روایتی از آخرین لحظات زندگی همایون بهزادی/ سرطلایی سر برخاک گذاشت

خبرگزاری مهر – گروه ورزشی: همایون بهزادی که همه او را به عنوان سرطلایی فوتبال ایران می شناختند و دوستان و نزدیکانش «عمو» صدایش می کردند، در نخستین ساعات بامداد روز جمعه دوم بهمن ما سر بر خاک نهاد تا فوتبال ایران یکی از ماندگارترین مردان خود را از دست بدهد.

بهزادی از جمله فوتبالیست های تحصیلکرده و باسواد فوتبال ایران بود که همه سخنرانی‌هایش را با یک بیت شعر آغاز می کرد و به ادب و فرهنگ فارسی اهمیت زیادی می داد. او سالها رئیس کمیته پیشکسوتان فدراسیون فوتبال بود اما سالهای آخر عمرش را در تنهایی و بیماری سپری کرد.

همایون خان که مشکلات قلبی و ریوی داشت برای فرار از دود و آلودگی هوای تهران به پردیس رفته بود تا وضعیت جسمانی بهتری داشته باشد اما نبود امکانات و مشکلاتی که برای ایجاد شد دوباره او را به تهران برگرداند.

او در سالهای اخیر چندین بار در بیمارستان بستری شد تا تحت مداوا و معالجه قرار بگیرد که برخی از مواردی که او در بیمارستان بستری می شد را کسی اطلاع نداشت و خودش هم خیلی راضی نبود دیگران از این موضوع خبردار شوند چرا که اعتقاد داشت برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکند.

پنجشنبه شب آخرین لحظات زندگی همایون بهزادی در کنار خانواده اش سپری شد. آذر خانم همسر او و علی و شاهین پسران همایون خان در لحظات آخر کنارش بودند. همسر مرحوم بهزادی در تعریف آخرین لحظاتی که بر همایون خان گذشت می گوید: «نیمه های شب بود که بلند شد و رفت به اتاقش اما در برگشت تعادلش را از دست داد و به زمین افتاد. رفتیم بالای سرش اما به سختی نفس می کشید و رمقی برای حرکت نداشت. به اورژانس زنگ زدیم و سوالاتی پرسیدند و توصیه هایی کردند تا آنها برسند. وقتی هم آمدند زمان زیادی تلاش کردند تا او را برگردانند اما نفسش به سختی بالا می آمد و تلاش پزشکان هم جواب نداد.»

بعد از این اتفاق دو پسر همایون بهزادی صورت پدر را در آغوش گرفتند و به پهنای صورت اشک ریختند. برخی اقوام و آشنایان هم خود را به منزل عمو همایون رساندند و در این مصیبت اشک ریختند. اورژانس مراحل اداری انتقال پیکر مرحوم بهزادی به بیمارستان را انجام داد و پس از آن به بیمارستان منتقلش کردند.

پیشکسوتان فوتبال و آنهایی که رابطه بسیار نزدیکی با همایون بهزادی داشتند کم کم خبردار شدند و آمدند تا به خانوادهاش تسلیت بگویند. تسلیت به خاطر درگذشت مردی که جزو اولین موسسان باشگاه پرسپولیس بود و افتخارات زیادی را برای این فوتبال کسب کرده بود.

همسر او تعریف کرده است که همایون خان فردی را مامور کرده بود تا در قم برای مادرش قرآن بخواند. چند روز پیش مادرش به خواب فرد قرآن خواند آمده بود و از او خواسته بود برای همایون هم قرآن بخواند چرا که حالش زیاد خوب نیست. قرآن خوان ماجرا را برای همسر همایون خان تعریف می کند و او هم خیرات و صدقه می دهد. مادر به خواب همایون هم می آید و …

همایون بهزادی که رابطه خوبی با نسل اول فوتبال ایران داشت در دهه پنجاه یکی از بهترین سرزنان فوتبال جهان شد و در بین پنج نفر برتر قرار گرفت. از همان روزها بود که لقب سرطلایی فوتبال ایران به او داده شد. بهزادی در دربی معروف استقلال و پرسپولیس ۳ گل از ۶ گل سرخپوشان را به ثمر رساند و جالب اینکه خودش از ۴۰ روز پیش تیم را تمرین داده بود و صبح روز بازی ترکیب را به آلن راجرز داده بود.

همایون بهزادی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا در تالار مشاهیر فوتبال آسیا قرار گرفت و دوبار به این مراسم دعوت شد که یکی از آنها را به همراه علی دایی شرکت کرد و از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مورد تقدیر قرار گرفت.

سرطلایی فوتبال ایران سالها به عنوان رئیس کمیته پیشکسوتان فدراسیون فوتبال فعالیت کرد و با وجود اینکه یکی از موسسان و بنیانگذارن باشگاه پرسپولیس بود اما هیچ وقت علیه باشگاه و مدیرانش مصاحبه نکرد و دنبال پست و مقام نبود و البته مدیران پرسپولیس هم هیچگاه از او استفاده نکردند!

روحش شاد و یادش گرامی.

مطلب بالا در بخش ورزشی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۲ January 2016 | 1:52 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.