا مورد خاصی وجود ندارد. به طور کلی، دو گروه تبلت در بازار وجود دارند. آندسته ای که از سیستم عامل های برپایه ویندوز استفاده می کنند معمولا بزرگ، سنگین، و گرانند، عمر باطری بسیار کوتاهی دارند، و با آنها برای ورود اطلاعات به صفحه کلید و قلم (برای استفاده روی صفحه لمسی تبلت) احتیاج پیدا می کنید. از دیدگاه ما و چیزی که ما دیده ایم مردم واقعا تمایلی به این تبلت ها ندارند.” “گروه دوم تبلت هایی هستند که از آندروید گوگل استفاده می کنند، سیستم عاملی واقعا برای تبلت ها ساخته نشده اند. این تنها نظر اپل نیست خود گوگل هم بارها این را گفته است. پس شما گوشی موبایل بزرگ شده ای در اختیار خواهید داشت که به نظر ما محصولی بدردبخور نخواهد بود. پس صادقانه بگویم اگر مشتری هر کدام از این ها را کنار آیپد مقایسه کند، برای من کاملا سخت است بفهمم که چرا نباید آیپد را انتخاب کند. در حال حاضر تبلت رقیبی که بخواهیم به آن توجه کنیم وجود ندارد. نسل بعدی تبلت های آندرویدی هنوز به بازار نیامده اند، فعلا حرف هایی وجود دارد، به محض اینکه بیایند به آن دسترسی خواهیم داشت.” او ادامه می دهد: “ما ساکن ننشسته ایم. ما این برتری بزرگ را داریم که در بازار تبلت ها حرکت اول را انجام داده ایم. ما یک تجربه باورنکردنی را برای مشتری از” آی تیونز (iTunes)” تا “بازار برنامه ها (App Store)” ایجاد کرده ایم، تعداد بیشماری برنامه داریم و یک اکوسیستم بزرگ! ما کاملا برای رقابت با هر رقیبی آماده ایم.” البته باید گفت با داشتن ۸۷٫۴ درصد از بازار تبلت ها به گفته IDC چه کسی از رقابت می ترسد؟!