روزگار حسن فتحی پس از پخش «مدار صفر درجه»…

بیش از ۶۵ درصد از تصویربرداری سریال «میوه ممنوعه» ـ که به مناسبت ماه مبارک رمضان آماده می‌شود ـ پایان یافته و به گفته‌ی اسماعیل عفیفه (تهیه‌کننده) موسیقی این مجموعه نیز به احسان خواجه امیری سپرده شده است و سه ترانه‌ی آن را نیز هم‌چون کارهای قبلی، حسن فتحی و افشین یداللهی سروده است.

بازدید مدیران ارشد تلویزیون از پشت صحنه‌ی این سریال در روز هشتم شهریور ماه در لوکیشن خانه مصطفی انجام شد؛ گروه سازنده به معاون سیما توضیح داد که این سریال لوکیشن‌های پرکاری دارد و فیلم نامه‌ی آن با «رج زدن» به مرحله‌ی تصویر می‌رسد.


هم‌چنین به وسواس حسن فتحی در کارگردانی این کار اشاره شد و سکانس کابوس شخصیت زن سریال(طناز طباطبایی ـ نقش غزاله)، پس از تمرین مقابل مدیران ارشد تلویزیون تصویربرداری و پس از چندین بار تکرار با گذشت ساعتی از کار ، برداشت نهایی ضبط شد.


هم‌چنین در طول حضور در پشت صحنه، تهیه‌کننده به مرتضی میرباقری معاون سیما و مهدی فرجی مدیر شبکه‌ی دو سیما، تصاویری از تست‌های گریم بازیگران را نشان داد. پس از آن در گفت‌وگویی که بین طراح چهره‌پردازی این سریال و معاون سیما صورت گرفت به اهمیت تفاوت آرایش و گریم اشاره شد.


میر باقری پرسید« چرا بعضا مرز بین آرایش و گریم به هم می‌خورد؟» و نویدی پاسخ داد: ابتدا باید بررسی شود که چه کسانی به کار چهره‌پردازی سریال‌ها دعوت می‌شوند و آموخته‌های آن‌ها را نسبت به نور و رنگ باید در نظر گرفت؛ چرا که چهره‌های زیبا با رنگ رژ لب به جذابیت نمی‌رسد.


این طراح چهره‌پردازی هم‌چنین به مصاحبه‌ای که پیش از این درباره تفاوت آرایش و گریم داشته اشاره کرد و گفت: ظاهرا رییس صدا و سیما نیز این مصاحبه را خوانده و درصدد تدابیری برای این موضوع هستند.


در ادامه این بازدید در نشستی که حسن فتحی، مهدی فرجی و معاون سیما داشتند، فتحی نسبت به حذفیات «مدار صفر درجه» گله کرد و گفت: بچه‌های صحنه روزهای سه‌شنبه (بعد از پخش این سریال که دوشنبه شب‌ها پخش می‌شود) سراغ من نمی‌آیند و ناراحتی من را متوجه می‌شوند.


او گفت: من به عنوان کارگردان توقع زیادی ندارم؛ انتظار دارم بعد از آن که در طول نوشتن فیلم نامه، تصویربرداری و غیره که ممیزهای تلویزیون را رعایت کرده‌ایم، پخش سیما نیز به ما احترام بگذارد.


فتحی به اهمیت ایجاد ضریب امنیت برای هنرمندان و آثارش اشاره کرد و گفت: ما هم باید در طول فیلمبرداری، هم نوشتن و هم ساخت، رنج بکشیم؛ چرا این رنج باید در زمان پخش نیز ادامه داشته باشد.


این کارگردان با بیان این که نتیجه‌ی این رفتارها به افسردگی هنرمند می‌انجامد، گفت: هنرمند در چنین حالتی نمی‌تواند خلاقیتی داشته باشد و من در تمام روزهای سه شنبه با ناراحتی سریال میوه ممنوعه را ادامه می‌دهم.


وی به ممیزهای غیرکارشناسانه اشاره کرد گفت: وقتی ضریب علت و معلولی در نظر گرفته نشود، شخصیت‌ها ابتر و ناجور می‌شوند و مخاطب هم تصور می‌کند که فیلمنامه نویس چنین کرده است.


حسن فتحی به هماهنگی‌ها و مشورت‌هایی که پیش از این با معاونت سیما و مدیران تلویزیون داشته است اشاره کرد و گفت: مسؤولان پخش، بدون در نظر گرفتن این هماهنگی‌ها، یک دفعه بی واهمه تصاویر سریال را قیچی می‌کنند. برخی هم منتظر نمی‌مانند که سریال به جایی برسد که نقاط کور روشن شود.


وی تاکید کرد: حوادث «مدار صفر درجه» در زمان حال اتفاق نمی‌افتد و به دوره‌ی رضاشاه برمی‌گردد، در نتیجه باید ملاک و معیار را برای آن دوران قائل شد نه در دوره‌ی جمهوری اسلامی.


به گزارش ایسنا، معاون سیما نیز در پاسخ به این سخنان گفت: من نیز اگر «مدارصفر درجه» را تا آخر ندیده بودم، تصور می‌کردم در قسمت‌های اول کار متوقف شود. بعضی‌ها معتقدند تکلیف صهیونیست باید در داستان‌ها سریع مشخص شود.


وی در ادامه به مشکلات تمام نشدنی ممیزی در کارهای تلویزیون اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که برخی ممیز‌ی‌ها وجود دارد که به تحمل و صبوری نیاز دارد. برخی معتقدند حسن فتحی از خط قرمزها عبور کرده است، اما ما در صدا و سیما هر چه حیثیت داشته‌ایم پشت کار شما گذاشته‌ایم و خوب هنرمندان نیز در بعضی از بخش‌ها با سیما همراهی و مشایعت داشته باشند.

فتحی در این بخش پرسید: آیا تضمینی وجود دارد که در این ممیزی‌ها به بار دراماتیک کار لطمه نخورد؟!


در پایان این بحث قرار شد مهدی فرجی و حسن فتحی تا جای ممکن، بر ممیزی پخش نظارت و مراقبت داشته باشند.


به گزارش ایسنا، در ادامه پلان‌های داخلی این سریال مقابل مدیران سیما تصویربرداری شد و آن‌ها از نزدیک در جریان روندکار، نوع دیالوگ‌ها و فضای حاکم بر سریال قرار گرفتند.


حسن فتحی در پایان به پذیرایی که در این روز صورت می‌گرفت،اشاره کرد و به شوخی گفت: که مسؤول تدارکات فقط زمانی که مدیران تلویزیون هستند سرویس می‌دهند.


به گزارش ایسنا،تصویربرداری روز هشتم شهریور ماه «میوه ممنوعه»، مربوط به سکانس دویست و یکمین در شصت و سومین روز کار این سریال در خانه مصطفی واقع در خیابان بهار تهران بود. این سریال داستانی امروزی برگرفته از قصه‌های شاه لیر و شیخ صنعان دارد.