رپرتاژ اقلیت

از هر ۵ فیلمساز اروپایی، یک نفر زن است

رپرتاژ اقلیت

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – نتایج ۷ سال تحقیق و مطالعه پژوهشگران شبکه صوتی و تصویری زنان اروپایی( EWAN) از جایگاه لرزان زنان در صنعت فیلمسازی اروپا حکایت دارد و به این واقعیت آشکار اشاره می‌‌کند که فقط ۲۰ درصد فیلمسازان فعال در قاره سبز زن هستند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از همشهری، گرچه زنان سهمی ۴۴درصدی از دانش‌آموختگان مدارس فیلمسازی در اروپا دارند اما کمتر از نیمی از آن‌ها موفق می‌شوند پشت دوربین بروند و فیلم بسازند. بخش اعظم بودجه شرکت‌های فیلمسازی هم صرف پروژه‌هایی می‌شود که مردان در آن نقش اصلی را ایفا می‌کنند و فیلمسازان مرد روی صندلی کارگردانی‌شان می‌نشینند. از این رو، زنان حتی در تأمین بودجه برای ساختن فیلم هم به اندازه سهم خود موفق نیستند.

براساس آن‌چه در رپرتاژ EWAN با گواه‌مندی به پژوهش استادان دانشگاه لندن آمده، مدیران شرکت‌های فیلمسازی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ویژه زنان را «دارای خطر زیاد» می‌دانند و به همین دلیل حدود ۸۴درصد بودجه خود را به فیلم‌هایی اختصاص می‌دهند که کارگردان زن ندارند. ماجرای نادیده گرفته شدن زنان فیلمساز علاوه بر بریتانیا در کشورهایی چون سوئد، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش و کرواسی هم اتفاق می‌افتد و ویژه یک منطقه خاص نیست.

در این میان اوضاع فرانسه از نظر تعداد فیلمسازان زن به لطف حمایت‌های دولتی بهتر از دیگر کشورهای اروپایی است، با این حال، بودجه‌ای که به این گروه تعلق می‌گیرد هرگز به اندازه همتایان مرد نیست و زنان فیلمساز معمولا بیش از یک سقف مشخص نمی‌توانند پول دریافت کنند. دو‌سوم فیلمسازان زن بریتانیایی شرکت‌کننده در این مطالعه هم معتقدند که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به پروژه‌هایی که آن‌ها می‌سازند روی خوش نشان نمی‌دهند.

گرچه سهم زنان فیلمساز از بازار سینما و جشنواره‌های مهم و معتبر بسیار کمتر از مردان است اما تعداد جایزه‌هایی که آن‌ها می‌برند در مقایسه با فیلمسازان مرد بسیار بیشتر است. مقام‌های اتحادیه اروپا قصد دارند در سال‌های آینده برای دوبرابر شدن تعداد زنان فیلمساز برنامه‌ریزی کنند و انتظار می‌رود سهم این گروه برای تولید فیلم‌های داستانی و مستند بالای ۶۰دقیقه به حدود ۴۰درصد برسد.