روبات انسان‌نما که راه‌ رفتن را می‌آموزد


 
images/20070305/robot.jpg
 
جام جم آنلاین: محققان آمریکایی موفق به ساخت یک روبات انسان‌نمای جدید شده‌اند که می‌تواند از طریق آزمون و خطا به مرور راه رفتن و در نهایت دویدن را فرا بگیرد.
به گزارش شبکه بی بی سی ، این روبات به نام «دکستر» توسط یک گروه از محققان مستقل آمریکایی ساخته ‌شده ‌است و در هر ثانیه ‪ ۱۰۰ ‬بار اطلاعات مربوط به ‪ ۲۰۰ ‬نکته در ارتباط با وضعیت بدن خود از جمله موقعیت مفاصل ، نیروی وارد شده به پاها و وضعیت تعادل خود را ثبت می‌کند و پس از بررسی این اطلاعات برای اصلاح راه‌رفتن و حرکت خود از آنها استفاده می‌کند.
این روبات که طراحی آن شش سال طول کشیده‌است با تمام روبات های انسان‌نمای کنونی تفاوت دارد زیرا می‌تواند از اشتباهات خود درس بگیرد و از آنها برای اصلاح رفتار خود استفاده کند.
دکتر ترور بلک ‌ول از طراحان اصلی «دکستر» اعلام کرد ، این روبات در ابتدا حتی نمی‌توانست روی پاهای خود به شکل ایستاده قرار بگیرد اما پس از یادگرفتن ایستادن روی دو پا، پس از چند روز با روش کوشش و خطا قدم برداشتن را نیز یاد گرفت.
به گفته دکتر بلک‌ول ، روبات های انسان‌نمای موجود در بازار که قادر به راه رفتن روی دو پا هستند ، از جمله روبات «آسیمو» ساخت شرکت ژاپنی هوندا با «دکستر» تفاوت زیادی دارند زیر این روبات ها با استفاده از نرم‌افزاری که سازندگان آنها در این روبات ها تعبیه می‌کنند، روی دو پا راه می‌روند ، اما «دکستر» خود راه رفتن را فرا می‌گیرد.

هدف این محققان از ساخت «دکستر» تولید روبات هایی است که قادر باشند خود را مانند انسان ها با شرایط و وظایف مختلف سازگار کنند و برای سازگار شدن با این شرایط نیازی به برنامه از پیش تعیین شده نداشته باشند.
دکتر بلک‌ ول تاکید کرد ، او و همکارانش مانند یک مربی رفتار «دکستر» را زیرنظر دارند و میزان پیشرفت او را بررسی می‌کنند.
آنها امیدوارند «دکستر» ظرف چند ماه آینده دویدن را نیز یاد بگیرد که دراین صورت به دومین روبات انسان‌نما با قابلیت دویدن پس از پسر عموی ژاپنی اش «آسیمو» تبدیل می شود که از بیش از دو سال پیش قادر است با سرعت ۳ ‬کیلومتر در ساعت حرکت کند.