روش جدید گوگل برای هشدار به کاربران

 شرکت گوگل روش جدیدى را براى هشدار به کاربرانى که نتایج جست و جو آنان را با اجراى دستورات خطرناک حاوى ویروس مواجه مى‏سازد، به اجرا در مى‏آورد.
به گزارش سرویس علمی آریا به نقل از همکاران سیستم، این اقدام گوگل، از هدایت کاربر به سمت سایت‌هاى خطرناک و حاوى ویروس جلوگیرى مى‌کند.

این ویژگى جدید، که در اوایل هفته گذشته به مرحله اجرا رسیده بود، روز جمعه به صورت رسمى به متقاضیان ارائه گردیده است.

زمانى که کاربر قصد دارد تا سایت مورد نظر را باز کند، این برنامه با بررسى محتواى سایت، در صورت لزوم صفحه هشدارى را پیش از باز کردن سایت اصلی، و براى آگاه کردن کاربر، نشان مى‌دهد.

این صفحه ضمن اعلام خطر احتمالى در باز کردن سایت، این اختیار را به کاربران مى‌دهد تا در صورت تمایل به صفحه قبلى بازگشته و یا اقدام به باز کردن سایت مشکوک کنند.

نحوه‌ى کارکرد:

سایت‌هاى مشکوک توسط انجمن Stop Badware Coalition شناسایى شده‏اند. گوگل قصد دارد تا این صفحه هشدار ساده و عمومى را در آینده به صفحات حاوى گزارشات دقیق مربوط به ویروس‌ها و خطرات ناشى از آن‏ها تبدیل کند.

Stop Badware Coalition یک سازمان غیر انتفاعى است که توسط دانشگاه‌هاى هاروارد و آکسفورد سرپرستى شده و تحت پشتیبانى شرکت‌هایى چون گوگل و Lenovo Group و Sun است.

موتور‌هاى جست و جو گر به صورت روزمره لینک‌هایى را به کاربر معرفى مى‌کنند که احتمالاً مى‏توانند حاوى برنامه‌هاى جاسوسى بوده و با راهیابى به کامپیوتر کاربر، آسیب‌هاى امنیتى ایجاد کنند. امکان جدید گوگل قادر به حل چنین مشکلى است.

در آمریکا کاربران ۲۸۵ میلیون بار در ماه به سایت‌هاى خطرناک و مشکوک و گاهاً غیر اخلاقى هدایت مى‌شوند و این جست و جوها توسط پنج موتور جست و جوى اصلى در جهان صورت مى‌گیرد.