رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از مرگ دو بیمار مشکوک به ابتلا به آنفولانزای پرندگان خبر داد

پی شیوع اخباری مبنی بر فوت دو بیمار مشکوک به علت ابتلا به آنفولانزای مرغی در استان کرمانشاه، رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان با بیان اینکه هنوز بطور کامل علت فوت این افراد مشخص نشده است، اعلام کرد: فوت شدگان مشکوک به علائم آنفولانزای مرغی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران- منطقه کرمانشاه، خبر مرگ دو بیمار مشکوک به آنفولانزای پرندگان در کرمانشاه در حالی موجب اعتراض و تجمع امروز جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شد که مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، اعلام کرد: تا کنون موردی از مرگ مشکوک پرندگان در کرمانشاه گزارش نشده است، اما در عین حال ما این آمادگی را داریم تا در صورت بروز موارد آنفلوآنزای پرندگان در کشور پیگیری‌های لازم را به عمل آوریم.


این در حالیست که دکتر ایزدی رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با حضور در جمع دانشجویان معترض، با اشاره این که از چهار بیمار بستری شده در بیمارستان بیستون و امام رضا(ع) کرمانشاه تا کنون دو نفر فوت کرده اند، اظهار داشت: این افراد با مراجعه به اورژانس به بخش عفونی و در نهایت به ICU منقل شدند، که متاسفانه تا کنون یک زن و برادر او فوت و حال یک تن دیگر از بیماران وخیم است.


وی با اشاره به ناشناخته بودن علت بیماری و مرگ این افراد گفت: فوت شدگان مشکوک به علائم آنفولانزای مرغی بوده اند که برای روشن شدن موضوع آزمایش آنها به مراکز درمانی داخلی و خارجی ارسال شده است.


وی با بیان اینکه گروهی از متخصصان عفونی برای ویزیت این افراد مراجعه کرده اند، به حضور معاون وزیر بهداشت و رئیس امور بیماریهای واگیردار این وزارتخانه در کرمانشاه اشاره و تصریح کرد: هنوز هیچ چیز در مورد این بیماران تایید شده نیست و همه علائم مشکوک است.فعال شدن تیم بهداشتی در کرمانشاه


ایزدی با بیان اینکه همه مبتلایان و افراد فوت شده از اهالی شهرستان مریوان از استان کردستان هستند، به فعال شدن تیم بهداشتی استان کردستان اشاره کرد.


وی تصریح کرد: بر اساس بررسیهای به عمل آمده تا کنون نه مریض مشابهی در شهرستان مریوان مشاهده و نه پرنده آلوده ای پیدا شده است.


رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اطمینان خاطر به دانشجویان نسبت به خطرناک نبودن کارآنها به واسطه ارتباط غیرمستقیم با بیماران گفت: اقدامات پیشگیرانه انجام شده بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی و طبق پروتکل موجود انجام گرفته که براساس آن همه عواملی که به طور مستقیم با این بیماران مشکوک ارتباط دارند با دارو و ماسک اقدمات پیشگیرانه را انجام می دهند.


وی با تاکید بر این مطلب که نوع بیماری و فوت این افراد به طور دقیق مشخص نیست اظهار داشت: در حال حاضر هیچ نتیجه اثبات شده ای در مورد این افراد وجود ندارد.


ایزدی گفت: تمام اقدامات بهداشتی بر روی بیماران مشکوک انجام شده است و با جدا کردن و اختصاص بخش مستقلی برای بیماران هیچ خطری دانشجویان را در مراکز درمانی تهدید نخواهد کرد.


وزارت بهداشت: تا کنون مورد تایید شده مرگ انسانی ناشی از آنفلوآنزای پرندگان در کشور گزارش نشده است


مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این که تا کنون موردی از مرگ مشکوک پرندگان در کرمانشاه گزارش نشده است، گفت: در عین حال ما این آمادگی را داریم تا در صورت بروز موارد آنفلوآنزای پرندگان در کشور پیگیری‌های لازم را به عمل آوریم.


دکتر عباس زارع‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این که زمانی باید به فکر بروز آنفلوآنزای پرندگان در کشور بود که گزارشی از مرگ مشکوک پرندگان در آن منطقه را داشته باشیم، اظهار کرد: تا کنون مورد تایید شده مرگ انسانی ناشی از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در کشور گزارش نشده است.


وی با اشاره به وجود مشکلاتی در کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه و عراق افزود: با توجه به وجود این مشکلات ما می‌کوشیم تا آمادگی خود را در برابر بروز بیماری‌ها حفظ کنیم.


دکتر زارع‌نژاد راه‌های مبارزه و پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان را از مباحث مطرح در جهان عنوان کرد و یادآور شد: هم اکنون اجلاس سازمان جهانی بهداشت در ژنو در حال برگزاریست که وزیر بهداشت ایران هم در این اجلاس حضور دارند که از اولویت‌های مورد بحث در این اجلاس سالانه، مقابله و مبارزه جهانی با شیوع احتمالی آنفلوآنزای پرندگان است لذا این موضوع همواره در سطح جهانی و بین‌المللی مطرح بوده است.


وی با اشاره به بستری شدن ۲ بیمار مشکوک در بیمارستان لقمان حکیم از شهرستان‌های اطراف تهران هستند، گفت: نتایج آزمایشات این ۲ بیمار حاکی از منفی بودن بیماری بوده است لذا چنانچه مورد یا موارد مشکوکی از بیماری در کشور مشاهده شود آزمایشات و پیگیری‌های لازم به عمل خواهد آمد.


زارع‌نژاد گفت:‌ گرچه با اتمام فصل مهاجرت پرندگان بروز آنفلوآنزای پرندگان روبه کاهش می‌گذارد اما با توجه به شرایط کشورهای همسایه، ما آمادگی مقابله با بیماری‌ها را داریم.


گفتنی است؛ جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز با تجمع در محوطه ساختمان شماره یک دانشگاه با ابراز نگرانی از فوت دو بیمار مشکوک به آنفولانزای پرندگان و انتقاد از عدم اطلاع رسانی شفاف، خواستار اقدام مناسب در پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری در سطح جامعه شدند.


این دانشجویان نسبت به آن چه عدم توجه مسئولین به احتمال واگیردار بودن این بیماری و در معرض خطر قرار داشتن آنها به واسطه ارتباط مستقیم با این بیماران و عدم در اختیار قرار گرفتن وسائل پیشگیری از جمله دارو و ماسک مخصوص می خواندند، اعتراض کردند.