رمضان؛هدیه ارزشمند خالق هستی به انسان

گروه دین و اندیشه: ماه مبارک رمضان یکی از هدایای ارزشمند خداوند متعال به انسانها است که با بهره‌گیری مناسب و سنجیده از فضایل و برکات آن می‌توان درهای سعادت را گشود. روزه یکی از اعمال پرفیض این ماه است، روزه علاوه بر اینکه برای سلامتی انسان بسیار مفید و مؤثر است، نقش ارزنده ای نیز در تقویت اراده و مقاومت انسان در برابر سختیها دارد . به واسطه این عمل عبادی پرفیض ، استقامت انسانها در برابر سختیها افزایش یافته و در نتیجه، فراز و نشیبهای زندگی را ساده تر پشت سر خواهند گذاشت .


وقتی انسان با گرسنگی و تشنگی مواجه شود، موقعیت گرسنگان، تشنگان و نیازمندان را بهتر درک کرده، برای کمک به آنها به منظور رفع مشکلات موجود، بیش از گذشته اقدام می کند .


در نتیجه روزه ، ایستادگی در مقابل نفس انسانها تقویت شده، محرمات را بهتر شناخته و به خوبی از آنها دوری می کنند، بدین ترتیب و به دلیل دوری از گناهان کوچک و بزرگ و همچنین تلاش برای انجام اعمال خیر و ثواب، انسانهای روزه دار بیش از پیش به خدا نزدیک خواهند شد.


در این ماه  معنوی، اغلب مردم به لحاظ روانی در موقعیت روحانی خاصی قرار می گیرند که آمادگی پذیرش بسیاری از احکام دینی و طی مسیر الهی را دارند، به همین دلیل چنانچه مسئولان و دستگاه های فرهنگی با برنامه ریزیهای صحیح و کارشناسی شده، در راستای فرهنگ سازی دینی و ملی فعالیت کنند، نتایج مثبت بسیاری کسب خواهد شد.


شبهای قدر نیز موقعیتی ارزشمند برای کسب معرفت الهی و دستیابی به سعادت دنیوی و اخروی هستند، از حضور عمومی اقشار مختلف مردم در مراسم شبهای قدر می توان برای طرح موضوعات مرتبط با دین و معرفت استفاده کرده و نتایج مثبتی به دست آورد.


بهره‌مندی از این فرصت ارزشمند معنوی، برای فرهنگ سازی دینی و تبیین و ترویج مبانی دینی بسیار مناسب است، تمام دستگاه های مرتبط با این موضوع، می بایست پیش از آغاز ماه مبارک رمضان برنامه ریزی های خود را انجام داده و در طول این ماه، با ارائه برنامه‌های متنوع، جذاب، تأثیرگذار و سازنده، در راستای این امر مهم فعالیت کنند.